Prvý obchodný dom na Slovensku má veľkú terasu s výhľadom na Hrad a centrum Bratislavy. Dostanú sa tam len zamestnanci. Majú tam fajčiareň.
BRATISLAVA. Marta Kubišová sa tu prechádzala v bikinách a spievala svoje Depeše, Michal Kaščák tu zas vyzýval na kúpu modrého atramentu a písanie modrým perom.
Strecha Družstevných domov v centre Bratislavy je stále lákavá. Uplynulú sobotu sa tam striedavo objavovali skupinky ľudí. Nenatáčali síce videoklip, ale so sprievodcami spoznávali architektúru Kamenného námestia a jeho okolia.
Úplatky v čase Manderlu?
Prvý slovenský „mrakodrap“ podľa vzoru Chicaga, prvá zavesená fasáda na Slovensku i miesto pre plánovanú sochu na streche dnešnej Generálnej prokuratúry. Zo strechy Družstevného domu 15 na Námestí SNP vidieť všetko.
Dodnes tam stoja tri Družstevné domy, vznikali pre ústredie poľnohospodárskych družstiev na Slovensku v rokoch 1934 až 1939, projektoval ich slovenský architekt Emil Belluš, hovorí Katarína Andrášiová z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV.
Bolo v nich aj kino Slovan, jediný nočný podnik v meste a banka.
Andrášiová ukazuje aj 45-metrový mrakodrap Manderlák z rokov 1935 až 1936 a budovu mestskej sporiteľne, kde fasáda pôvodne len visela na oceľovobetónovom skelete.
„Manderlák si dal postaviť bratislavský podnikateľ a mäsiar Rudolf Manderla,“ hovorí Andrášiová.
Hoci budova rástla pred vyše 70 rokmi, už vtedy sa jej vznik neobišiel bez úplatkov úradníkom, vraví Ivor Švihran, ktorý spolu s autorkou mapy kultových miest Pavlínou Morháčovou organizujú vlastivedné prechádzky po Bratislave. Teraz odhaľovali zákutia Kamenného námestia zo vzduchu.
Pohľad zo strechy Družstevného domu 15.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Fajčiareň s výhľadom
Na streche obchodného domu tancovala zasa Beáta Dubasová, keď nahrávala svoje Dievča z reklamy, dnes je to len obrovská fajčiareň a súkromná terasa s výhľadom na centrum Bratislavy.
Strechu Družstevného domu vymieňame za strechy obchodného domu My, teda Tesco. Ide o známe budovy niekdajšieho Prioru od slovenského architekta Ivana Matušíka.
Nohy, rozpažené ruky – nahé biele telá figurín z výkladu míňame pri zamestnaneckom schodisku, ktorým stúpame na strechu. Na najvyššom poschodí sú už figuríny oblečené. Zamestnancom ukazujú, ako majú vyzerať v uniformách.
Podobne len pre zamestnancov je aj jedáleň s nápisom – Tri P pracovníka, hoci sú v skutočnosti štyri: „Privítať, ponúknuť pomoc, poďakovať.“ Ideme aj okolo zamestnancov, ktorí nerozumejú, prečo sa ich priestormi presúva skupinka neznámych ľudí a nechápavo na nás pozerajú. Za sklom je už potom veľká terasa.
Kedysi tu fungovala reštaurácia, prezrádza nám zamestnankyňa, ktorá v obchodnom dome pracuje od jeho otvorenia v roku 1968. „Pamätám si aj davy, ktoré sa dnu valili pri prvom otvorení,“ spomína s nadšením.
Dnes si strechu pod už zatvoreným hotelom Kyjev s výhľadom na Hrad vychutnávajú len zamestnanci. Koniec slávnych čias Prioru ukazuje aj zatvorený bufet s nápisom o zákaze zneužívania alkoholických nápojov.
Aj Bratislava má orloj
Obchodný dom má viac zvláštností. Napríklad je obložený travertínom, pričom architekt Ivan Matušík každý kameň starostlivo označil. Sám vybavil aj takzvaný bratislavský orloj čiže hodiny vo forme zvonkohry na obchodnom dome, rozpráva Henrieta Moravčíková, vedúca oddelenia architektúry na Ústave stavebníctva a architektúry SAV.
„Bola to náhoda, lebo som stretol v Česku výrobcov zvoncov,“ hovorí o vzniku zvonkohry architekt. Spolu s vychádzkou vystúpil aj na strechu Prioru. „Potom stačilo už len nájsť hudobníkov, aby zložili hudbu,“ dodáva.
Spomína aj na na to, že pod námestím mala byť hlavná prestupná stanica metra.
Kamenári na Kamennom
Dnes plánuje firma Lordship, ktorá vlastní budovu hotela Kyjev, rozsiahlu prestavbu.
Z bývalého Prioru chce urobiť obchodný dom, veľký takmer ako neďaleká Eurovea.
Premena čaká aj celé Kamenné námestie. Názov získalo podľa skladov kamenárskeho materiálu a dielní, ktoré tu sídlili pred stáročiami, prezrádza Švihran. Bolo to v čase, keď priestor nebol ešte ani verejne prístupný.
História sa v tomto azda opakovať nebude, ľudia sa však plánovanej prestavby obávajú. Proti búraniu hotela Kyjev už bojujú petíciou odborníci, hotel chcú vyhlásiť za pamiatku. Mesto však sľubuje, že priestor zmení až
po architektonicko-urbanistickej súťaži. Z Kamenného námestie by toho možno mohlo ostať viac než len kameň na kameni.
Pozrite si fotogalériu z vychádzky po Bratislave s M_P_BA
Pozrite si fotogalériu >>
Pohľad zo strechy Družstevného domu v roku 1973.
FOTO - ARCHÍV TASR
Pavlína Morháčová a Ivor Švihran v rámci vychádzky upozornili na hudobné klipy natáčané na strechách domov.
Zaspomínajte si:
Dubasová vyšla na aj na Prior.
Aj v znelke Bambuľky si môžete pozrieť, ako vyzerala stará Bratislava
V spolupráci s M_P_BA