Nový komplex v Bratislave otvoria v októbri. Lákať má obchodmi, bazénom či parkom na streche.
BRATISLAVA. Desiatky robotníkov v reflexných vestách, zablokované a ešte nefunkčné eskalátory, páskou oblepené zábradlia a až na pracovné nástroje prázdne výklady. Už o niekoľko týždňov by tu mali ľudia nakupovať, chodiť za službami či vodou.
Stúpame hore cez štvorpodlažné nákupné centrum a cez budúce šatne, dnes rozostavené priestory, sa dostávame k bazénu či konštrukcii budúcej vírivky. Plavecká 25-ka zatiaľ nemá dno.
Do otvorenia Centralu, multifunkčného komplexu, ktorý na bratislavskom Trnavskom mýte stavia spoločnosť Immocap Group, vraj však stihnú všetko. Presný októbrový termín prvých nákupov či kúpania ešte ale neurčili.
Nerezový bazén
Nový komplex
Central
štvorpodlažné nákupné centrum (150 obchodov, park na streche, 25metrový bazén, wellness);
4hviezdičkový hotel - (222 izieb) – od marca 2013;
administratívne budovy – medicínske centrum (ešte neotvorené), budova mobilného operátora.
Okrem názvu projektu práve bazén spája nový Central so starým. Bratislavčania ho poznali najskôr vďaka päťdesiatmetrovému olympijskému bazénu, neskôr ako roky chátrajúcu budovu s povestnými potkanmi.
Veľký 50-metrový bazén z takzvaných mestských kúpeľov dnes nahradí menšia 25-ka s piatimi plaveckými dráhami.
Podmienku výstavby bazéna bývalé vedenie bratislavského Ružinova do povolení nedalo. Investor tak bazén budovať nemusel.
„Bazén je dnes v podstate hotový, no nechceme urobiť dno skôr, než dokončíme plafón,“ hovorí Martin Šramko, investičný riaditeľ Immocap Group.
Dno má byť nerezové. Pri rozostavanom bazéne vzniká už aj jeden detský, vírivka, Šramko spomína aj saunový svet.
Ceny za vstup do plavárne vraj investor ovplyvniť nemohol, priestory prenajali Golem clubu, Šramko ich komentovať nechcel.
Pred tromi týždňami Alexandra Beljajevová z Golemu pre tlačovú agentúru TASR povedala, že za plávanie človek zaplatí priemerne osem eur na dve hodiny. Ceny sa vraj majú meniť podľa časových pásiem.
Dnes vedenie Golemu hovorí, že cena za vstup do bazéna a wellness sa bude pohybovať od 5 eur.
Sprchy pre cyklistov
Za sklenenou stenou bazéna vidieť navezenú zeminu a aj ďalších robotníkov. Na streche objektu vzniká totiž park, bude mať aj vlastného záhradníka a spoja ho aj s wellness časťou. Rozoznať sa dajú už aj schodíky, budúci kvázi amfiteáter na akcie.
Okrem parku sa budú na streche hrať aj deti na ihrisku či v detskom kútiku. „Ten bude za poplatok, lebo má svoju kapacitu,“ vraví Šramko.
Aj vďaka parku dostal Central ako prvá multifunkčná stavba na Slovensku certifikát zelenej stavby.
„Za park na streche sme získali body, keď sme búrali starý Central, betón sme recyklovali, zachytávame tiež dažďovú vodu a tú používame na zavlažovanie trávnikov,“ opisuje zelenosť v projekte Šramko. „Máme vyhradené miesta pre nízkoemisné automobily a sprchy pre cyklistov v kancelárskych priestoroch pre zamestnancov.“
Pozrite, ako to vyzerá dnes v komplexe Central
Pozrite si fotogalériu >>
Tri hodiny parkovania
Central nebude len ekologický. Do oblasti prinesie viac áut. V trojpodlažných podzemných garážach má byť 1380 parkovacích miest, pričom najspodnejšie podlažie má byť pre zamestnancov kancelárií a hotelových hostí, ostatné dve pre zákazníkov Centralu. Tí budú môcť podľa Šramka parkovať prvé tri hodiny bezplatne.
