SME

Autá zaparkovali na celé roky

Odstránenie opusteného auta trvá aj mesiace. Ak sa oň aspoň úrady zaujímajú

Parkovacie miesta zaberajú staré autá aj celé roky.Parkovacie miesta zaberajú staré autá aj celé roky. (Zdroj: www.odkazprestarostu.sk)

V Bratislave sú desiatky vrakov, ktoré zaberajú parkovacie miesta či chodníky. Miznú pomaly.

BRATISLAVA. Na Mesačnej v Ružinove už roky stojí žltý autobus bez okien. Z avie vo Vrakuni vyteká nafta a prekáža vo výhľade pri vychádzaní z parkoviska. Červený vrak v Dúbravke má už iba zadnú značku a zaberá chodník na sídlisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Auto postupne demolovali vandali, až kým ho nezapálili. Napriek tomu sa o vrak nikto nezaujíma,“ napísali napríklad o zničenom aute pri materskej škole na Záhradníckej.

Na stránke Odkaz pre starostu pribúdajú každý týždeň ďalšie vraky, ktoré zaberajú parkoviská. A miestni politici s úradníkmi si s nimi nevedia rady.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má totiž auto ešte značky, nemôžu ho len tak nechať odviezť. Musia pátrať po jeho majiteľovi.

Ak aj auto už nemá značky a je už oficiálne vrakom, nedá sa hneď odviezť. A aj potom ho ešte nemôžu zošrotovať, ale rok čakať, či sa niekto neprihlási. Keď aj majiteľa vypátrajú, často si nepreberá oznámenie či nezaplatí pokutu alebo náklady na odvoz auta.

Odvezú ho Len v Petržalke riešili minulý rok tri stovky opustených áut. Autá so značkami, ktoré ani po oficiálnej výzve ich majitelia nespojazdnia, by chceli voziť na vlastné parkovisko. To chcú spolu s magistrátom vybudovať v rámci prechodu na nový parkovací systém. Bratislavu trápi nedostatok parkovacích miest, zefektívniť státie áut chce novým parkovacím systémom.

Rok 2011

Počty vrakov

SkryťVypnúť reklamu

mestská polícia eviduje 324 vrakov a dlhodobo odstavených vozidiel na verejných priestranstvách; Staré Mesto: odtiahli 4 autá bez evidenčného čísla; Ružinov: 26 áut bez evidenčného čísla, majitelia ich po výzve odstránili; Nové Mesto: evidovali 29 vrakov, časť odstránili ich majitelia; Petržalka: odstránili 68 áut bez evidenčného čísla, riešili 256 dlhodobo odstavených vozidiel.

„Pripravíme územie, kde by sme stiahli nepojazdné autá s evidenčným číslom z centrálnej zóny v Petržalke,“ vraví hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-­Laczová.

Parkovacie miesta často okupujú autá bez pohnutia aj niekoľko rokov. Niektorým chýba technická či emisná kontrola, iné majú vyfučané pneumatiky alebo sú inak poškodené. Mnohé z nich po čase obrastá tráva a keď ich nájdu vandali, sú súce do šrotu.

SkryťVypnúť reklamu

Postup pri odstraňovaní nepoužívaných áut je však pomerne komplikovaný. Zákon napríklad nedovoľuje odviezť autá s platným evidenčným číslom rovno na vrakovisko. Samospráva vtedy musí pátrať po jeho majiteľovi a toho vyzýva, aby auto odstránil alebo spojazdnil.

Ak si majiteľ zásielku so žiadosťou o spojazdnenie neprevezme alebo sa mu nedá doručiť, až potom nastupuje obvodný úrad pre cestnú dopravu. Môže ho pokutovať a jeho auto vyradiť z evidencie.

Ničie auto Ak zasa dlhodobo nepoužívané auto nemá platné evidenčné číslo, je podľa zákona starým vozidlom – vrakom.

Majiteľ takého vozidla je povinný „zabezpečiť na vlastné náklady odstránenie takého vozidla z miesta, na ktorom poškodzuje alebo ohrozuje životné prostredie, alebo narušuje estetický vzhľad obce či osobitne chránenej časti prírody a krajiny“.

Ak tak neurobí a jeho auto zaberá verejné priestranstvo, umiestni naňho samospráva žiadosť o odstránenie do 30 dní. Až potom ho dá odtiahnuť na vrakovisko sama.

Pôjde na vrakovisko?

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Odtiahnutie platí majiteľ Autovraky z ciest prvej a druhej triedy odstraňuje magistrát, z ostatných príslušná mestská časť.

Väčšina bratislavských mestských častí má zmluvu s vrakoviskom v Zohore.

To autá odvezie na svoje parkovisko a náklady za prevoz a ich uskladnenie si vymáha od majiteľa vozidla, ktorý si ho tam môže prísť vyzdvihnúť.

Majiteľ sa dá zistiť, aj ak auto nemá poznávaciu značku, napríklad cez VIN číslo, ktoré je na niekoľkých miestach karosérie.

Keď sa majiteľa nepodarí vypátrať, vyvesí obvodný úrad životného prostredia oznam o jeho odvezení.

„Ak sa do jedného roka od odovzdania starého vozidla na určené parkovisko neprihlási alebo inak nezistí jeho držiteľ alebo iná oprávnená osoba, považuje sa staré vozidlo za opustenú vec,“ vysvetľuje Dajana Krošláková z oddelenia životného prostredia mestského magistrátu.

Web pre vraky Petržalka chce pre nepoužívané vozidlá vybudovať vlastné parkovisko. Najväčšia mestská časť len tento rok riešila už viac než dve stovky áut odstavených dlhodobo bez pohybu. Značku nemalo 45 z nich. Majiteľ auto odstránil v 36 prípadoch, ostatné odviezlo vrakovisko.

Vraky a dlhodobo odstavené autá chce Petržalka evidovať aj na svojej internetovej stránke. „Chceme priniesť viac svetla do tejto problematiky a pripravujeme zoznam, z ktorého sa obyvatelia dozvedia všetko o vraku, ktorý majú pod oknami. Budú vedieť, či sa ním už samospráva zaoberá, ako ho rieši. Verím, že elektronická tabuľa hanby viacerých majiteľov nakopne k tomu, že sa o svoje auto lepšie postarajú,“ povedal starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Za dlhodobé parkovanie na verejnom priestranstve by sa mala platiť aj daň z jeho užívania. Ak tak majiteľ auta neurobí, hrozí mu pokuta až do výšky niekoľko tisíc eur.

Jeden vrak môže ohroziť aj milióny litrov vody Ministerstvo životného prostredia pred vrakmi varuje, najradšej by ich celé rozobralo.

1. Znečistí aj milióny litrov vody

Prírodu môžu znečistiť prevádzkové kvapaliny z auta. Z jedného starého vozidla môže vytiecť až osem litrov oleja, pričom jeden liter oleja znečistí štatisticky až päť miliónov litrov vody. Autobatérie, súčiastky obsahujúce ortuť a kondenzátory s polychlórovanými bifenylmi či terfenylmi môžu ohroziť zdravie človeka, ktorý s autom manipuluje. Chemikálie môžu ohroziť aj pôdu.

2. Najviac je v ňom železa

Priemerné európske vozidlo váži zhruba 1 100 kilogramov. Väčšina, až 60 percent z toho sú železné kovy. Zvyšok tvorí najmä hliník a plasty, guma tvorí v priemere asi 50 kilogramov. Hrozbou môžu byť aj tmely a kvapaliny.

3. Rozobrať a súčiastky použiť opäť

Mnohé autovraky po administratívnych naťahovačkách končia na vrakovisku. Ak sa k nim už nik nehlási, zničia ich. Po rozdrvení pomocou vibrácií, prúdu vzduchu, elektromagnetov a kvapalinových kúpeľov roztriedia zvyšky na železo, farebné kovy a nekovový odpad. Ministerstvo uprednostňuje rozobratie na súčiastky a použitie tých častí, pri ktorých to je ešte možné.

khu, juk

Sťažnosť na webe zaberá Nevyužívané autá z vášho okolia môžete zavesiť aj na Facebook.

BRATISLAVA. Ľudia odkazujú svoje problémy starostom. A podľa webu Odkaz pre starostu ich veľmi často trápia autovraky. Je ich tam viac ako sto.

Minulý týždeň pribudol podnet na vrak v Podunajských Biskupiciach, ktorému ukradli už aj kolesá. „Vzhľadom na nedostatok parkovacích miest v tejto lokalite je parkovanie vraku veľký luxus, ktorý si obyvatelia nemôžu dovoliť,“ napísal obyvateľ pod fotku vraku.

Len v auguste tohto roku obyvatelia na stránke nahlásili dvanásť takýchto vozidiel. Samospráva už rieši takmer všetky z nich.

Keď vraky hľadali v uliciach, viaceré tam už neboli.

Do boja proti vrakom na parkoviskách sa pustila aj blogerka Natália Gálisová (kandidovala za poslankyňu miestneho zastupiteľstva Dúbravky za SDĽ a Stranu zelených).

„Všetci Bratislavčania rozprávame o tom, že niet kde parkovať. Keď chcem ísť za neterkou, nemám kde zaparkovať, lebo parkovacie miesto tu zaberá evidentne nepojazdné auto už skoro rok,“ opisuje Gálisová.

Na svojom blogu opísala, ako postupovala pri snahe o odstránenie nepoužívaného auta na Karadžičovej ulici. Niektorí jej radili odmontovať potajme vraku poznávacie značky. „Ale to nie je riešenie, ktoré by pomohlo všetkým,“ myslí si Gálisová.

Na facebookovej stránke Nejazdím, zavadziam, odpracte ma, prosím, zmapovala osemnásť takýchto vrakov. „Všetky autá na fotografiách si doteraz veselo zarastajú burinou na svojich miestečkách a viem len o jednom odstránenom prípade,“ priznáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu