SME
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky

Straty a nálezy sú na webe: Možno našli váš mobil či bicykel

Slušní ľudia odovzdajú polícii aj hodnotné veci

Čo všetko ste už stratili? Stratené veci končia na obvodnom úrade.Čo všetko ste už stratili? Stratené veci končia na obvodnom úrade. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Tí, ktorí stratia kamery, fotoaparáty či mobily, dúfajú, že sa im vrátia aspoň SIM­karta či fotografie.

BRATISLAVA. Dva fotoaparáty, mobilný telefón, hodinky, dva bicykle aj zlatá banková karta. Nemusia byť stratené naveky. Z tradičných malých priestorov prešli straty a nálezy aj na oficiálne weby. Tieto stratené veci majú na stránke bratislavského magistrátu.

Stránka už pomohla napríklad vysokoškolákovi, ktorý zabudol v autobuse notebook, či žene, ktorá stratila kabelku s osobnými dokladmi, mobilným telefónom a fotoaparátom.

"Tak na desať percent som dúfala, že sa nájde, ale nenašiel sa," hovorí pani Irena o fotoaparáte, ktorý stratila vlani v Hainburgu pri ceste. Hľadala ho cez straty a nálezy na stránke bratislavského magistrátu.

„Chodieva tade veľa Slovákov,“ zdôvodňuje hľadanie na mestských stránkach. Mesto stránku spustilo vlani.

„Dosiaľ sa podarilo vyriešiť 53 prípadov,“ informovala hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová.

Ľudia sú roztržití a zabúdajú aj veľké veci, zhodujú sa mestská i štátna polícia aj straty a nálezy z autobusovej stanice. Cestujúci si už napríklad zabudli aj celý kufor, zväčša sa však rýchlo spamätajú. Vtedy treba volať dispečerovi.

Komplikované môže byť dostať sa k stratenej veci na polícii. Ak na nej nie je vaše meno, musíte ju hľadať medzi policajnými stanicami. Straty a nálezy nemajú navzájom prepojené.

busstraty-r479_res.jpg

Ľudia často strácajú veci v autobuse.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Najviac je kľúčov

info
Čísla
Kam volať pri strate
 • Vo vlaku:
  volajte 18 188 – kontaktné centrum,
  viac než 10 dní po strate môže byť vec uložená
  v Košiciach – 055 / 229 2551.

 • V autobuse
  Eurolines / Slovak Lines
  tel. 02/ 55 57 13 12
  (dispečing)
  Straty a nálezy – úschovňa batožín AS Mlynské nivy
  02 /5541 0404

 • V MHD
  Callcentrum DPB
  02/59 50 59 50
  Mobil: T­com 0800 123 456
  Orange 0905 905 905
  O2 0949 949 949 ( 949 z 02)

V stratách a nálezoch najčastejšie končia veci, ktoré nálezca nedokáže využiť – zväzky kľúčov či kľúče od auta. Práve kľúče podľa hovorkyne tvoria až dve tretiny vrátených vecí.

Medzi takmer štyridsiatkou vecí bez majiteľa, ktoré figurujú na stránkach strát a nálezov, sú dnes aj dva fotoaparáty, mobilný telefón, hodinky, dva bicykle či zlatá banková karta.

Polícii nosia peňaženky

Polícii nálezcovia najčastejšie odovzdajú nájdené doklady. Mestská polícia dostáva najmä občianske a vodičské preukazy. „Pokiaľ sa podarí zistiť kontakt na občana, ktorý vec stratil, telefonicky ho o tejto skutočnosti vyrozumieme, pokiaľ sa nepodarí zistiť kontakt, veci posielame na pracoviská Policajného zboru,“ povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva.

Nálezcovi vydajú písomné potvrdenie o odovzdaní veci Policajnému zboru. „Odovzdanú vec potom zaevidujeme a v prípade, že možno okamžite identifikovať majiteľa, vyrozumieme ho a vec mu vrátime,“ vraví hovorkyňa bratislavskej polície Petra Hrášková. „V prípade, že nie je možné vec vrátiť, odovzdá ju polícia najneskôr do roka na miestne príslušný obvodný úrad,“ dodala.

