Päť dní pobudli v Bratislave okinawskí majstri karate. Od piatku viedli v športovej hale Mladosť seminár, ktorého súčasťou boli cvičenia i prednášky o histórii Okinawy a vývoji karate v tejto japonskej prefektúre. Karate chápané ako bojové umenie a nie ako šport sa zrodilo práve tam.
Okinawci sú iní ako Japonci, a predsa sú ako oni. S vedomím, že ich v Bratislave čaká poriadna trojdňová zaberačka, na všetky strany úctivo ďakovali každému za pozvanie. „V karatistickom svete je toto bratislavské stretnutie veľkou udalosťou. Nič podobné sa v Európe dosiaľ neuskutočnilo. Okinawci nám môžu odovzdať svoje skúsenosti priamo z prvej ruky, keďže tam sa karate zrodilo,“ povedal nám Milan Mackovich, majster sveta v kumite, ktorý ako tréner do Mladosti priviedol aj svojho malého zverenca. „Snažím sa, aby deti, ktoré trénujem, chápali karate nielen ako šport, ale aby sa mu venovali v jeho plnej šírke. Je nevyhnutné, aby si osvojili jeho históriu, etiku a určitý morálny kódex, ktorý k nemu patrí.“
Počas troch dní si v blokoch zacvičilo vždy okolo stovky karatistov. Jednou bola aj Pražanka Gabriela Kolmanová, ktorá sa karate venuje už desať rokov. „Je to pre mňa veľká skúsenosť a poznanie. Som rada, že sme mali možnosť poznať to ozajstné, pôvodné karate. Jeho výhodou je, že sa mu dá venovať aj po skončení aktívnej športovej kariéry až do vysokého veku.“
Hoci okinawskí majstri prišli do Bratislavy odovzdávať skúsenosti a vedomosti, stále si nechávajú niečo pre seba. Niektoré nebezpečné techniky či schopnosti pracovať s energiou sú určené iba pre vyvolených. Svojich nasledovníkov, ktorých nebýva veľa, si vyberá vždy najväčší majster.
PROKOP SLOVÁČEK