BRATISLAVA. Bratislavský magistrát požiadalo k 30. septembru o poskytnutie bytov 669 ľudí z reštituovaných domov. Ako informoval hovorca primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy, samospráva už v 99 prípadoch rozhodla kladne a priznala žiadateľovi nárok na náhradný byt. V 36 konaniach je rozhodnutie negatívne alebo bolo správne konanie v zmysle zákona prerušené.
Magistrát je povinný do 90 dní od podania žiadosti rozhodnúť o tom, či žiadateľ bývajúci v reštituovanom dome spĺňa zákonné podmienky nároku na získanie náhradnej strechy nad hlavou alebo nie. Následne bude musieť mesto za finančnej účasti štátu vybudovať do konca roka 2016 nájomné byty, ktoré poskytne oprávneným osobám.
Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Pre jednu osobu ide o byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pre štyri až päťčlennú rodinu ide o trojizbový byt s výmerou do 75 metrov štvorcových.
Novelou zákona proti novým bezdomovcom
Ak žiadateľ do uplynutia 12-mesačnej výpovednej lehoty nezíska právoplatné rozhodnutie samosprávy o poskytnutí náhradného bytu, mohol by ho vlastník domu vysťahovať a mohol by sa stať bezdomovcom bez vlastného pričinenia. Na ulici by podľa dnes platnej legislatívy mohli skončiť aj tí nájomníci, ktorí nedostali do konca marca 2012 oficiálnu výpoveď od vlastníka nehnuteľnosti a nemohli tak vôbec žiadať mesto o náhradné bývanie.
"Aby takáto situácia nenastala a Bratislavčania bývajúci v reštituovanom byte mali istotu, že do rozhodnutia magistrátu o pridelení bytu sa nestanú bezdomovcami, primátor Milan Ftáčnik v mene samosprávy inicioval novelu zákona," uviedol Andrassy.
Tá bude podľa neho explicitne riešiť zákaz vysťahovania nielen tých ľudí, ktorí už majú právoplatné rozhodnutie, ale aj tých žiadateľov, ktorí sú ešte v procese posudzovania alebo si sami uplatnia výpoveď z nájmu do konca roka 2012. Potom budú môcť požiadať slovenskú metropolu o pridelenie bytu až do 30. apríla 2013.
Za vlastné, ale v inom meste
Dnes platný zákon ukladá samosprávam povinnosť preskúmať, či žiadateľ disponuje dostatočným hnuteľným a nehnuteľným majetkom na to, aby si byt zaobstaral sám. Skúmala sa však nielen majetková a bytová otázka v mieste trvalého pobytu žiadateľa, ale v rámci celej Slovenskej republiky.
Túto podmienku má zmierniť novela zákona, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady SR, a to tak, že samosprávy budú posudzovať len otázky spojené s nehnuteľnosťami vhodnými na celoročné bývanie v meste, kde má žiadateľ trvalý pobyt.
Žiadatelia, ktorým už bolo vydané negatívne rozhodnutie pre majetkové pomery, budú môcť požiadať mesto o prehodnotenie ich žiadosti. "Samospráva v snahe pomôcť ľuďom lepšie sa orientovať v zákone i prechodnom období, keď platí zákon a jeho novela je v legislatívnom procese, vytvorilo tím právnikov, ktorí každý pracovný deň poskytujú právne odborné rady v kancelárii prvého kontaktu na prízemí bratislavského magistrátu," uviedol
Autor: khu