SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky

Dnes bude debata o verejnom priestore

Debata hlavnej architektky s názvom Architektúra - verejný priestor - kvalita mesta bude 24. októbra na Fakulte architektúry STU. Začína sa o 17.00.

Na verejný priestor sa snažili upozorniť cez víkend aj organizátori akcie 72 hodín pre Gottko.Na verejný priestor sa snažili upozorniť cez víkend aj organizátori akcie 72 hodín pre Gottko. (Zdroj: SME GABRIEL KUCHTA)

Debata hlavnej architektky s názvom Architektúra - verejný priestor - kvalita mesta bude 24. októbra na Fakulte architektúry STU. Začína sa o 17.00.

 • Prečo Impulzy pre rozvoj mesta?

Rada prednášok a diskusií Impulzy pre rozvoj mesta o dôležitých parametroch rozvoja mesta má inšpirovať a spustiť odbornú diskusiu na známe témy z nového uhla pohľadu. Z pohľadu verejnej správy sa snažíme chopiť témy komplexne – ako sa téma vníma v našom meste a ako inde a kto je za ňu zodpovedný.

Hľadáme odpovede na to, čo je príčinou úpadku verejného priestoru, ako sa na plánovanie miest pozerajú dopravní inžinieri a ako slovenskí urbanisti a architekti a ako pracuje samospráva.

Skryť Vypnúť reklamu

Sú úlohy, ktoré kvôli dôslednému chráneniu verejného záujmu má riešiť pre svojich obyvateľov priamo mesto vo vlastnej réžii a vedome sa neprekrývajú s volebnými obdobiami, ako napríklad vízia mesta a stanovenie priorít, strategické plánovanie mesta vo všetkých oblastiach od kvality urbanizmu a architektúry až po životné prostredie, participácia s obyvateľmi, plánovanie a starostlivosť o zeleň, verejné priestory a dopravné koridory, technickú a sociálnu infraštruktúru mesta až po školstvo a zdravotníctvo.

Cyklus prednášok a spoločných diskusií sa rozbehol na jar 2012 a doposiaľ sa venoval témam - Zásady umiestňovania výškových stavieb v metropolách, Mesto pre ľudí a Doprava a mesto. Do konca roku 2012 sú pripravované aj ďalšie témy - Architektúra, verejný priestor a kvalita mesta s Dip.-Ing. Franzom Kobermaierom a Dip.-Ing. Robertom Kniefaczom a Mesto a zeleň s profesorkou Helgou Fassbinder.

Skryť Vypnúť reklamu
 • Zásady umiestňovania výškových stavieb v metropolách

S pražským architektom Olegom Hamanom sme hovorili o koncepcií regulácie výškovej zástavby v Prahe, ktorá bola ocenená cenou Unesco a odborní zamestnanci z oddelenia územného plánovania bratislavského magistrátu predstavili koncepcie spracované a ďalej dopracovávané na Bratislavu.

Predstavili možnosť posudzovania výškovej zástavby v 3D-modeli mesta na základe predurčených chránených pohľadov, ktorý je v rozpracovanom štádiu a na jeho využívanie sú nutné chýbajúce finančné prostriedky.

 • Mesto pre ľudí

S profesorom Janom Ghelom z Kodane sme diskutovali o mestách pre ľudí, o návrate ľudskej mierky do mestského prostredia. Správne proporcie a mierka sú dôležitým aspektom verejného priestoru nielen z pohľadu veľkosti človeka samotného, ale aj z pohľadu rýchlosti, ktorou sa po urbánnom priestore pohybuje – z pohľadu pešieho a cyklistického pohybu v rámci súčasných požiadaviek na životné prostredie udržateľnosť mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Jan Ghel svojím pohľadom na mesto a ľudí neustále inšpiruje celé generácie, posúva hranice plánovania mesta k mestu pre ľudí tým, že zmení pasívny prístup k verejnému a poloverejnému priestoru k aktívnemu priestoru pre sociálne kontakty a interakcie v meste. Jan Ghel otvára otázky fungovania mesta 21.storočia, na ktoré musíme hľadať odpovede aj v Bratislave.

 • Doprava a mesto

Profesor Helmut Knoflacher, autor výroku: „Každá cesta alebo jej rozšírenie naťahá do oblasti automobilovú dopravu, je to vopred programovaná dopravná zápcha...“ je prekvapujúco zmýšľajúci dopravný inžinier, ktorý rieši otázky o doprave v aktuálnych súvislostiach rozvoja spoločnosti. Oboznámil nás so svojim inšpiratívnym názorom na parkovaciu politiku, lepšie povedané na spôsob spoplatnenia verejného priestoru. Zabraný priestor parkujúcim vozidlom (cca. 14m2) totiž rovnocenne patrí všetkým obyvateľom mesta.

Helmut Knoflacher stál pri zrode prvých peších zón vo Viedni, ktorých presadenie nebolo samozrejmé a muselo byť vydiskutované a obhájené. Jeho zmýšľanie o budúcom smerovaní miest je založené na znížení automobilovej dopravy v mestských štruktúrach, ktoré vie náležite logicky odôvodniť.

Profesor Knoflacher, dopravný inžinier, nevťahuje autá do miest, ale naopak logicky odôvodňuje budúcnosť mestských štruktúr bez automobilovej dopravy typu, ako ju zažívame dnes.

V stredu 24.októbra 2012 prinášajú Impulzy pre rozvoj mesta novú tému.

 • Architektúra – verejný priestor – kvalita mesta

„Architekti na meste sú na míle vzdialení rozhodovaniu o kvalite verejných priestorov, ba situácia je až taká vážna, že v tom nemajú žiadne slovo," hovorí Ingrid Konrad.

Kvalita mesta je priamo úmerná kvalite jeho verejných priestorov. Vnímanie mesta je cez verejné priestory, nezastavané voľné plochy –námestia, parky a záhrady, chodníky, či cesty. ktoré sú lemované fasádami budov. Kvalita, detail, mierka, stvárnenie či prevedenie fasád priamo ovplyvňuje urbánny mestský priestor. Ovplyvňujú nás emocionálne, vytvárajú atmosféru mesta.

Verejný priestor, ktorý ohraničujú, by mal byť s nimi súrodý, dopĺňať a dotvárať ich. Výsledkom tohto procesu by malo byť kvalitné a príjemné mesto pre život.

Bratislava nie je zatiaľ príkladom kvalitného mesta, preto pozývame na stretnutie s architektmi z viedenského magistrátneho oddelenia 19, zodpovedného za kvalitu architektúry a verejných priestorov.

Mestskí architekti Franz Kobermaier a Robert Kniefacz budú s nami diskutovať o posudzovaní kvality urbanistických a architektonických zásahov do obrazu mesta. Nie je rozdiel, či umiestňujeme veľký investičný zámer, či drobné oplotenie, každý stavebný zásah môže ovplyvniť verejný priestor a jeho súrodé vnímanie.

Spoločne otvoríme témy ako vstup magistrátneho Oddelenia pre architektúru a tvorbu mesta do strategického plánovania mesta, ako riešiť a uskutočňovať verejné súťaže, ako definovať mestský dizajn až po názory hostí, ako vnímajú súčasnú viedenskú modernú architektúru a celé prostredie okolo architektonických hodnôt mesta a jeho verejných priestorov.

Zaujíma nás aké nástroje mesta ešte participujú na jeho tvorbe, ako pracuje Rada pre tvorbu mesta definovaná stavebným poriadkom, ako pracuje novozriadená Pozemková rada.

Dôležitou úlohou je plánovanie verejných budov, stanovenie ich kvality – nielen z hľadiska obrazu mesta a ich udržateľnosti vo vzťahu k ich energetickej náročnosti a funkčnej využiteľnosti.

Iba príkladnou kvalitou verejných budov si môže mesto nastaviť podmienky kvality architektúry nielen verejných stavieb, ale aj stanoviť kvalitu pre privátnych investorov a spoločne vytvoriť prosperujúce mestské prostredie.

Mesto a zeleň, Mesto a participácia

Impulzy pre rozvoj mesta budú pokračovať ďalšími dôležitými témami - „Zelené mesto ako mesto pre život“, kde nás navštívi popredná európska odborníčka pani profesorka Helga Fassbinder pôsobiaca momentálne v Paríži, autorka výroku „Odstráňme hranicu medzi krajinou a mestom...“

Nemenej dôležitá je téma otvorenej samosprávy „Mesto a participácia obyvateľov na jeho tvorbe“, kde budeme na príkladoch z Európy hľadať účinný systém aktívneho prepojenia občana k mestu a mesta smerom k občanovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 4. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 5. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 6. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 911
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 125
 3. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 17 781
 4. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 216
 5. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 9 312
 6. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 463
 7. BUBO ponúka zľavu pre zaočkovaných 7 092
 8. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 6 988
 9. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 6 826
 10. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 6 720
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu