Na mape je napríklad hotel Kyjev, premostenie SNG, pyramída Slovenského rozhlasu, Kamzík, Most SNP, Eurovea, River Park či Cvernovka.
BRATISLAVA. V hlavnom meste dnes spustili webovú stránku s interaktívnou emočnou mapou. Na www.hranacity.sk si môžu Bratislavčania pozrieť jednotlivé miesta slovenskej metropoly a priradiť k nemu emotikon so svojim pocitom. Web je súčasťou projektu Bratislava hrá na city, ktorý chce populárne - náučnou a hravou formou vzdelávania spozitívňovať vzťah občanov k mestu, k jeho architektúre i verejnému priestoru.
"Veľakrát sú budovy posudzované podľa estetiky a ľudia ich vnímajú ako negatívne ikony minulého režimu. Ale keď sa dozvedia, že stavba je európskou raritou, alebo bola na tú dobu pokrokovou budovou, trochu zmenia názor a uvedomia si hodnotu toho priestoru," povedala Barbara Herucová, ktorá projekt organizuje spoločne s Michalom Krištofom a občianskym združením Archimera.
Základné body
Celý projekt je rozdelený do troch tematických blokov Industriálna pamäť mesta, Neskorá moderna ako historické dedičstvo Bratislavy a Dunaj, plynúca identita. Na emočnú mapu organizátori pridali miesta či budovy v Bratislave, ktoré sú podľa nich základnými a dôležitými bodmi v meste a vychádzajú z niektorého tematického bloku. Objavil sa tam napríklad hotel Kyjev, premostenie SNG, pyramída Slovenského rozhlasu, Kamzík, Most SNP, Eurovea, River Park či Cvernovka.
Ak návštevník zavíta na stránku, môže si vziať emotikon a vložiť do mapy svoj pocit. Na výber má trojčlennú škálu pozitívny, negatívny a neutrálny pocit. "Je zaujímavé vidieť, ako sa ľudia stavajú k určitým miestam," podotkla Herucová.
Ku každému priestranstvu organizátori pripojili aj obrázok a krátky popis. Zatiaľ do mapy môžu Bratislavčania vkladať len svoje pocity a len cez sociálnu sieť Facebook. Herucová hovorí, že do pol roka by však už mali návštevníci vkladať do mapy aj vlastné body a vyjadrovať svoje pocity budú môcť aj tí, ktorí na sociálnej sieti registrovaní nie sú.
Budú aj diskutovať
Okrem emočnej mapy sa však budú v rámci projektu organizovať aj diskusie, workshopy a komentované prehliadky priamo na danom mieste s architektom či historikom. Najbližšie to bude Deň pre námestie, ktoré organizuje združenie Cyklokoalícia 22. septembra. "Tam budeme mapovať emócie voči Kamennému námestiu. A chceme tam robiť aj happening objímania architektúry, akoby citového prežitku s budovami," priblížila Herucová s tým, že plánujú aj fotoworkshop po industriálnych pamiatkach a komentovanú prehliadku k téme Dunaj.
Podobný projekt rozbehlo združenie aj v Brne, kde beží od septembra minulého roka. "Projekty sú podobné myšlienkou, ale prebiehajú trochu inak. Tam máme hlavne diskusie, emočná mapa v Bratislave je novinka," podotkla Herucová.
Projekt Bratislava hrá na city podporila Nadácia Intenda a koná sa pod záštitou starostky Starého Mesta Tatiany Rosovej a hlavnej mestskej architektky Ingrid Konrad.