Projekt zmenil aj dopravu v okolitých uliciach. „Prerobili sme Metodovu, Cyrilovu aj Jelačičovu ulicu,“ hovorí investičný riaditeľ. „Z Metodovej je prejazdná ulica, bude sa dať prejsť na Trnavsku cestu, Miletičovu sme rozšírili.“
Bazén ešte nemá dno, už tento mesiac sa tu má dať kúpať.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Boj o prenájmy
Hoci Central ešte neotvorili, najvyššiu budovu na 21 poschodiach už od mája užíva mobilný operátor. Majú tu kancelárie.
V druhej administratívnej budove má byť súkromné medicínske centrum a vo výškovej budove pripravuje investor štvorhviezdičkový hotel zo siete Lindner Hotels & Resorts. Ten by sa mal otvárať až v marci budúceho roku.
Investor tvrdí, že postupné otváranie komplexu plánovali už na začiatku. Šramko však priznáva, že prenajať všetky priestory a 150 obchodov nebolo jednoduché. „Je tu veľká konkurencia, robili sme na tom dva a pol roka. Dnes mám všetky obchody prenajaté a ide o dlhodobé prenájmy.“
Podchodom do Centralu
Od stavby bytovej veže investor zatiaľ upustil. „Nevideli sme situáciu s bytmi pozitívne,“ vraví investičný riaditeľ. To, že Central sa v budúcnosti rozšíri o túto vežu však nevylúčil. „Je tu tá možnosť, no momentálne o tom neuvažujeme.“
S výstavbou Centralu začal stavebník 1. januára 2010.
Do otvorenia istotne nestihnú opraviť mestský podchod na Trnavskom mýte, ktorý je už roky zničený a budú ním do komplexu chodiť zákazníci.
Zmluva o obnove podchodu medzi magistrátom a súkromníkmi sa ešte len rodí. Firma Immocap Group nebude jediným súkromným partnerom.
Projekt zmenil celé mýto
Urbanista upozorňuje na verejný priestor a riešenie pre nevidiacich v okolí projektu.
RUŽINOV. Mestské kúpele Centrál začali pri Trnavskom mýte fungovať 1. októbra 1987, podľa plánov mali síce byť dokončené takmer o tri roky skôr, na stavbe sa však objavili problémy.
Dnes stojí na mieste kúpeľov celý komplex. Bohuš Kováč, urbanista a profesor Fakulty architektúry STU, hovorí že nový Centrál zmenil mierku priestoru Trnavského mýta. „V postupne sa zvyšujúcej priemernej výške mesta lepšie artikuluje tento urbanistický uzol ako doterajšie stavby, ktoré pôsobili ako výškové. Z tohto hľadiska je to v poriadku.“
Architektonický výraz projektu je podľa Kováča tiež zvládnutý. Na projekte pracoval architektonický ateliér Ivana Kubíka.
Problematické je riešenie verejného priestoru, hovorí Kováč. „Nehostinne vyzerajúce makadamové koľajisko električiek, koridory peších medzi bariérou červeno-bielych zábradlí, ktoré lemujú zvyškové plochy, necitlivé až neslušné riešenie pre nevidomých.“
Samospráva víta, že z priestoru zmizla ruina zničených kúpeľov.
Starosta Ružinova, Dušan Pekár (KDH) verí, že nový Centrál bude prínosnejší ako torzo bývalých kúpeľov. „Zároveň som rád, že sa končí výstavba tohto komplexu, pretože znepríjemňovala komfort bývania.“
Koniec ruiny víta aj starosta dotknutej mestskej časti, novomestský Rudolf Kusý (nezávislý). „Ako Bratislavčan som rád, že sa v rámci neho obnovuje bazén, ktorý tu chýbal.“
Lucia Tkáčiková