SME

Nájomníci reštituovaných bytov majú deň na podanie žiadosti o náhradné bývanie

Mesto však chce zmenu zákona, ktorá by zakázala vyhodiť ľudí na ulicu po uplynutí výpovede z nájmu.

Najviac týchto bytov je v Starom Meste.Najviac týchto bytov je v Starom Meste. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Všetci nájomníci, ktorým výpovede doručili, majú možnosť do konca septembra 2012 podať žiadosť na poskytnutie bytovej náhrady v príslušnej obci.

BRATISLAVA. Už iba posledný pracovný deň zostal nájomníkov bytov v reštituovaných domoch, ktorí dostali od vlastníkov výpovede, aby požiadali obec o náhradné byty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bratislavská samospráva eviduje celkom 779 výpovedí, ktoré vlastníci bytov dali nájomníkom v reštituovaných domoch do konca marca. O poskytnutie náhradného bývania však mesto dosiaľ požiadalo 682 ľudí, informoval TASR hovorca primátora Ľubomír Andrassy.

SkryťVypnúť reklamu

Magistrát zaznamenal najväčší nárast počtu žiadostí v poslednom týždni, pričom od pondelka 24. septembra do štvrtka 27. septembra bolo podaných 122 žiadostí. Mesto podľa Andrassyho pripravuje vydať začiatkom októbra manuál o právach, zákonných nárokoch ľudí bývajúcich v reštituovaných domoch.

Vlastníci reštituovaných bytov mali možnosť do konca marca roku 2012 ukončiť výpoveďou nájomný vzťah s nájomcom. Výpovedná lehota je 12 mesiacov.

Do konca septembra

Podávanie výpovedí umožnila novela zákona o ukončení a usporiadaní niektorých nájomných vzťahov k bytom, ktorú prijala bývalá vláda. Všetci nájomníci, ktorým tieto výpovede doručili, majú možnosť už len do konca septembra 2012 podať žiadosť na poskytnutie bytovej náhrady v príslušnej obci, na území ktorej sa daný byt nachádza. Nedodržanie tejto lehoty má za následok zánik nároku na bytovú náhradu.

SkryťVypnúť reklamu

Magistrát potom posúdi jednotlivé žiadosti a vydá rozhodnutie o poskytnutí alebo nepriznaní bytovej náhrady. "Doposiaľ mesto vydalo 135 rozhodnutí, pričom v 15 prípadoch na základe posúdenia podania nebol žiadateľovi priznaný nárok na byt," priblížil Andrassy.

"Ministerstvo dopravy chce vyvrátiť zavádzajúce informácie, že z dôvodu reštitúcii môžu skončiť obyvatelia týchto bytov na ulici," uviedol hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Ak nájomca podá žiadosť v zákonnej lehote, podľa neho môže obývaný byt užívať až do právoplatného rozhodnutia o tom, či má nárok na náhradné bývanie. Ak im ho priznajú, byt majú dostať do 31. decembra 2016.

Združenie právo na bývanie, ktoré zastupuje ľudí v reštituovaných bytoch, však namieta, že po uplynutí 12-mesačnej výpovednej lehoty ich môže vlastník reštituovaného domu vysťahovať. Podľa ich informácií už takéto výpovede aj boli dané a niektorým hrozí, že sa budú musieť vysťahovať už ku 1. októbru.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto chce novelu

"Aby takáto situácia nenastala a Bratislavčan bývajúci v reštituovanom byte mal istotu, že do rozhodnutia mesta o pridelení bytovej náhrady sa nestane bezdomovcom, primátor Milan Ftáčnik v mene samosprávy inicioval novelu zákona," tvrdí hovorca Andrassy.

Tá bude podľa Andrassyho riešiť zákaz vysťahovania ľudí, ktorí už majú právoplatné rozhodnutie, ale aj tých žiadateľov, ktorí sú ešte v procese posudzovania.

Chce tiež predĺžiť termíny. "Zároveň sa vytvorí priestor do konca tohto roka pre podanie žiadostí tých nájomníkov, ktorí do 31. marca nedostali výpoveď od vlastníka nehnuteľnosti a tak na základe vlastnej výpovede budú môcť žiadať o bytovú náhradu," dodal.

Nemôžu mať majetok

Mesto v súčasnosti nemá voľné byty pre týchto ľudí. Do zoznamu čakateľov na byt však môže zaradiť len tých, ktorí nemajú iný majetok, z aktorý by si byt kúpil sám. .Skúma sa však nielen majetková, bytová otázka v meste trvalého pobytu žiadateľa, ale v rámci celej Slovenskej republiky.

"Túto podmienku má zmierniť novela zákona, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady SR a to tak, že
samosprávy budú posudzovať len otázky spojené s nehnuteľnosťami vhodnými na celoročné bývanie v meste, kde má žiadateľ trvalý pobyt."

Štát vyčlenil 72 miliónov eur

Obec sa môže rozhodnúť, ako náhradné bývanie pre týchto ľudí zabezpečí. "Môže ich postaviť, kúpiť už hotové, alebo dokonca aj prenajímať," uviedol Kóňa.

Štát vyčlenil na obstaranie náhradných nájomných bytov 72 miliónov eur, čo je podľa hovorcu dostatočné množstvo finančných prostriedkov na obstaranie náhradných nájomných bytov. Uvedená suma sa bude obciam poskytovať na základe žiadosti o dotáciu postupne v rokoch 2013 až 2015.

V súčasnosti obce rozhodujú o priznaní nároku na poskytnutie bytových náhrad pre jednotlivých nájomníkov – žiadateľov. Podľa počtu priznaných nárokov si obce zvolia, akú formu obstarania náhradného bývania zvolia. Počet výpoveďou dotknutých nájomných vzťahov je približne 900 na celom území Slovenskej republiky (to znamená, že na jeden byt je viac ako 72-tisíc eur).

Každý, kto výpoveď z nájomného bytu s regulovaným nájomným dostal, by mal do konca septembra prísť na obecný úrad a začať tento problém riešiť. Musí podať žiadosť o poskytnutie bytovej náhrady. Tá obsahuje osobné údaje žiadateľa, posudzovanej osoby aj označenie bytu a dátum začatia užívania bytu.

Prílohou žiadosti je kópia nájomnej zmluvy alebo iného dokladu, ktorý preukazuje právo nájmu, ako aj deklarácia majetku, vyhlásenie o pravdivosti údajov a súhlas so spracovaním osobných údajov.

Treba ísť na obec

Konanie o bytovej náhrade sa začína podaním žiadosti nájomcu príslušnej obci. V momente prijatia žiadosti obcou začína správne konanie o priznaní nároku na poskytnutie náhradného bývania. Ak niektorá povinná príloha žiadosti chýba, obec konanie preruší a vyzve žiadateľa, aby v stanovenej lehote žiadosť doplnil. Takže aj bez potrebných príloh sa konanie začne a prípadné nedodanie, resp. neúplné prílohy nemajú vplyv na lehoty. Obec o žiadosti rozhodne do 90 dní od jej doručenia.

Problém s reštitúciami by mal byť definitívne doriešený do 31. decembra 2016.

V parlamente je v druhom čítaní návrh novely zákona z dielne poslanca Maroša Kondróta (Smer-SD), ktorý chce predĺžiť lehoty na podanie výpovede aj požiadanie o nárok na náhradné bývanie. Podľa jeho návrhu by sa lehota na podanie výpovede predĺžila z 31. marca 2012 do 31. decembra 2012 a možnosť podať žiadosť o náhradné bývanie z 30. septembra 2012 na 30. apríl 2013.

Majitelia reštituovaných bytov by tak mohli dať svojim nájomníkom dodatočné výpovede a nájomníci, ktorí "prešvihnú" tento termín, by mohli dodatočne požiadať o náhradné bývanie. Druhou plánovanou zmenou je, že na základe tejto novely budú môcť o náhradné bývanie požiadať aj ľudia, ktorým majiteľ nedal výpoveď. Každý nájomník z reštituovaného bytu by tak mal šancu vyriešiť svoje bývanie.

Ľudia žiadali o pomoc aj Fica -čítajte viac

Autor: him

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 202
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 805
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 247
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 918
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 308
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 490
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 471
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 285
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 289
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 353
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 109
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 956
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 072
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 519
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 5 858
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 703
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu