BRATISLAVA. Bratislavčania, ktorí si vybrali z atraktívne zostaveného programu Dní európskeho kultúrneho dedičstva pamiatky na Panskej ulici, boli sklamaní.
Do meštianskych domov na čísle 3 a 5, sa nedostali. „Je mi to ľúto, ale súkromný vlastník objektov si to na poslednú chvíľu rozmyslel,“ informoval desiatky zvedavých návštevníkov Viktor Ferus z Krajského pamiatkového ústavu v Bratislave.
Sklamanie odborník zmiernil zasväteným výkladom, ktorý umožnil vytvoriť si predstavu o tom, ako vyzeral zhruba v polovici 14. storočia Judenhoff, židovský kupecký dvor v blízkosti Rybnej brány. Jeho zvyšky odkryli pamiatkari práve v objektoch, kam sa ľudia nedostali. Pani, ktorá sa tešila na to, že navštívi dom, kde žili jej príbuzní, však bola sklamaná.
O niekoľko domov ďalej vpustil niekoľko zvedavcov do Kaplnky Božieho tela, v objekte patriacom jezuitom, jeden z jeho obyvateľov. Porozprával o barokovej výzobe kaplnky, ktorú amatérsky zreštauroval jeden z rehoľníkov.
O dve hodiny neskôr sa začala ajoficiálna prehliadka kaplnky. Návštevníci natlačení v kaplnke boli v rozpakoch. Výklad, ktorý si nakoniec vypočuli, bol útržkovitý a povrchný. Meškajúca pamiatkarka sa za nepripravenosť ospravedlnila, o prehliadku veže Dómu sv. Martina, bol totiž mimoriadny záujem.
V rehoľnom dome jezuitov na Panskej 11 sa nachádza aj odkrytý portál so zvyškami hebrejského nápisu. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Kaplnku Božieho Tela využívajú len príležitostne, na jej opravu nie sú peniaze. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Autor: vju