BRATISLAVA. Žiaci vybraných tried 4. a 5. ročníkov základných škôl v Bratislavskom kraji sa budú učiť hudobnú výchovu po novom. Sami sa totiž stanú hlavnými protagonistami projektu "Viva zbor!". Počas hodín hudobnej budú nacvičovať s pedagógmi desať zborových piesní na motívy starej slovenskej legendy o rytieroch zo Sitna.
Vznikne tak hudobno-scénické dielo o rytieroch pre veľký detský symfonický zbor zložený z vyše 700 žiakov a symfonického orchestra. Dej budú dotvárať herci. Ako postavy príbehu sa predstavia napríklad Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák, Miro Noga a Štefan Skrúcaný.
Od októbra do mája budúceho roka budú žiaci vo svojich triedach nacvičovať postupne desať piesní. Netýka sa to len detí, ktoré majú hudobný talent, ale aj tých menej zdatných na spev. Počas tohto obdobia ich budú navštevovať samotní herci a tvorcovia, a tiež ambasádorka projektu Adela Banášová. V poslednej fáze sa stretnú všetky triedy a následne sa uskutočnia spoločné nácviky s orchestrom a hercami. Slávnostná premiéra je naplánovaná pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku SR koncom júna budúceho roka v Bratislave v rámci festivalu Viva Musica!. Tešiť sa na ich vystúpenie môžu aj Košičania počas aktivít Európskeho hlavného mesta kultúry.
Projekt pripravili ministerstvá kultúry a školstva v spolupráci s Národným osvetovým centrom (NOC) a agentúrou Viva Musica!. Zatiaľ ide o prvotnú aktivitu, pričom jej organizátori nevylučujú, že sa v budúcnosti rozšíri na ostatné školy na Slovensku.
Šéf rezortu kultúry Marek Maďarič nepochybuje o tom, že jeho záverečné prevedenie bude veľkolepé. "Bude propagáciou zborového spevu a v neposlednom rade vtiahne originálnym spôsobom do jeho tvorby a prezentácie žiakov základných škôl," priblížil na dnešnej tlačovej konferencii. Rovnako tak prezentoval prísľub ministra dopravy Jána Počiatka, ktorý chce na prepravu vyše 700 detí na vystúpenie do Košíc poskytnúť vlak.
Minister školstva Dušan Čaplovič privítal možnosť participácie na projekte. Ako pripomenul, hudobná výchova sa v poslednom období dostala na okraj vzdelávacieho procesu, a toto môže byť inšpiráciou na jej renesanciu. "Aj na základe tohto poznania budeme tiež iné predmety v rámci vzdelávania takto motivovať. Dostať do našich škôl nielen šport, ale aj kultúru je pre mňa veľmi dôležité, pretože vychovávame novú generáciu," podčiarkol.
S nápadom na realizáciu sa na generálnu riaditeľku NOC Janu Kresákovú obrátil riaditeľ umeleckej agentúry Viva Musica! Matej Drlička. "Ako organizátor kultúrnych podujatí vnímam jeden fenomén, a to úbytok mladého diváka na koncertoch nielen klasickej hudby, ale aj iných žánrov. Je na nás, aby sme vychovávali mladého diváka, a to sa nedá tak, že ho posadíme do sály na výchovnom koncerte," priblížil s tým, že toto je spôsob, ako zapojiť samotné deti do aktívneho procesu.
Kresáková v tom vidí šancu na obnovenie tradície zborového spevu a podchytenie najmladšej generácie. Podľa nej sa tým naučia vnímať krásu vážnej hudby. Autorom skladieb a hudobným garantom diela je Oskar Rózsa. Ako povedal, na toto tvorivé dobrodružstvo sa teší. Pre neho je to neprebádaná oblasť, ale aj zodpovednosť písať pre deti. Musí totiž nájsť univerzálny jazyk pre všetky, pričom sa snaží o udržanie jeho jednoduchosti, zrozumiteľnosti a originality tak, aby to nebolo iba výchovné dielo, ale malo aj svoje umelecké kvality.