Policajti však dokážu nájdené peňaženky aj stratiť. Prečítajte si reportáž: Štátni policajti odovzdané peňaženky zatajili
info
Rady
Našiel som a chcem vrátiť
 • Najistejšie je vrátiť vec priamo vlastníkovi, ak je to možné. Nálezné býva
  vo výške desiatich percent
  z ceny veci.

 • Nájdené predmety možno odovzdať mestskej alebo štátnej polícii.

 • Veci nájdené v dopravných prostriedkoch možno
  odovzdať pracovníkovi
  dopravcu, lepšie priamo
  na dispečing.

 • Nájdenú vec možno
  oznámiť na stránke mesta.

Ani to, že je statená vec na polícii, ešte neznamená, že sa k nej dostanete. Centrálna evidencia strát a nálezov totiž neexistuje, každý útvar si vedie vlastnú. Nemusia spolu komunikovať. A ten, čo niečo stratil, sa tak musí spoľahnúť, že nálezca vec odniesol na jeho policajné oddelenie.

Po roku veci prepadnú

Ak si so stratenou vecou nevie rady ani obvodný úrad, informuje o nej na výveske a od minulého roka aj na stránke magistrátu v rubrike strát a nálezov. Na stránke sú zverejnené informácie o nájdených veciach aj od štátnej a mestskej polície. Informácie môžu pridávať aj občania, ktorí stratenú vec hľadajú, aj tí, čo chcú oznámiť nález.

„Informácia je zverejnená minimálne šesť mesiacov a jej súčasťou sú kontaktné údaje na osobu, ktorá vec našla alebo stratila, alebo inštitúciu, kde sa nachádza.

Obvodný úrad drží veci v depozite rok, potom opustené veci prepadnú štátu.

ico

Cestujúci zabúdajú všeličo, batožinu, barle i notebooky

Keď stratené veci doručia k prepravcom, je šanca, že sa k nim vlastník nakoniec dostane.

BRATISLAVA. V autobuse na linke Banská Bystrica – Bratislava zabudol cestujúci kameru. Vystúpil vo Zvolene. Keď to zistil, kontaktoval prepravcu, inzerát dal aj na stránku, kde sú straty a nálezy z celého Slovenska. „Nie, na inzerát nikto nereagoval, kamera nebola ani u prepravcu,“ hovorí Peter Mazúch. Na nosičoch mal rodinné zábery, najmä pre tie ponúkal nálezcovi odmenu. Cestujúci si pomerne často zabúdajú v autobuse bundy, svetre či príručnú batožinu. „Mali sme aj prípady, keď si cestujúci po vystúpení z autobusu nevyzdvihli batožinu z batožinového priestoru,“ spomína hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

O nálezoch vedia dispečeri

Ľudia si zabúdajú aj drahšie veci. „Ak vodič nájde mobilný telefón alebo nejakú drahšiu vec, prípadne doklady, odovzdá nález službukonajúcemu dispečerovi. Zvyčajne sa cestujúci spamätá dosť rýchlo a obráti sa telefonicky alebo osobne práve na dispečing,“ hovorí Vozárová.

Zabudnuté oblečenie či tašky odovzdá vodič do úschovne batožín, ktorej súčasťou sú aj straty a nálezy, a nález nahlási aj dispečingu. Centrálne straty a nálezy prepravcu sa nachádzajú na prízemí Autobusovej stanice Mlynské Nivy za pokladnicami.

„Zvyčajne nájdené veci držíme 30 dní. Ak sa o ne nik neprihlási, veci sú znehodnotené. Veci ako mobilné telefóny, kľúče, okuliare a podobne držíme dlhšie,“ hovorí Gabriel Kozák, prevádzkovateľ strát a nálezov na Nivách. Okrem bežných vecí skladujú už dlhší čas barlu.

