Z kanálov ukradli poklopy, z nedostavanej nemocnice materiál. Aj po rokoch to v ruine žije.
BRATISLAVA. „Našli ste poklad?“ pýta sa arogantne esbéeskár, keď sa cez neho snažíme dostať do areálu rozostavaného nemocničného kolosu Rázsochy v bratislavskom Lamači.
Po kývnutí si ľahostajne sadá na stoličku ku kovovému plotu pri hlavnej bráne s výhražnými nápismi nefotiť či pozor pes.
Svoj poklad medzitým z plánovanej meganemocnice vynášajú traja muži. Kradnú z druhej strany od lesa, kde plot na pätnásťhektárovom pozemku chýba. Nemocnicu rozoberajú organizovane.
Areál vlastní štát, spravuje ho Univerzitná nemocnica v Bratislave a stráži súkromná esbéeska. Výstavbu prerušili ešte v roku 1990, komplex odvtedy chátra.
Skrýša v kríkoch
V číslach
Rázsochy
1987 – začiatok výstavby, zastavili ju o tri roky, na pozemkoch ostala len hrubá stavba;
15 hektárov – rozloha meganemocnice;
1,7 kilometra – obvod areálu;
30 rokov – má projekt;
500 miliónov eur – odhady nákladov na dostavbu.
Muž s veľkým plechovým hranolom na chrbte, zrejme s plechovým dielcom zo vzduchotechniky, sa vynára z kríkov, za ním kráča ďalší s podobným nákladom. Jeden slušne pozdraví: „Dobrý deň,“ a pokračujú vo vynášaní.
Náklad si odkladajú na lúčku schovanú medzi kríkmi. Vyzerá, že tu nie sú prvý raz. Majú tam sedenie na zemi, zo stromu visí lampáš, niekoľko podobných hranolov už čaká na odvoz.
Nákladné auto stojí na neďalekej ceste. Úlovok ešte nenakladajú, vracajú sa na miesto činu, do nemocnice.
Polícia tam včera po upozornení poslala hliadku, o výsledku zatiaľ neinformovala.
Zvyšné časti vzduchotechniky sú na prízemí jedného z objektov nemocničnej ruiny. Budovy spájajú dosky, stačí kľučkovať medzi odpadkami a rozbitými tehlami, strážnik ani pes tam nezablúdia.
Až na odpadky, rozbité tehly a iný materiál je pohyb bezproblémový, strážnik ani pes pohybu nebránia.
Míňa nás ďalší muž–zberač, na ušiach slúchadlá. Traja iní odnášajú ďalšie časti vzduchotechniky. Keď zastaneme rozoznávame zvuky rozoberania. V chátrajúcom to aj po rokoch žije.
Zberači vynášajú materiál z nemocnice.
FOTO SME- TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Diery v zemi
Obrovský areál s obvodom 1,7 kilometra sa nedá ustrážiť, hovorí Richard Verner, šéf stavebnej firmy Skelet, ktorá je dodávateľom stavby Rázsoch.
Stráži ho súkromná esbéeska Zásah 7, Slovakia Security (chybnú informáciu nám poskytla hovorkyňa univerzitnej nemocnice, za chybu sa ospravedlňujeme).
Zmluva s SBS-kou má podľa Vernera korene ešte v časoch socializmu. Preto vraj pokrýva len dvoch členov ochranky, ktorí majú robiť pravidelné obchôdzky.
Verner hovorí, že areál nebol nikdy celý oplotený a za ním žijú v opustených záhradných chatkách bezdomovci. „Už tu ani nie je čo ukradnúť.“
Rozostavaná nemocnica je nebezpečná. Nad hlavou je nedokončený heliport. Kto sa však zadíva dohora, môže skončiť v šachte. Zmizli poklopy z kanálov a v zemi hrozia len tmavé diery. Verner vraví, že všetky poklopy dopĺňali pred rokom.
Pol miliardy na skelet
Dostavbu Rázsoch v programovom vyhlásení sľubuje vláda Roberta Fica (Smer) „s prihliadnutím na ekonomické možnosti“.
Areál spravuje Univerzitná nemocnica Bratislava, jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská povedala, že podľa znaleckého posudku z roku 2009 bola stavba spôsobilá na dostavbu.
Téma je otvorená, náklady sa ešte nedajú vyčísliť, vraví nejasne Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Prvá Ficova vláda vyčíslila dostavbu na pol miliardy eur.
Kampaň proti dostavbe spustil poslanec SDKÚ Viliam Novotný, pripomína zadlženosť zdravotníctva a roky chátrania.
Pozrite sa, ako to žije v nemocnici - tu
Pozrite si fotogalériu >>
Areál stráži firma Zásah 7
"Univerzitná nemocnica Bratislava sa ospravedlňuje firme Slovakia Security, s.r.o. za zverejnenú informáciu, že aj v súčasnosti stráži areál Rázsochy a rovnako aj čitateľom denníka SME za uvedenie do omylu. Vychádzali sme zo zmlúv staršieho dáta a o zmene strážnej služby sme nemali vedomosť, nakoľko ju zabezpečuje generálny dodávateľ stavby SKELET Bratislava, a.s."
Univerzitná nemocnica
Časti vzduchotechniky areáli prichystané na odnos.
Úlovok prenášajú do lesa.
Spálená zem v nemocnici.
FOTO SME- TOMÁŠ BENEDIKOVIČ