Poslanci Smeru využili jasnú väčšinu v parlamente a na úkor pravice dali nové právomoci Milanovi Ftáčnikovi, ktorého strana podporovala vo voľbách.
BRATISLAVA. Politická moc primátora Bratislavy Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) sa v piatok posilnila. Od poslancov Smeru dostal nové právomoci.
Od decembra si bude môcť sám vyberať svojich námestníkov. Doteraz o nich hlasovalo mestské zastupiteľstvo, primátor ich iba navrhoval.
V mestskom parlamente Bratislavy má väčšinu pravica a Ftáčnik tak nedokázal ani takmer dva roky od komunálnych volieb zvoliť tretieho námestníka. Chcel, aby ním bol Ján Budaj (DÚ, Zmena zdola). Zvyšné dva posty obsadili nominantky pravice.
Zmena vyplýva z novely zákona o hlavnom meste, ktorú v piatok na návrh Maroša Kondróta (Smer) schválili 77 hlasmi poslanci Národnej rady.
Ak Budaj, tak aj za Smer
Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy v piatok tvrdil, že primátor si za námestníka vyberie Budaja. Ftáčnik to cez víkend nepotvrdil.
"Keď bude zákon publikovaný v zbierke zákonov, oslovím politické strany na konzultácie o obsadení funkcie námestníkov primátora. Na vaše otázky odpoviem až po týchto konzultáciách," napísal Ftáčnik SME.
Nateraz tak nie je jasné nielen to, či bude viceprimátorom Budaj, ale ani to, či námestníčkami zostanú aj dve nominantky pravice Viera Kimerlingová (KDH) a Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd), ktorá zastupuje najsilnejší klub v meste SDKÚ a Most-Híd. Zmena zákona totiž dáva primátorovi možnosť vymeniť aj tie.
Hovorca Andrassy však uznal nárok pravice na tieto dva posty. „Primátor svojich námestníkov odvodil od výsledkov komunálnych volieb a rozloženia síl v mestskom zastupiteľstve.“
Budaja za námestníka navrhoval Ftáčnik dvakrát, v oboch prípadoch mu pri hlasovaní chýbali na zvolenie dva hlasy.
„Ján Budaj získal najviac preferenčných hlasov od voličov, ale taktiež mal zastupovať vo vedení bratislavskej samosprávy poslancov strany Smer a nezávislých, ktorí tvoria tretinu poslaneckého zboru.“ vysvetľoval v piatok Andrassy, prečo by mala funkcia pripadnúť Budajovi.
„Primátor nevidí žiadny dôvod, prečo by tento princíp mal opustiť po tom, ako poslanci parlamentu len zosúladia pravidla menovania zástupcov primátora v celej slovenskej samospráve, teda aj volenia, menovania námestníkov bratislavského primátora," tvrdil hovorca.
Prečítaj si, ako nezvolili Budaja - tu
Zmena aj pri starostoch
Po novom má platiť, že ak primátor nevymenuje námestníkov do 60 dní od zloženia svojho sľubu, zvolí ich mestské zastupiteľstvo.
Pri vymenovaní primátor zároveň určí prvého námestníka, ktorý ho zastupuje v prípade jeho neprítomnosti alebo nespôsobilosti na výkon funkcie a tiež to, v akom poradí ho zastupujú ostatní námestníci.
Terajší námestníci vo funkcii ostanú, ak si primátor do januára nevyberie iných.
Obdobná úprava bude platiť aj pri starostoch mestských častí a ich zástupcoch. Aj ich v súčasnosti na návrh starostu volí miestne zastupiteľstvo, ktoré má o túto kompetenciu po novom prísť.
Kondrót tiež presadil, že zasadnutie mestskej, resp. miestnej rady mohol zvolať a viesť aj prvý námestník primátora, resp. prvý zástupca starostu mestskej časti.
Poslanci prišli aj o ďalšie kompetencie
Mestské zastupiteľstvo zároveň novelou prišlo o kompetenciu určovať organizáciu magistrátu a schvaľovať poriadok odmeňovania zamestnancov Bratislavy. Tieto predpisy bude po novom vydávať primátor.
"Takáto úprava platí vo všetkých ostatných mestách a obciach na Slovensku okrem Bratislavy a Košíc, ktoré majú vlastné zákony," argumentuje Kondrót.
O obdobnú právomoc na úkor starostu mestskej časti prišli aj miestne zastupiteľstvá.
Predseda Zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd) sa domnieva, že zákon o Bratislave sa mení preto, aby sa námestníkom mohol stať Ján Budaj. Taký dôvod novelizácie označil za komický.
Šebej tiež upozornil, že z námestníkov sa stanú po tom, čo ich bude menovať sám primátor, nesvojprávni pandrláci a bábky v jeho rukách. Peter Osuský (SaS) označil právnu normu za "lex Budaj".
Ftáčnik tvrdí, že post nového námestníka patrí nezávislým poslancom, alebo Smeru. Viac tu.