S mŕtvymi telami pracujeme veľmi opatrne a s úctou, po výstave ich pochováme, hovorí organizátor.
BRATISLAVA. Telá v športových pózach napínajú svaly, mŕtvym vidno hlboko dovnútra.
Úspešná výstava Ľudské telo – The Human Body Exhibition dráždi katolícku cirkev na Slovensku.
Výstava, ktorá trvá už od konca augusta, je podľa cirkvi hrubým znevážením a hanobením mŕtvych ľudských tiel „preparovaných a vystavovaných s cieľom zisku a spôsobom ponižujúcim ľudskú dôstojnosť“.
Cirkev preto žiada úrady, aby výstavu zakázali.
„Kým sa tak stane, prosím zodpovedných kresťanov, ako aj všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa na výstave nezúčastňovali – a tiež, aby podľa svojich možností neodporúčali účasť na výstave deťom a neplnoletej mládeži,“ vyhlásil Štefan Sečka, spišský biskup a predseda subkomisie pre bioetiku konferencie biskupov.
Organizátor: S úctou
„Výstava nie je spravená tak, aby pohoršovala. Má skôr vedecký účel, hlavne pre školy, aby si deti vedeli predstaviť, ako ľudské telo funguje,“ hovorí Štěpán Janeček, zástupca firmy JVS Group, ktorá výstavu organizuje.
Tvrdí, že všetci ľudia pred svojou smrťou súhlasili s tým, aby ich mŕtve telá vypreparovali a vystavili.
Zaobchádzame s nimi opatrne a s úctou, tvrdí. Po skončení série výstav podľa neho telá spopolnia a pochovajú.
Viaceré úrady pre výstavu oslovuje právnik konferencie biskupov. Argumentuje tým, že preparované a konzervované ľudské telá vystavujú v rôznych polohách a ukazujú verejnosti mŕtvoly konkrétnych ľudí, čím sa porušuje dôstojnosť, intimita a integrita mŕtvych „na pôde komerčného výstaviska, a to všetko s využitím masívnej reklamnej kampane“.
Lekár a právnik Peter Kováč si nemyslí, že by šlo o dehonestáciu mŕtvych tiel. „Ak to bolo so súhlasom tých, ktorí poskytli svoje telá, a pokiaľ telá nie sú v dehonestujúcich pózach, nemožno hovoriť o neúcte k mŕtvym.“
Právnik konferencie biskupov oslovil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Má podľa neho preskúmať, či to nie je v rozpore so zákonom o pohrebníctve.
Podľa zákona sa s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami musí zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku.
„Niekedy sa časti ľudského tela po spracovaní stanú zdravotníckymi pomôckami. Stále je to časť ľudského tela. Je to porušenie zákona o pohrebníctve?“ pýta sa Kováč.
Zákon o pohrebníctve je podľa neho problémový. „Výstava je kontroverzná, rovnako ako použitie ľudských tiel na výučbu medikov.“
Zatiaľ zastavili prednášku
Výstava je v Inchebe v bratislavskej Petržalke. Cirkev preto žiada o zákaz aj mestskú časť – pre porušenie ľudských práv a slobôd.
Hovorkyňa Petržalky Mária Grebeňová Laczová v pondelok nevedela na výzvu reagovať.
Prvý zákaz už cirkev dosiahla. Dekan Lekárskej fakulty UK Peter Labaš zastavil prednášku o edukatívnom prínose výstavy v rámci medzinárodnej lekárskej konferencie v Bratislave.
Fakulta sa podľa neho dištancuje od podobných výstav, ktoré dehonestujú ľudské telo.