BRATISLAVA. Po úspechu na Najvyššom súde SR benediktíni opäť prehrali na Krajskom súde v Bratislave. Domáhali sa vrátenia nehnuteľností v katastrálnych územiach Rusovce, Čunovo, Jarovce a Podunajské Biskupice.
Krajský súd však ich odvolanie voči prvostupňovému súdu zamietol.
Rád sv. Benedikta v Komárne sa spomínané nehnuteľnosti snaží získať od apríla 2007. Vtedy podal na Okresný súd Bratislava 5 žalobu voči 15 štátnym orgánom, aby mu ich vydali. Benediktíni sa domáhali vrátenia majetku podľa zákona o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam.
Mali opraviť chyby
Žaloba však mala chyby a preto súd benediktínov vyzval, aby ich opravili. Názvy štátnych úradov neboli v žalobe správne uvedené a chýbala aj presná špecifikácia nehnuteľností.
Keďže to v stanovenej lehote Rád sv. Benedikta nedoplnil, okresný súd žalobu zamietol.
Aj odvolanie neúplné
Rád voči tomu podal odvolanie, no aj to nebolo úplné. Podľa súdu neuviedol, v akom rozsahu napáda uznesenie prvostupňového súdu o odmietnutí, v čom považuje toto rozhodnutie za nesprávne a čoho sa konkrétne v odvolaní domáha.
Odvolanie doplnené nebolo a preto ho krajský súd v auguste 2011 ako neúplné odmietol. Benediktíni poslali dovolanie na Najvyšší súd (NS) SR, ktorý krajskému vyčítal prílišný formalizmus, jeho rozhodnutie 5. júna tohto roka zrušil a prikázal mu znovu rozhodnúť. Sudca krajského súdu 31. júla 2012 odvolanie rádu znovu zamietol.
O kaštieľ sa súdia viac než 10 rokov
Rád sv. Benedikta sa v samostatnej žalobe snažil aj o navrátenie kaštieľa v Rusovciach. Na bratislavských súdoch však úspešný nebol a neuspel ani s dovolaním na NS.
Najvyšší súd 27. septembra odmietol dovolanie Rádu Svätého Benedikta. "Nároky Rádu Svätého Benedikta Komárno na kaštieľ v Rusovciach tak boli zamietnuté. Vlastníkom kaštieľa je Slovenská republika - Úrad vlády SR a Slovenský ľudový umelecký kolektív," konštatoval tlačový odbor úradu vlády. Proti uzneseniu nie je prípustný opravný prostriedok.
O vlastníctvo kaštieľa sa súdil so štátom už viac ako desať rokov. Tvrdil, že belgická princezná Stefanie - manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, v závete odkázala majetok benediktínom.
Zomrela v roku 1945. Keď však rád v decembri 1994 žiadal o vydanie nehnuteľnosti, neuviedol všetky zákonné náležitosti, a preto žiadosť štát považoval za nulitnú. Benediktíni to napadli na Okresnom súde Bratislava 5, no neuspeli, čo v júni 2006 potvrdil aj bratislavský Krajský súd.
Vláda SR sa chystá kaštieľ v Rusovciach zrekonštruovať. Schválila to na augustovom rokovaní. Predpokladá sa, že práce na kaštieli, parku, čeľadníku a interiérovom vybavení by sa mohli kompletne dokončiť v priebehu štyroch rokov za 39,6 milióna eur.
Práce by malo zabezpečiť podnikateľské prostredie. Šéf rezortu financií Peter Kažimír mal plán financovania projektu predstaviť do 15. októbra, ale keďže zatiaľ podnikateľov so záujmom vstúpiť do projektu nezohnal, termín mu predĺžili do konca novembra.
Podľa premiéra Roberta Fica by mal kaštieľ v Rusovciach slúžiť na reprezentačné účely SR a podstatná časť areálu verejnosti.
Chceli mimosúdnu dohodu
Benediktíni najvyšším ústavným činiteľom SR viackrát navrhovali mimosúdne riešenie sporu - po usporiadaní vlastníckych vzťahov chceli ponúknuť kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely SR a na kultúrne a cirkevné podujatia.
Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa v júli s majetkovým sporom o kaštieľ obrátil aj na fóra EÚ. Najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov, pannonhalmský biskup, arciopát Asztrik Várszegi tiež zaslal premiérovi Robertovi Ficovi diplomatickú nótu.