Mesto pred pätnástimi rokmi predalo pozemok nezákonne. Noví majitelia tam postavili dom.Teraz sa má parcela vrátiť pôvodným majiteľom.
STARÉ MESTO. Po dvadsiatich rokoch sa má pôvodným majiteľom vrátiť záhrada na bratislavskom Bôriku, ktorú pred rokmi mesto nezákonne predalo. Rozhodol tak obvodný pozemkový úrad. Medzitým na nej vyrástol dom.
Ide o záhradu, ktorú majitelia ešte za socializmu predali štátu na výstavbu cesty k hotelu Bôrik. Rodina tvrdila, že sa pozemku vzdali pod nátlakom vtedajšej moci. Pozemkový úrad im v minulosti reštitúciu neuznal. Súhlasil s ňou až teraz na príkaz súdu, podľa ktorého existujú dôkazy, že rodina bola prinútená pozemok predať za 50tisíc Kčs pod hrozbou vyvlastnenia.
Predané poslancovi
Rodina po revolúcii žiadala vrátenie záhrady. Mesto však napriek reštitúcii pred pätnástimi rokmi pozemok predalo za dva milióny korún. V septembri 1997 vtedajšie zastupiteľstvo odobrilo, aby pozemok na stavbu rodinného domu kúpil jeden z vtedajších mestských pravicových poslancov – Peter Nižňanský.
„O pozemku sme sa dozvedeli tak ako každý, kto sa zaujíma o kúpu nejakého pozemku. Príde, pozrie sa a informuje sa,“ tvrdila jeho manželka Oľga. Manželia však mali podľa zápisnice z rokovania zastupiteľstva pred kúpou pozemok prenajatý. Zároveň tvrdili, že o prebiehajúcej reštitúcii nevedeli.
„Nárok bol uplatnený v čase poriadneho chaosu na úradoch, bol daný mestu iba na vedomie a ten list sa niekde stratil,“ povedala majiteľka domu. Na pozemku pri Bôriku tak spolu s manželom, ktorý mesto zastupoval v dozornej rade podniku Metro, postavili vilu.
Situáciu má teraz riešiť mesto. Už v januári skonštatovalo, že kúpna zmluva, ktorou pozemok predalo, je neplatná.
Najvyšší súd v marci 2011 rozhodol, že záhradu treba vrátiť. Majiteľka domu vtedy reagovala, že mesto by malo reštituentom ponúknuť náhradný pozemok alebo finančné odškodnenie.
Pozemku pod domom sa vzdať nechcela. „Ak by nás k tomu mesto akokoľvek nútilo, potom by museli rátať s takou náhradou škody, o akej sa im nikdy ani nesnívalo.“ Dom potom začali ponúkať na predaj.
Magistrát váha
Mesto teraz o svojom ďalšom postupe mlčí. „Považujeme za predčasné vyjadrovať sa k položeným otázkam,“ povedala hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová. Rozhodnutie o reštitúcii totiž podľa nej nie je právoplatné, a teda by ho niekto mohol napadnúť na súde.
Reštituenti sa chcú s magistrátom dohodnúť. Ak by však dalo mesto vec opäť na súd, podľa ich zástupcu Ivana Hitku si cestu k dohode definitívne zavrú.