DÚBRAVKA. V bratislavskej Dúbravke odhalia v stredu 19. septembra pamätnú tabuľu na vyjadrenie úcty Dúbravčanom, ktorí boli na jeseň roku 1952 násilne vysťahovaní zo svojich domovov v rámci Akcie B. ŠtB vtedy deložovala 19 rodín.
V plánoch ŠtB bolo pôvodne vysťahovať až 25 rodín, no niektoré odolali tlaku a ostali. Tých, ktorých presťahovali, umiestnili komunisti do obcí a miest po celom Slovensku - Lovčice, Šulekovo, Heľpa, Voderady, Handlová, Brestovany, Prievidza, Trnava.
"Práve pri príležitosti 60. výročia tejto smutnej udalosti rozhodlo dúbravské miestne zastupiteľstvo na svojom júnovom zasadaní o vytvorení pamätnej tabule, ktorá bude pripomínať utrpenie postihnutých dúbravských rodín," informoval TASR hovorca Dúbravky Michal Kriško.
Pamätná tabuľa, na ktorú poslanci vyčlenili z rozpočtu mestskej časti 1699 eur, bude osadená v záhrade miestneho úradu na Žatevnej ulici.
Slávnostné odhalenie sa uskutoční 19. septembra o 16.00 h. "Aj keď väčšina z vtedy perzekvovaných osôb už nežije, starosta Dúbravky Ján Sandtner verí, že sa na slávnostnom akte bude môcť prihovoriť aj priamym účastníkom vtedajších udalostí a rodinným príslušníkom vysťahovaných ľudí," uviedol Kriško.
Akcia B
Akcie B bola jednou z akcií ŠtB, ktorou komunistický režim násilne presídľoval "politicky nespoľahlivé osoby" z miest. Išlo o rodiny bývalých funkcionárov nekomunistických strán, podnikateľov, statkárov a inteligenciu.
O násilnom vysťahovaní sa rozhodlo už v roku 1949, pričom najväčšia vlna týchto perzekúcií prebiehala v rokoch 1951-1952.
Násilné vysťahovanie postihlo najmä Prahu, Brno a Bratislavu, ale aj krajské, ba i okresné mestá bývalého Československa.