Tento rok sa už nepodarí dokončiť cyklotrasu cez nábrežie Dunaja, zastavili aj projekty v Ružinove a Karloveskom ramene.
BRATISLAVA. Cyklisti by sa už po zime nemuseli prepletať pomedzi autá a chodcov v centre. Mesto chce totiž začať so značením historického okruhu. Viaceré cyklotrasy v okrajových častiach Bratislavy však musí odložiť.
Cyklotrasa
Kade pôjde
Kamenné námestie - Námestie SNP - Židovská ulica - Most SNP - Jesenského ulica
Historický okruh, ktorý majú podľa plánov urobiť v druhej polovici tohto roka, čaká na súhlas dopravnej komisie. „Už sme pripravení, len bolo mnoho pripomienok,“ povedal poradca primátora Michal Feik. Cyklotrasa má stáť 24tisíc eur. Daniel Duriš z Cyklokoalície však hovorí, že mestu núkali lacnejší a menej komplikovaný variant. „Navrhovali sme, aby to šlo len okolo pešej zóny, nemalo to zachádzať na nábrežie. Mesto si nedalo povedať,“ tvrdí. Nábrežie totiž zatiaľ s cyklotrasou prepojené nie je.
Tento rok sa už mestu prepojiť staromestské nábrežie Dunaja, kde sa miešajú cyklisti s chodcami, nepodarí. Trasu od Mosta SNP po Starý most nakreslia zrejme až na budúci rok.
„Tam sme stratili pol roka a uviazli v procese rôznorodosti názorov rôznych strán od Starého Mesta po architektov o trasovaní. Vyzerá to, že trasa nebude poza lavičky, ale popri ceste,“ hovorí poradca primátora Michal Feik.
„To bol asi náš prvý návrh asi pred dvoma rokmi, “ tvrdí zasa Daniel Duriš zo združenia Cyklokoalícia.
Cyklisti sa dnes dostanú od Mosta SNP po vyznačenej trase len k Riverparku. Aj túto trasu však mesto prekreslí, keďže sa ukázalo, že z nábrežnej promenády vytláča chodcov. Túto medzinárodnú trasu zrejme zúžia o pol metra v prospech chodcov.
Cez cudzie pozemky
Za Riverparkom už bicykle čaká hrboľatý asfalt a rozbité lampy. Mesto chcelo trasu viesť po ceste, ktorá patrí spoločnosti Henbury Development, majiteľov pozemkov pod PKO. Firma s tým však nesúhlasila. Mesto preto preložilo trasu na chodník bližšie k Dunaju. Oprava asfaltu by však podľa mesta bola zbytočne drahá, keďže Henbury Development sa zaviazala, že do roku 2016 nábrežie zrevitalizuje. Cyklotrasa pokračuje až od od FTVŠ po Lafranconi – vyznačili ju v týchto dňoch.
Plány mesta
Cyklotrasy
Špitálska – Štúrova: začali
Starý most – Eurovea: riešia
Historický okruh: riešia
Plánované:
Riverpark – Lafranconi
Nový most – Propeler
Obchodná – Blumentálska
Trnavská – Vajnorská
Devínska cesta
Ružinovská cesta
Karloveské rameno
Račianska radiála
Mesto chce tento rok doriešiť aj problém pri ministerstve vnútra a Eurovei, kde chýba trasa pre cyklistov aj chodník. „Buď to stihneme tento rok, alebo začiatkom budúceho roka,“ hovorí Feik.
Peniaze zostanú
Pre sklzy tak magistrát nevyčerpá rekordných 491tisíc eur, ktoré plánoval tento rok minúť na cyklotrasy. Feik odhaduje, že asi 200tisíc posunú na budúci rok.
Uviazlo napríklad budovanie cyklotrasy v Ružinove. Mestu sa nepodarilo dohodnúť so všetkými majiteľmi pozemkov, kade trasa pôjde, niektorí sú vraj nezastihnuteľní.
„Takisto nezrealizujeme Karloveské rameno, prepojenie Lafranconi a lodenice. Snažíme sa o zámenu pozemkov s Univerzitou Komenského, je to zdĺhavý proces,“ hovorí Feik. Pripravená je Račianska radiála, pôjdu aj do Dúbravky, do Karlovky, aj do Devína.
Mestské zastupiteľstvo pred mesiacom schválilo aj vybudovanie nákladnej cyklotrasy na Devín tak, aby nezasahovala do ostrova Sihoť.
Poslanci SaS a starostka Devína Ľubica Kolková však upozornili, že kým sa to podarí, cyklisti budú musieť jazdiť po nebezpečnej ceste. Mesto teda bude musieť vymyslieť dočasné riešenie, podľa Feika ich však zrejme pre nesúhlas poslancov cez Sihoť nepustí.
Cyklisti chcú Sihoť sprístupniť aspoň dočasne. Viac tu.
Cyklisti jazdia do centra aj v chladnejšom počasí.
FOTO - SME