V súčasnosti zahŕňa záhrada približne 850 druhov a kultivarov rastlín.
BRATISLAVA. Špecifické pracovisko Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Záhrada liečivých rastlín Farmaceutickej fakulty (FaF), oslavuje 45. výročie svojho vzniku.
Záhrada sa stala účelovým pracoviskom FaF UK. Jeho poslaním bolo zhromažďovať, udržiavať a rozširovať zbierku liečivých a potenciálne liečivých rastlín nevyhnutných pre pedagogické a vedecko-výskumné účely novodobej farmácie.
"V súčasnosti zahŕňa záhrada približne 850 druhov a kultivarov rastlín, ktoré v prípade potreby poskytujeme aj domácim a zahraničným partnerským pracoviskám," informovala Marcela Koreňová zo Záhrady liečivých rastlín FaF UK.
Z dopestovanej úrody majú najväčší úžitok Katedra farmakognózie a botaniky, Katedra bunkovej a molekulárnej biológie liečiv, Katedra farmaceutickej analýzy a nukleárnej farmácie FaF UK a iné.
"Pre edukáciu všestranne vzdelaného farmaceuta je poznanie syntézy liečiv a ich vlastností a účinkov - podobne ako ľudského tela a liečivých rastlín - nenahraditeľné. Aj preto má záhrada liečivých rastlín významné postavenie pri výchove budúcich farmaceutov," zhodnotil rektor UK Karol Mičieta.
Záhrada liečivých rastlín FaF UK spolupracuje so 150 domácimi a zahraničnými partnerskými pracoviskami, vraví Andrea Kučerová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.
Na študijné účely využívajú jej genofond aj poslucháči Prírodovedeckej fakulty UK, Univerzity tretieho veku Centra ďalšieho vzdelávania UK, študenti zdravotníckych škôl z Bratislavy, Trnavy, Trenčína, Poľnohospodárskej školy a učilišťa v Malinove a niektorých základných škôl.
Záhrada prakticky od svojho vzniku spolupracuje s farmaceutickými firmami z Hlohovca i Malaciek. Okrem toho takmer dve desaťročia v rámci vedecko-výskumnej činnosti spolupracuje s nemeckou Univerzitou Martina Luthera v Halle.