SME

Jeleňa skrotili farmári na mäso aj na spermie

Už nielen sliepky, ale aj jelene žijú vo veľkých chovoch. Onedlho možno nájdete jelení biftek aj v hypermarkete.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Už nielen sliepky a kravy, ale aj jelene a daniele žijú vo veľkých chovoch. Onedlho možno nájdete jelení biftek aj v hypermarkete.

V rohu veľkej haly sa k sebe tlačí zo tridsať jelenčiat. Majú okolo dvoch mesiacov, len pred pár dňami ich vzali od matiek. Vyzerajú prestrašené, svaly majú napnuté, keby mohli, už dávno by zmizli v kroví.

Lenže nemôžu. Žijú na farme, kde ich budúcnosť pozná len dve možnosti – buď z nich vyrastú šíritelia kvalitného genetického kódu, alebo skončia na pekáči.

Mäso a gény

Na to, ktorá z možností to bude, si musia ešte niekoľko mesiacov počkať. Keď povyrastú, začnú biológovia skúmať ich vlastnosti, aby medzi nimi identifikovali dokonalé jedince hodné rozmnožovania. Už teraz je však jasné, že túto poctu si vyslúži len málo z nich.

Napokon, hlavným biznis plánom farmy v dedinke Vištuk pri Pezinku je predaj mäsa. Špecializujú sa na jelene a daniele.

Farma patrí podnikateľovi Igorovi Ledeckému, známemu aj vďaka tomu, že vlastní vinársku značku Elesko. Aj preto sa farma začína hneď za plotom od vinohradov, takže tu dobre počuť zvuky dela na plašenie škorcov.

Cieľom nie je len zarábať na mäse, ktoré by sa podľa jeho plánov malo stať bežne dostupné aj v hypermarketoch, ale byť aj svetovým lídrom v pestovaní genetického kódu zdomácnenej divej zveri.

foto ico
Jelenia farma: na mäso aj na spermie

Milióny na spermie

Kto chce byť svetový, musí mať svetové vybavenie. V laboratóriu vo Vištuku je preto technika za vyše pol milióna eur.

Na obrazovke počítača kmitajú spermie. Mikroskop ukazuje zväčšenú inseminačnú dávku - v pár mililitroch tekutiny pláva 15 miliónov spermií prvotriedneho chovného jeleňa. Na druhej strane miestnosti sú v dvoch nádobách a v tekutom dusíku pri teplote mínus 196 stupňov ukryté spermie troch tisícok zvierat.

Šéf farmy, spermobanky i laboratória je molekulárny genetik Jaroslav Pokoradi. O svojich zverencoch vie takmer všetko, počíta aj to, koľko žuvov potrebuje jeleň, kým prehltne jeden hlt. Napríklad suché seno požuje 52-krát.

IMG_0325-820_res.jpg

Jelene na pulty

Pokorádi má už dlhšie plán rozbehnúť po Slovensku chov jeleňov na mäso vo veľkom. „Ideálny stav by u nás bolo 500 farmárov a silná stavovská organizácia,“ hovorí nad tanierom plným dobrôt z mäsa zvierat zo svojej farmy. Slovenská asociácia chovu jeleňovitých má momentálne niečo cez 60 členov. Ich spojenie by im mohlo pomôcť pri rokovaniach s maloobchodnými reťazcami.

Dobrý príklad vidí Pokorádi v Rakúsku. Tam jelenie farmy fungujú ako rodinný podnik. Manželia sa starajú o jelene celoročne a sezónne si najímajú zopár pomocníkov. Mäso chovajú pre susedov z dediny, ale často aj sami pre seba.

„Najväčšia vstupná investícia farmára je oplotiť pozemok,“ vysvetľuje Pokorádi. Chovné zviera stojí od tisíc do dvetisíc eur, na hektári ich môžete podľa vyhlášky chovať šesť. Farmu tak dokážete zriadiť za pár desiatok či stotisíc eur, teda za cenu dvoch trojizbových bytov v Bratislave.

Chovatelia jeleňov veria, že úspech im prinesie kvalitné mäsko. „Je z mladých jeleňov, dá sa oveľa dôslednejšie spracovať. Toto mäso je oveľa menej tučné ako hovädzie alebo jahňacie,“ hovorí John Fletcher, šéf asociácie chovateľov farmových jeleňov vo Veľkej Británii. Svetovým lídrom v produkcii jeleniny je asi 40 rokov Nový Zéland. Produkcia v Británii, ale napríklad aj Poľsku, momentálne podľa Fletchera rýchlo rastie. Najväčší záujem o mäso je v Nemecku.