Podobne fungujú straty a nálezy v mestskej doprave. Stratu treba oznámiť na callcentrum na číslo 02/5950 5950. Pracovníčky cez dispečing potom kontaktujú vodiča, ktorého upozornia na predmet vo vozidle. „V deň straty vám nález vydá vodič, do siedmich dní príslušná výpravňa a po siedmich dňoch zamestnanec v doplatkovej pokladnici na Olejkárskej ulici,“ informuje dopravný podnik na svojich stránkach. Pri strate električenky výraznejšia finančná ujma nehrozí, predplatné líst〜ky sú evidované v systéme.

Nálezy z vlaku dražia

Ak stratíte niečo vo vlaku alebo na stanici, treba volať na kontaktné centrum na číslo telefónu 18 188. Operátori vás nasmerujú na miesta, kde sú nájdené veci uložené, obvykle to býva doplatková pokladnica.

Po desiatich dňoch nájdené veci presunú do centrálnej zberne v Košiciach. Netreba tam však cestovať, so železnicami sa dá dohodnúť, že vec doručia vlakom do stanice, kde si ju vlastník môže vyzdvihnúť.

Veci, ktoré nenájdu majiteľa, sa potom predávajú v kvartálnych dražbách.

Viera Juhászová

ico

Stratené veci polícia nehľadá, smartfóny
sa dajú zabezpečiť rôznymi aplikáciami

Aplikácie ktoré pomáhajú nájsť stratený mobil, fungujú len pri zapnutom mobile pripojenom
na internet.

BRATISLAVA. Strata mobilu je nepríjemná, jednak pre možné zneužitie karty, pre finančnú stratu a pre stratu citlivých údajov.

Ak ste o mobil prišli vlastnou nepozornosťou, ostáva vám spoľahnúť sa na slušnosť prípadného nálezcu, alebo,

v prípade že vlastníte smartfón, na vlastnú predvídavosť, ktorá vám ešte pred stratou napovedala, že svoj telefón treba chrániť a máte v ňom niektorú z aplikácií na riešenie zabezpečenia mobilu.

Všetky však fungujú za predpokladu, že je mobil zapnutý a pripojený na internet. Ak ste však stratili vypnutý telefón niekde v prírode, máte smolu.

V každom prípade po zistení straty telefónu treba dať sim kartu zablokovať u operátora, predíde sa tak možnosti zvýšenia straty.

Ak vám mobil ukradli, hneď po zablokovaní sim karty u operátora sa obráťte sa na políciu. Ak viete identifikačné číslo mobilu IMEI – ide o 15­miestne číslo, ktoré nájdete v dokumentácii k telefónu ak ste si ho nezistili vopred na *#06# alebo priamo na mobile pod batériou, polícii to pomôže, inak ho zisťuje v spolupráci s operátorom. To umožňuje zablokovať telefón aj pre iné sim karty.

vju

ico

Odevy z výstaviska končia v charite

Na koncertoch a veľtrhoch sa premelú tisíce ľudí, nájdené veci končia u organizátora.

BRATISLAVA. Nájdené veci na výstavisku v Inchebe zhromažďujú pri infopulte. „Nálezy oznamujeme veľtržným rozhlasom,“ hovorí Martina Sekulová, PR manažérka Incheby. „Ľudia si obvykle svoje veci rýchlo vyzdvihnú,“ hovorí. Doklady, ku ktorým sa nik nehlási, podľa hovorkyne pošlú poštou vlastníkovi.

Po koncertoch sa stratené veci nájdu obvykle pri demontáži. „Držíme ich minimálne tri mesiace,“ hovorí. Odevy a topánky bez majiteľa potom končia v kontajneroch charity.

vju

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 3. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 5. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 6. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 7. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 10. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 651
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 12 826
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 459
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 436
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 886
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 153
 7. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 6 695
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 359
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 215
 10. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 5 729
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu