Výstava potrvá do 7. októbra.
BRATISLAVA. Históriu desaťročného pôsobenia Ústavu pamäti národa (ÚPN) dnes sprístupnili na výstave v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Na paneloch je v dokumentoch zdôvodnený vznik tejto inštitúcie po totalitných režimoch nacizmu a komunizmu ako dedičstvo po nedemokratickej minulosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Činnosti ÚPN predchádzal prípravný legislatívny proces. Okrem neho sa návštevník expozície dozvie o orgánoch, štruktúre a jej premenách, priestoroch, archíve i ako sa sprístupňujú dokumenty verejnosti. Tiež, že ÚPN vydal vyše 60 publikácií a 32 čísiel štvrťročníka Pamäť národa. V rámci dokumentovania krutej minulosti neprávosťou postihnutých občanov zachytili jej zamestnanci výpovede vyše 300 svedkov v dĺžke rozprávania asi 650 hodín.
"Druhá časť výstavy predstavuje Európsku sieť úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície. Patrí do nej sedem postkomunistických krajín a my sme teraz jej predsedajúcou krajinou. Zajtra v Primaciálnom paláci organizujeme vedecký seminár o vyrovnávaní sa s totalitnou minulosťou," povedal pre TASR riaditeľ ÚPN Ivan Petranský.
Na vernisáži prezentovali novú knihu o činnosti štátnej bezpečnosti na Slovensku v rokoch 1945-1989 pod názvom V stopách železného Felixa.
"Pripravovali sme ju rok a sú v nej najzaujímavejšie prípady i unikátne obrázky," pripomenul Matej Medvecký, ktorý je autorom publikácie spolu s Jergušom Sivošom a Petrom Jaškom.