Zábery z vtáčej perspektívy umožňujú návštevníkovi výstavy porovnať stav počiatočnej výstavby so súčasnou realitou.
BRATISLAVA. Dôvody a históriu výstavby Vodného diela Gabčíkovo možno spoznať na výstave v átriu hlavnej budovy Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v Bratislave. Koná sa pri príležitosti 20. výročia vodného diela a potrvá do 5. novembra.
"Vodné dielo plní protipovodňovú funkciu, vyrába osem percent ročnej spotreby elektrickej energie na Slovensku a nemá negatívny vplyv na životné prostredie," vymenoval na dnešnej vernisáži klady diela minister životného prostredia Peter Žiga.
Podľa generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, š. p., Ladislava Lazára je to najväčšie vodné dielo v strednej Európe, okolo ktorého výstavby boli veľké emócie a dnes je tam pokoj. VDG pomáha všetkým ľuďom a je to vysoko ekologické dielo.
"V roku 2002 zachránilo vodné dielo Bratislavu pred povodňou. Bez tohto diela by bola ramenná sústava Dunaja bez vody, rýb a ďalších živočíchov. Je to dielo tretieho tisícročia jednej z najlepších vodohospodárskych škôl na svete," povedal bývalý generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, š. p., Július Binder.
Na fotografiách sú zaplavené domy ako dôsledok pretrhnutej dunajskej hrádze v roku 1965, ktorá spôsobila katastrofálnu povodeň v okolí rieky. Ďalšie dokumenty potvrdzujú prehradzovanie toku Dunaja (24.10.1992) množstvom nákladných áut, betonárske práce v Gabčíkove (1984), výstavbu vodnej elektrárne (1987-1988) i protesty odporcov výstavby v roku 1991.
Mohutnosť stavby prezrádza aj množstvo žeriavov. Zábery z vtáčej perspektívy umožňujú návštevníkovi výstavy porovnať stav počiatočnej výstavby so súčasnou realitou. Podobne aj historické porovnanie objektov plavebných komôr či ramennej sústavy Dunaja. Farebné fotografie dokumentujú lietajúce vodné vtáky, aktívnych športovcov na hrádzi i areál vodných športov Divoká voda v blízkosti múzea Danubiana.
FOTO - ARCHÍV TASR