Divé prasatá sú premnožené, schádzajú do záhrad, likvidujú ploty.
BRATISLAVA. Zničená úroda, pretrhnutý plot, stopy v zemi. V záhrade neboli zlodeji, ale diviaky. Škody sú približne rovnaké.
Záhradkári aj Mestské lesy hovoria o premnožení diviakov v bratislavských lesoch. Zvery však neostávajú len tam, ale schádzajú nižšie do záhrad či k obydliam.
Mimo lesa videli diviaky napríklad na Kramároch, kritická situácia je napríklad aj v Lamači v okolí nedostavanej nemocnice Rázsochy.
Riaditeľ mestských lesov Vladimír Kutka hovorí, že problémov s diviakmi je viac než minulé roky. Do záhrad a nížin ich vraj ženie hlad, pre tohtoročné sucho im tiež chýba voda.
Strieľajú cez deň
Lov diviakov
plán lovu na návrh Mestských lesov Bratislava schvaľuje Obvodný lesný úrad v Bratislave; počty stanovia na jar, počas roka sa menia; zvieratá sa pohybujú podľa vody a potravy, diviaky hľadajú myši, žalude či bukvice; viac divých prasiat sa v lesoch pohybuje od augusta až do zimy.
V bratislavských lesoch sa diviaky odstreľujú celoročne, hovorí Dušan Repák z poľovného združenia Hus divá, ktoré má od lesov odstrel objednaný.
Zvery strieľajú vždy cez deň, pre bezpečnosť musia preto poľovníci územie poľovačky označiť. Ľudí majú varovať upozornenia na cestách a chodníkoch.
Na každom konci prepoľovaného úseku stojí aj človek, ktorý dohliada na bezpečnosť verejnosti, vraví Repák. Dodáva, že počas ich poľovačiek v bratislavských lesoch výletníka ešte neohrozili.
Nebezpečný pre človeka vraj nie je ani diviak. Poľovník vraví, že je to plaché zviera, ktoré neútočí. Pozor si vraj treba dať len na sviňu s mladými alebo na zranené zviera.
Priaznivá reprodukcia
Plán lovu na návrh Mestských lesov schvaľuje Obvodný lesný úrad v Bratislave.
Na jar sa stanoví podľa počtu diviakov, počas roka sa však môže podľa Repáka meniť. „Keďže diviak lesný ako i väčšina ostatnej divej voľne žijúcej zvery je zverou migrujúcou, jej stav v priebehu roka nie je fixný.“
Zvieratá sa pohybujú podľa vody a potravy. Diviaky hľadajú myši, žalude či bukvice.
Viac divých prasiat v lesoch migruje od augusta až do zimy.
Dôvodom je podľa Repáka pravdepodobne zožaté obilie a kukurica na okolitých poliach.
„Celkový vyšší počet diviakov oproti ostatným rokom si vysvetľujeme mimoriadne priaznivými podmienkami ovplyvňujúcimi ich reprodukciu.“
Minulú jeseň sa v bratislavských lesoch urodilo totiž najviac bukvíc za posledných desať rokov.
Diviaky v nemocnici
Drôtený plot či pletivo diviaky vraj nezastaví. Škody vyčíslujú najmä záhradkári v Lamači.
„Máme vážne pripomienky,“ hovorí starosta mestskej časti Peter Šramko (SDKÚ, KDH, Most-Híd a OKS). Sťažujú sa najmä záhradkári z okolia rozostavaných Rázsoch.
Keďže nejde o lesy, ale o nepoľovnú plochu, odstrel môže povoliť Obvodný lesný úrad len na žiadosť majiteľa pozemku. Napriek sťažnostiam ľudí však žiadosť na úrade chýba.
Areál plánovanej meganemocnice vlastní štát, spravuje ho Univerzitná nemocnica v Bratislave. „Nemáme vedomosť, že by sme bránili odstrelu diviakov,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská.
V areáli vidno stopy zvierat aj rozrytú zem. Richard Verner, šéf stavebnej firmy Skelet, ktorá je dodávateľom stavby Rázsoch, hovorí aj o zničenom plote.
Rázsochy neničia len diviaky, ale aj zlodeji - čítaj viac tu
Rozrýpaná zem v areáli Rázsoch.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Diviaka môžete stretnúť aj v lesoch aj za rakúskymi hranicami.
Foto: MNK/SME
Foto: MNK/SME