Víkend sa v Rusovciach niesol v znamení Ríma. Mestské múzeum v priestoroch antickej Gerulaty už štvrtýkrát zorganizovalo podujatie pod názvom Rímske hry. Stretnúť sa tu dal rímsky senátor, ctihodní rímski občania či vojaci.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Súboje gladiátorov zaujali najviac, chlapci si skúšali zbrane starého Ríma. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Klasické účesy Rimaniek zdobili antické ozdoby, musel byť aj dobový mejkap. Kto chcel, mohol si dať naaranžovať časť mužského rímskeho odevu – tógu alebo ženskú stólu aj na seba, alebo sa nechať učesať na rímsky spôsob. Najväčší záujem mali mladé dievčatá.
Na programe bol aj zápas gladiátorov. Predviedli súboje s krátkym i dlhým mečom, s trojzubcom a so sieťou s kovovými očkami, bránili sa malými rímskymi štítmi.
„Úžasné bolo, že sa v skutočnosti nezranili, hoci to vyzeralo nebezpečne ako naozaj,“ povedala 11-ročná Ivetka z Rusoviec. Na jej rovesníčku Katarínu z Vajnor urobili dojem najmä bojové pokriky gladiátorov. Jej deväťročný brat mal najväčší zážitok, „keď jeden gladiátor chytil druhého do siete a potom ho hodil na zem“.
Beáta Husová z oddelenia prezentácie Mestského múzea v Bratislave za organizátorov povedala: „Od mája budúceho roku by sme chceli na takomto princípe pripraviť ponuku pre školy. Podľa záujmu by sme pre žiakov pripravili program – rôzne hry a súťaže zamerané na odevy, gladiátorov a podobne.“
JANA MARTINKOVÁ
Od druhej polovice 1. storočia až do prvej dekády 5. storočia bol v dnešných Rusovciach vojenský tábor Gerulata, ktorý sa pôvodne rozkladal na ploche 4 až 6 hektárov. Tábor zanikal postupne s rímskou ríšou. Bol tu odkrytý unikát rímskeho staviteľstva – kamenná stavba so stenami i podlahou vykurovanou teplým vzduchom. Gerulata je známa najmä unikátnou zbierkou kamenných výtvarných diel, ktoré môžu návštevníci vidieť v expozícii. Medzi najväčšie skvosty patrí Daidalos a Ikaros. Radí sa medzi najvýznamnejšie diela v Podunajsku. Chodia ho obdivovať aj odborníci z Maďarska a Rakúska.