
Dostavba nemocnice z Kolárskej ulice. FOTO SME - PAVOL MAJER
Nemocnice milosrdných bratov
Investor: Hospitáľska rehoľa
sv. Jána z Boha – milosrdní bratia
Autori: Ing. arch. Ivan Kočan, Ing. arch. Karol Šlachta
2000 – 2003
Môj príspevok nebude klasickou recenziou architektúry. V tomto prípade je kvalita konkrétnej architektúry sekundárna. Viac by som sa chcel zamyslieť nad súvislosťami a podstatou urbanistickej štruktúry, v ktorej táto nemocnica leží, ktorá ju ovplyvňuje a ktorú recipročne nová dostavba likviduje. Každá stavba, ktorá zlepší ponuku zdravotníckych zariadení, musí byť v našej biede vítaná, preto je dosť neetická kritika nemocnice. Napriek tomu si dovolím niekoľko kritických poznámok k jej realizácii, pretože za peniaze, ktoré sa vložili do rekonštrukcie a dostavby, bolo možné na vhodnejšom mieste vybudovať ešte lepší objekt s kvalitnejšími službami a technológiami s pokojným a zdravým prostredím, bez dopravných problémov, bez obmedzení. Lôžková časť s geriatrickými pacientmi nemusela sídliť na najfrekventovanejšom námestí hlavného mesta, ktoré chystá svoj ambiciózny prerod na multifunkčné centrum, rozvinuté aj pod úrovňou terénu.
Kláštor a nemocnica milosrdných bratov stojí na Námestí SNP od polovice sedemnásteho storočia. Táto parcela bola zastavaná už v stredoveku. Na východnej strane mesta sa rozprestierali cintoríny a priľahlá dedinská zástavba. Regulačnými čiarami boli hygienická vzdialenosť pre prípady morových epidémií a dostrelová vzdialenosť pre prípad obliehania mestských hradieb. Poloha nemocnice bola vtedy logická, dnes je problematická, a preto jej dostavba a rozširovanie je neperspektívne.
Kláštor s nemocnicou tvoria jednu tretinu obvodu Námestia SNP a významne sa podieľajú na jeho živote alebo súčasnom útlme. Ak má námestie žiť, musia byť aktívne, mestotvorné a príťažlivé všetky obvodové fronty. Námestie a jeho život sa musí rozplynúť do centra pasážami, uličkami, dvormi. Že to v Bratislave nefunguje, ukazuje mŕtva Royko pasáž. Chýba jej prepojenie na logické pešie trasy, lemované aktivitami. Bez tohto princípu by neexistovala očarujúca veľkomestská atmosféra pražského Václavského námestia.
Dostavbou zadných traktov i nárožného pavilónu sa definitívne zablokoval rozvoj Námestia SNP východným smerom. Na Jedlíkovej ulici v zadných traktoch Obchodnej ulice bujnie lacný trhový biznis. Rozplynul sa sen o atmosfére Schöndorfu. Môže sa podobne rozplynúť aj vízia živého centra mesta. Burgundské mesto Beune má vo svojom centre najstarší hospic v Európe. Jeho gotická stavba pochádza z roku 1443. Francúzi dokázali túto nádhernú pamiatku transformovať do súčasného života. V starej budove je múzeum, kde sa prezentujú historické sály, zbierky, lekáreň. Je tu však aj múzeum vín a aukčná sieň, kde sa draží svetoznáme burgundské chardonay grand cru z ich vlastných pivníc. Hospices de Beune je najväčšou atrakciou mesta. Vhodnou rekonštrukciu sa mohol povýšiť aj areál nemocnice a kláštora milosrdných bratov na historický klenot Námestia SNP. To by však muselo chcieť najmä mesto. Pre vlastníka je súčasné riešenie najjednoduchšie. Z dlhodobého koncepčného pohľadu pre Bratislavu a revitalizáciu Námestia SNP diskutabilné.
Rekonštrukcia nemocnice by mala zohľadňovať perspektívu rozvoja mesta, ktoré chce stavať metro a budovať podzemné komplexy. Aj pamiatkovo chránený areál možno zakomponovať do súčasného mesta. Práve jeho priestory by boli oživením a atrakciou mestského centra.
Areál poskytoval možnosť aktivizovať parter jeho priečnym prepojením na Heydukovu ulicu. Prirodzene bolo treba odbúrať nevhodné dvorové prístavby. Za vlastným historickým komplexom sa dala vytvoriť pasáž v pokračovaní Royko pasáže, čím by vznikla sústava peších trás v hĺbke traktu, ktorá by vyústila až pri Družstevných domoch. Vzácne historické priestory by bolo možné integrovať do mestskej štruktúry. Dalo by sa hovoriť aj o reprezentačných a muzeálnych využitiach. Pôvodná funkcia nemocnice by sa asi musela transformovať na iné, príbuzné, ktoré by neboli v rozpore s činnosťou rádu. Bola tu možnosť rozvíjať nemocnicu v Prievoze, na Krásnej hôrke alebo v iných prírodných lokalitách, kde by boli pacienti určite spokojnejší. Staré Mesto má účelovú budovu polikliniky na Bezručovej ulici, ktorá potrebuje rekonštrukciu.
JÁN BAHNA