BRATISLAVA. V Bratislave odštartoval druhý ročník festivalu seniorov SeniorFest Dňom zdravia. V Primaciálnom paláci si dnes mohli tí skôr narodení nechať zmerať hladinu cholesterolu či odmerať cukor.
Počas celého mesiaca na nich ešte čaká asi dvadsiatka podujatí, počas ktorých sa naučia pracovať s internetom alebo sa na chvíľu stanú remeselníkmi.
Deň zdravia
Podujatie má podľa primátora Milana Ftáčnika dva ciele. "Chceme na jednej strane ukázať, čo dokáže generácia seniorov v našom meste a na strane druhej pripomenúť mladším, čo všetko pre nás seniori znamenajú a že tu má byť medzigeneračná solidarita," uviedol dnes Ftáčnik s tým, že v dnešnej spoločnosti vládne kult mladých ľudí. "To sú tí, ktorí sú úspešní, ale seniori už niečo dokázali, môžu nám poradiť a my na tento aspekt časti zabúdame."
Prvé podujatie SeniorFestu, Deň zdravia, prebiehal v Primaciálnom paláci od 8.00 do 13.00 h.
Seniori si mohli nechať zmerať hladinu cukru, cholesterol, lekári sa s nimi porozprávali o ich životospráve a vysvetlili im, kde robia chyby. Počas celej akcie ich v paláci vždy niekoľko sedelo. Doktorka Alžbeta Béderová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave tvrdí, že výsledky seniorov boli dobré. "Oni sú zdravotne uvedomelí, aj sami vyhľadávajú pomoc. Bolo pár prípadov zvýšených hodnôt, tým sa budeme ďalej venovať," povedala pre TASR.
Ako zvládnuť net?
Na seniorov však čaká počas mesiaca ešte množstvo ďalších podujatí. Celý mesiac do 26. októbra sa môžu učiť pracovať s počítačom. Tretí ročník počítačových kurzov predĺžili, podľa primátora neboli minulý rok schopní uspokojiť veľký záujem. Záujemcovia sa môžu hlásiť na pracoviskách Mestskej knižnice v Bratislave, kapacita je obmedzená.
"Seniori sa tiež môžu stať žiakmi dielní a vyskúšať si svoje umelecké vlohy. Prácu s hlinou, so štetcom," priblížil primátor. V Justiho sieni Primaciálneho paláca sa totiž 24. októbra uskutočnia tvorivé dielne detí základných umeleckých škôl a centier voľného času aj seniorov.
Pripravený je aj turnaj bratislavských seniorov v riešení krížoviek či výstava Umenie zblízka/Má nám súčasné umenie čo povedať?, ktorá je súčasťou cyklu pre seniorov Tajomstvá umenia. Vystavovať sa budú aj ručné práce seniorov, a to 25. a 26. októbra v Primaciálnom paláci.
Divadlo Stoličky
Pre seniorov je tiež pripravené divadelné predstavenie Stoličky. Divadlo v záhrade z Banskej Bystrice hru naštudovalo s nehercami seniormi, čím táto hra získala novú dimenziu.
Predstavenie sa uskutoční 18. októbra a pre seniorov pripravilo jedno predstavenie aj mestské divadlo.
Aktívne starnutie sen alebo skutočnosť pre seniorov na Slovensku je zase odborná konferencia, ktorá sa uskutoční v priestoroch Ministerstva zdravotníctva SR 23. októbra.
Dobrovoľníctvo a seniori
Mesto chce hovoriť so seniormi aj dobrovoľníctve. "Dobrovoľníctvo je najviac rozšírené v Anglicku. Ten, kto ešte vládze, pomáha tým, ktorí vládzu menej," priblížil primátor. Takýto koncept chce aj mesto. Diskusia pod názvom "Nikdy nie ste príliš starí na to, aby ste boli dobrovoľníkmi" sa uskutoční 30. októbra. Množstvo podujatí pripravili pre seniorov aj jednotlivé mestské časti.
Bratislavčania i kluby dôchodcov mohli posielať svoje návrhy na výnimočných bratislavských seniorov, ktorí sa aj na dôchodku angažujú vo verejnom živote. Pomáhajú napríklad pri vzdelávaní mladých ľudí, nezištne riešia problémy chorých, povzbudzujú svojich rovesníkov. Primátor ich ocení 10. októbra v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca na podujatí pod názvom Kytica pozdravov.
Primátor hovorí, že Bratislava postupne starne a v meste je čím viac starších ľudí. Samospráva preto spracováva aj Komunitný plán sociálnych služieb. "Mal by odpovedať na to, aké sú potreby seniorov, čo pre nich potrebujeme pripraviť, aby keď prídu do veku, že sa o nich nevieme postarať doma, aké služby majú byť pripravené," dodal.