
Úvodnú spoločnú rozcvičku, ktorú bol veľký záujem medzi bratislavskými karatistami, včera viedol aj Akira Guši, okinawský majster, držiteľ ôsmeho Danu.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
„Príprava seminára trvala niekoľko rokov. Bolo v tom niekoľko ciest na Okinawu, kde sme tamojším majstrom museli vysvetliť, prečo chceme seminár organizovať a čo od neho očakávame,“ povedal Ladislav Klementis, predseda Slovenskej federácie okinawského karate. „U nás sa karate venujeme skôr ako športu. Oni ho chápu ako bojové umenie, meditáciu či prácu s energetickým potenciálom tela a venujú sa mu celý život. Až do neskorej staroby. Pre nich je karate zároveň vierou.“
Najväčšieho majstra Čoju Kiyuna, držiteľa 10. Danu, napokon lekár do Bratislavy pre ľahkú chorobu nepustil. Už 71-ročný muž ešte nikdy nebol mimo Okinawy.
Svoje skúsenosti budú záujemcom počas seminára odovzdávať – Eiki Kurašita (9. Dan), Akira Guši (8. Dan), Masajuki Oširo (6. Dan), Takedži Ogawa (8. Dan, učiteľ slovenského karate) a ďalšia asi stovka účastníkov z jedenástich krajín.
Zacvičiť si môže prísť každý, kto sa zaujíma o karate, buď ako divák, ale aj ako aktívny účastník. Dnes sa program začína o 9.00 a v jednotlivých blokoch, ktorých súčasťou budú aj prednášky, bude pokračovať až do 19.00. Zajtra je začiatok tiež o 9.00 a záver o 19.15 h. Aktívny účastník zaplatí za cvičenie od 200 do 1100 korún, podľa veku a počtu dní, počas ktorých bude cvičiť. Vstup pre divákov je od 100 do 800 korún, podľa veku a počtu dní. Deti do ôsmich rokov majú vstup zdarma.
(slo)
Hoci sa hovorí, že karate vzniklo v Japonsku, jeho skutočnou kolískou je Okinawa. Tá bola dlho nezávislým kráľovstvom, označovaným ako Ryukyu. Kráľovstvo tvorilo 160 ostrovov, z nich je len 48 obývaných. V roku 1879 počas japonskej modernizácie boli ostrovy označené ako okinawská prefektúra. Po druhej svetovej vojne ich okupovali a kontrolovali Spojené štáty americké. Až v roku 1972 ich vrátili Japonsku. Od vzniku Ryukyu až dodnes sa na Okinawe cvičilo karate v každej rodine a vyvinulo sa niekoľko smerov. Dnes sa tam deti učia karate už v materskej škole. Hoci v školských osnovách nie je, je tradičnou súčasťou vyučovacieho procesu.