V rámci 19. ročníka Festivalu českého divadla prídu do Bratislavy aj Zdeněk Svěrák, Naďa Konvalinková, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová a Vojtěch Dyk.
BRATISLAVA. Najväčšiu prehliadku českého divadla na Slovensku, Festival českého divadla bude aj tento rok hostiť bratislavské Štúdio L+S. V sídle divadla na Námestí 1. mája ponúkne festival od 2. do 11. novembra predstavenia siedmich divadiel.
"Pozvanie prijal nezávislý súbor Buranteatr z Brna a pražské scény - Černé divadlo Jiřího Srnce, Studio Ypsilon, Divadlo v Řeznické, Dejvické divadlo, Sergeat.com a po ôsmich rokoch vystúpi na javisku aj Divadlo Járy Cimrmana," informovala Zuzana Golianová z komunikačného oddelenia Štúdia L&S.
V rámci 19. ročníka Festivalu českého divadla prídu do Bratislavy aj Zdeněk Svěrák, Naďa Konvalinková, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová a Vojtěch Dyk. Festival bude podľa Golianovej už tradične sprevádzať výstava českého umelca, tentokrát to budú Kresby a fotografie Antonína Střížka.
Vznik festivalu motivovala podľa jeho spoluzakladateľa, riaditeľa Štúdia L&S a herca Milana Lasicu snaha udržiavať aj po zániku spoločného štátu Čechov a Slovákov naďalej kontakt s českým divadlom. "Ukázalo sa, že kontakt začal byť ešte intenzívnejší ako kedykoľvek predtým. Naše publikum nezabudlo na českých hercov a vrelo privítalo ich pravidelnú prítomnosť na našej scéne. Bolo to tak osemnásť rokov a verím, že to tak bude aj naďalej," cituje Milana Lasicu tlačová správa k festivalu.
Príde i Cimrman
Ako prvý vystúpi na festivale v sobotu 3. novembra nezávislý súbor z Brna – Buranteatr. Do Bratislavy privezie trpkú komédiu amerického dramatika Tennessee Williamsa Skleněný zvěřinec v réžii Adama Doležala. Do Bratislavy zavíta po viac ako po 15 rokoch slávne Černé divadlo Jiřího Srnce z Prahy.
Slovenskému publiku predstaví 4. novembra detské predstavenie nielen pre deti s názvom Antológia - to nejlepší z černého divadla. Populárne Divadlo Járy Cimrmana, ktoré si tento rok pripomína 45. výročie, vystúpi na scéne Štúdia L+S po ôsmich rokoch a hneď dvakrát - 6. a 7. novembra s hrou České nebe. S úplne súčasnou témou príde 8. novembra pražské Studio Ypsilon, ktoré naštudovalo autorský text režiséra Braňa Holička "iJÁ" inšpirovaný životom a dielom Steva Jobsa.
V piatok 9. novembra vystúpi Divadlo v Řeznické, ktoré je stálym hosťom festivalu. Tentoraz sa predstaví s komornou komédiou autorského tandemu Sam Bobrick a Julia Steinová, Sheldon a jeho matka paní Levinová. V réžii Viktora Polesného v nej účinkujú herci Naďa Konvalinková a Jan Zadražil. Deň na to, 10. novembra vystúpi v Štúdiu L+S Dejvické divadlo s inscenáciou režiséra Jiřího Pokorného Dealer´s choice aj Ivan Trojan. Autorom hry je britský dramatik, filmový scenárista, režisér a herec Patrick Marber. Posledným predstavením festivalu bude v nedeľu 11. novembra inscenácia Bláznivý Petříček od Sergeart.com z Prahy. Divadelnú hru na motívy filmu Jeana Luca Godarda režíroval Peter Serge Butko a zahrajú si v nej Tatiana Vilhelmová a Vojtěch Dyk.
Otvoria výstavu
Festival tradične otvorí výstava českého umelca. V aktuálnom 19. ročníku sa návštevníci českých divadelných večerov zoznámia s dielami Antonína Střížka, ktoré vznikli priamo pre výstavu. Výstava s názvom Kresby a fotografie bude už druhou umelcovou tohtoročnou prezentáciou v Bratislave.
Výstavu jeho diel pripravilo Štúdio L+S v spolupráci s Českým centrom. Antonín Střížek (1959) študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Vystavuje doma aj v zahraničí, jeho diela sú zastúpené v domácich i zahraničných zbierkach a galériách. Okrem iného namaľoval oponu pre Štátnu operu v Prahe a niektoré jeho obrazy si 'zahrali' v divadelných predstaveniach, dodala Golianová. Podrobný program Festivalu českého divadla možno nájsť na webstránke - http://www.studios.sk/.