Teraz sa začalo s postrekmi v Petržalke, v Starom Meste sa vôbec nepostrekuje. „Určite by bol postrek potrebný aj v Starom Meste, komáre nás trápia, stačí sa prejsť po centre, cez víkend na korze nebolo ani nohy, ani v reštauráciách sa nesedelo vonku,“ povedal hovorca starostu Milan Vajda.
Postreky zabezpečoval krajský úrad, krajská hygienička Eva Haladová včera povedala, že to, či postrek bol úspešný a koľko stál, budú vyhodnocovať až tento týždeň. Ako povedala, na postrek v Starom Meste zatiaľ nie sú peniaze, hoci ju to samú trápi. „Už o pár dní však začnú byť studené noci, komáre sa už nebudú tak liahnuť,“ povedala.
Opýtali sme sa iných hygienikov a odborníkov na dezinsekciu. Potvrdili, že postrek nie je taký účinný, ak sa nezopakuje a ak sa nevykonáva v spolupráci s majiteľmi domov a záhrad. Tým sa komáre pri postreku verejných priestorov presťahujú do domov.
„Technika, ktorá sa v Bratislave používa, je kvalitná, pri postreku sa tvorí jemná hmlovina, ktorá zachytáva dospelé komáre. V Bratislave sa však strieka len s jedným generátorom, čo je na také veľké územie smiešne málo,“ povedal predseda cechu DDD (dezinfekcie, dezinsekcie a deratizácie) Zdeno Jaško. Aj on tvrdí, že postrek treba zopakovať. Ložiská komárov sú v chránených oblastiach, kde sa nestrieka a odkiaľ vyletia opäť nové komáre. „Pri takomto teplom počasí by nás teda mohli trápiť až do prvých mrazov, možno aj mesiac.“
Podľa odhadov by jedna noc postrekovania s použitím generátora, ktorý vozí auto, mohla stáť asi stotisíc korún, ak sa striekajú komáre z prístroja, ktorý nosia ľudia na chrbte, jedna noc vyjde asi na 50-tisíc. (haj)