BRATISLAVA. Učitelia dnes vyvesili na zavreté školy heslá štrajku. Na dvere Základnej školy na Kulíškovej ulici v Bratislave vylepili nápisy - "Každý cent do školstva je investícia do budúcnosti našich detí", "Povedzme svoje nie zúfalej situácii v školstve" či "Nechceme to, čo nám nepatrí, žiadame iba to, čo si zaslúžime".
Pre nepriaznivé počasie sa štrajkujúci učitelia zišli na chodbe školy a nie pred budovou. Po zhruba dvadsiatich minútach sa rozišli. Mnohí chcú na poludnie zájsť na neoficiálne stretnutie štrajkujúcich na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
Rovnaké vzdelanie, iný plat
Riaditeľka školy Antónia Snehotová vraví, že učitelia si zaslúžia vyššie platy. "Platy sú hlboko poddimenzované. Oproti Česku o 40 až 50 percent, čo je veľmi veľa, pretože máme to isté vzdelanie," hovorí Snehotová s tým, že mzdy pedagógov zaostávajú aj za platmi ľudí, ktorí majú iba základnú školu alebo učňovské vzdelanie.
Do štrajku sa zapojili všetci 56 zamestnanci, okrem troch, ktorí sú práceneschopní.
Učitelia by nemali podľa Snehotovej ustúpiť od svojich požiadaviek a v protestoch by mali pokračovať, kým nedosiahnu ich splnenie. "Ja by som osobne svoje práva vždy hájila." Záujmom celej spoločnosti by podľa nej malo byť, aby sa školstvo rozvíjalo a dostávalo viac peňazí.
Štrajkujú aj na gymnáziu
Transparent s heslom "Dôstojné mzdy - naše právo" je zas na dverách Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave. Desiatky učiteľov krátko po pol deviatej rozoberali situáciu v školstve na chodbe školy. Jedna učiteľka vzala na štrajk aj svoje dve deti, lebo ich nemala kam dať.
Zástupca riaditeľky gymnázia Michal Falath chápe, že štát nemôže odrazu zvýšiť učiteľom platy o polovicu. "Ale do šiestich až ôsmich rokov sa treba priblížiť platom, aké sú štandardné v Európskej únii." Po dnešnom jednodňovom štrajku očakáva, že vládni predstavitelia budú ochotní o zvýšení rokovať. Ak nie, pedagógovia by mali podľa neho pokračovať v štrajkoch. "Protest je dôležitý, aby sme ľuďom zodpovedným za riadenie krajiny ukázali, že sme tu, že nebudeme čušať a že sa budeme snažiť o zlepšenie nášho postavenia."
Falath považuje za problém aj nedostatok peňazí, ktoré štát na školstvo dáva. "Je neúnosné, aby sme cez občianske združenie, do ktorého peniaze dávajú rodičia, platili aj údržbu budov či papiere do kopírok. Základné veci by mal zabezpečiť štát."
Štrajk trvá od šiestej ráno do šiestej večer. Odborári žiadajú, aby štát budúci rok zdvihol pracovníkom v školstve platy o desať percent. Minister školstva Dušan Čaplovič im už pred pár dňami odkázal, že peniaze na zvyšovanie nie sú.
Autor: Mária Miháliková