Kraj nesúhlasí s návrhom Európskej rady na znižovanie finančných výdavkov pre viac rozvinuté regióny. Bratislavský kraj je na úrovni regiónov s HDP viac ako 90% priemeru HDP Európskej únie.
BRATISLAVA. Nové programovacie obdobie a rozpočet Európskej únie na roky 2014-2020 boli hlavné témy, o ktorých v Bruseli diskutovala národná delegácia, medzi nimi aj predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo, s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom a veľvyslancom SR pri EÚ Ivanom Korčokom.
V súčasnosti sa na európskej pôde, ako aj na národnej úrovni intenzívne diskutuje o ďalšom fungovaní kohéznej politiky Európskej únie po roku 2013, a to aj v súvislosti s prijatím nariadení o štrukturálnych fondoch a negociačným procesom. Do prípravy budúceho programového obdobia EÚ 2014-2020 sa aktívne zapája aj Bratislavský kraj.
Podľa Maroša Šefčoviča navrhuje Európska rada v novom programovom období rozpočtové škrty, zvlášť v kapitole Kohézna politika. Ako ďalej informoval národnú delegáciu, Rada je momentálne naklonená znižovaniu finančných výdavkov pre viac rozvinuté regióny.
Nesúhlasíme s radikálnym škrtaním finančných prostriedkov na kohéznu politiku, pretože tá je hlavným rozvojovým nástrojom Európskej únie pri znižovaní regionálnych rozdielov a nezamestnanosti, podpore malých a stredných podnikov, vedy a výskumu, zdôraznil predseda BSK Pavol Frešo. Názor vyjadril 9. októbra na plenárnom zasadnutí Výboru regiónov, kde podporil pripomienky rakúskych regiónov a Bavorska, aby boli prípadné finančné škrty robené lineárne a nie len pre vybrané regióny.
Našou prioritou je presadiť, aby aj viac rozvinuté regióny a teda aj subjekty z Bratislavského kraja mohli čerpať finančné prostriedky z fondov Európskej únie. Sústrediť sa chceme na investičné aktivity do základnej infraštruktúry v oblasti školstva, sociálnych vecí a zdravotníctva, dopravy, energetiky a životného prostredia, priblížil bratislavský župan Pavol Frešo.
BSK ako jediný slovenský región spadá do inej kategórie regiónov ako ostatné kraje na Slovensku, teda do kategórie viac rozvinutých regiónov s HDP viac ako 90% priemeru HDP EÚ.
V budúcom programovom období bude Bratislavský kraj aktívny aj v programoch cezhraničnej spolupráce s Rakúskom a Maďarskom, participovať chce aj s Českou republikou. Pavol Frešo vidí prínos takého pridruženia aj v blízkosti polohy BSK k spoločnej hranici Slovenskej a Českej republiky.
Bratislavská župa má navyše nadviazanú zmluvnú spoluprácu s Juhomoravským krajom a rovnako intenzívne spolupracuje aj s mestom Brno, a to nielen v rámci spoločných priorít a aktivít regiónu Centrope. Takáto spolupráca zároveň zabráni podávaniu duplicitných projektov a implementovaniu aktivít v rámci programov cezhraničnej spolupráce, dodal Pavol Frešo.