Kníhkupectvo na Kozej otvárali v čase, keď sa rozpadalo Česko-Slovensko.
BRATISLAVA. Kultové bratislavské kníhkupectvo oslavuje 20 rokov od vtedy, čo sa nasťahovalo na svoju dnešnú adresu na Kozej ulici. Pred ním tam bolo mäsiarstvo.
Dnes už by si ho jeho priaznivci ani inde predstaviť nedokázali. Na začiatku to však nebolo veľmi prívetivé miesto. „Bolo to naozaj mäsiarstvo a ten priestor aj tak smrdel. Nebolo to útulné, ale iná možnosť nebola,“ spomína so smiechom Juraj Kušnierik.
V miestnosti, kam sa nasťahovalo oddelenie s cédečkami, bola predtým obrovská chladnička.
„Rozčúlený dôchodca odo mňa v hudobnom oddelení pravidelne žiadal 15 deka dusenej šunky,“ napísala zase na Facebooku jedna z bývalých predavačiek kníhkupectva. „Raz ma osvietilo a prichystala som ju. Keď sa objavil, položila som ju na pult. Vzal nás na milosť,“ dodala.
Prečítaj si stĺpček Mareka Chorvatoviča
Takto zariaďovali Artforum. Vladimír Michal počas sťahovania.
FOTO - ARCHÍV ARTFORA
Búrali im budovu
K priestorom prišli ľudia z Artfora náhodou. „Nevybrali sme si ich, to nám pridelilo mesto,“ hovorí šéf Artfora Vladimír Michal. Potrebovali sa totiž niekam presťahovať. Budova na Ulici Červenej armády, dnešnej Grösslingovej, kde začalo fungovať, totiž bola určená na demoláciu. Zorganizovali brigádu a v septembri 1992 otvorili novú predajňu.
Bol rok 1992, chystal sa rozpad spoločného štátu Čechov a Slovákov. Václav Havel odstúpil z postu prezidenta, zatiaľ čo hviezda Vladimíra Mečiara stúpala. „Tak vtedy sa otváralo kníhkupectvo,“ opisuje to obdobie novinár Juraj Kušnierik, ktorý v roku 1990 zakladal kultúrnu organizáciu Artforum.
„Nikto neočakával, že prídu nádherné roky,“ vraví. „Artforum vzniklo za mečiarizmu, potom sa na Slovensku dialo všeličo, ale stále bolo ostrovom, ktorý nikdy tie politické vlny nezatopili.“
Brigáda.
FOTO - ARCHÍV ARTFORA
Narazili na colníkov
Prvé dni po rozpade federácie podľa šéfa Artfora Vladimíra Michala nikto nič nevedel. Skomplikoval sa napríklad dovoz kníh z Česka. „Novinkou bolo množstvo colnej agendy. Začalo platiť mnoho zákonov, napríklad o DPH,“ spomína Michal. Ani vtedajšie daňové úrady podľa neho nevedeli, čo presne majú robiť.
„Bolo to dobrodružné. Museli sme chodiť zisťovať, ako legálne nakupovať knihy v Prahe, kde je najbližšia colnica,“ hovorí.
Kedykoľvek vojdete do Artfora, vždy tam niekto číta knihu.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Z kúta
Artforum
Fakty
vydalo 60 vlastných kníh;
urobilo debaty s Rudom Slobodom, Dušanom Mitanom, Milanom Rúfusom, aj americkým bestselleristom Robertom Fulghumom;
má pobočky v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline. Trnavskú zrušili v januári.
Artforum však prežilo, dokázalo ponúknuť knihy, aké inde nemali. „Hlavne sú tam výborní kníhkupci, ktorí rozumejú knihám a majú radi aj ľudí,“ hovorí Kušnierik.
Napriek tomu aj Artforum ohrozujú nové nákupné centrá s veľkými kníhkupectvami, podľa Michala viac, ako hospodárska kríza. Necíti sa však ako ich konkurencia, skôr ako „kútový hráč“.
Oveľa skôr ako veľké kníhkupectvá spustilo predaj knižiek cez internet. A keď jeho priaznivci stále uprednostňujú cestu do kopca či z kopca na Koziu. A tak ako vo veľkých sieťach, aj na Kozej už otvorili malú kaviareň. Hoci len v kúte. Tam oslávilo aj 20. výročie nasťahovania spomienkovým večerom a 20percentnými zľavami.