Farmy sú však už dvadsať rokov aj v Českej republike a hoci veľkú časť farmárov tvoria poľovníci, značná časť ich kolegov z lesa farmy neschvaľuje. Môže za tým byť napríklad konkurenčný boj dodávateľov diviny.

IMG_0353-820_res.jpg

Divina verzus zverina

Divina je označenie pre zver, ktorá žije vo voľnej prírode. Zo zvierat z fariem je zverina. „Ak v reštaurácii dostanete divinové menu, neviete, koľko malo to zviera rokov, aké malo zranenia, alebo čo malo v sebe,“ hovorí Pokardi. Mäso z farmového chovu podľa neho nie je staršie ako dva roky a zvieratá sú pod dohľadom veterinárov.

Jednoducho spĺňa vyššie hygienické normy. Podľa Pokorádiho sa aj z mäsa na tanieri dá určiť, z akého chovu zviera pochádzalo. Genetik verí, že farmy divokých zvierat môžu spôsobiť, že gordon bleu z diviaka či Jelení tatarák sa stane bežne dostupným tovarom.

Poľovníci však s pohľadom na kvalitu zveriny nesúhlasia, veria len divine. „Takto získané mäso nedosahuje kvalitu diviny z voľne žijúcej zveri,“ hovorí Imrich Šuba, šéf slovenských poľovníkov. Rozvoj fariem podľa neho nastať môže. „Je tu záujem o intenzívnu produkciu mäsa a parožia pre farmaceutov či na výrobu rôznych predmetov.“

IMG_0403-820_res.jpg

Chovať, chovať

Chovy už u nás dostali vlastnú ministerskú vyhlášku a kompletné pravidlá. Šuba však stále považuje za riziko, že sa zdomácnené jelene dostanú mimo farmy.

„Vypúšťanie do prírody je nielen zakázané, ale aj ohrozuje pôvodnú genetiku jeleňa žijúceho vo voľnej prírode,“ vysvetľuje Šuba. Kazí to podľa neho pohľad na poľovníctvo aj v očiach nepoľovníckej verejnosti. Klamanie strelcov, ktorým ponúknu lov na divú zver a nakoniec strieľajú na farmové jelene, prirovnáva Šuba k čiernemu obchodu s drogami.

Chovatelia však v poľovačkách na zdomácnené zvieratá problém nevidia, dokonca by si takýto zárobok dokázali predstaviť. Geneticky sa dajú napríklad vyselektovať aj kusy s najkrajším parožím. Podobný lov sa však u nás zatiaľ nerobí.

Vo Vištuku hovoria, že im nijaké zviera doteraz neušlo. Naopak za exotickými laňami sa na farmu dobíjali jelene z Malých Karpát, ploty však vydržali.

A čo na to ochranári? Hoci Pokoradi tvrdí, že má s nimi dobré vzťahy, nadšení jeho chovom nie sú. „Sloboda zvierat je v princípe proti akémukoľvek veľkochovu a chovu vysokej na farmách nevynímajúc,“ povedala Romana Březinová zo Slobody zvierat. Farmovým chovom u nás sa zatiaľ podrobnejšie nezaoberali.

TBEN0860-820_res.jpg

ico

V Česku vo veľkom

V Česku momentálne funguje okolo 400 farmových chovov jeleňovitej zveri. Polovicu tvoria jelene, polovicu daniele. „Pôvodný zámer bol na pánty, teda na nezrelé parohy. To narazilo na Európsku legislatívu,“ povedal Luděk Bartoš, viceprezident Asociácie farmových chovov jeleňovitých v Českej republike.

Parohy chceli pôvodne predávať predovšetkým do Číny. Hlavným produktom nakoniec v Česku zostal predaj živých zvierat, predaj zveriny tiež len rozbiehajú.

„Potravinové reťazce by mali veľký záujem, ale zatiaľ predávajú mäso z Nového Zélandu.“ Predaj tamojšieho mäsa viazne na slabšej organizácii farmárov. „Vždy sa nás pýtajú, koľko nám viete dať týždenne ton, ale spejeme aj k tomu,“ myslí si Bartoš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 890
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 225
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 806
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 052
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 643
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 952
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 246
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu