SME

Štúdia pre stavbu trate v Bratislave má byť do konca mesiaca

Rozhodnutie o financovaní projektu výstavby koľajového prepojenia Bratislava Predmestie - Filiálka s novou stanicou pri Trnavskom mýte závisí od súhlasu Európskej komisie.

Projekt Filiálka možno nebude. Dnes je územie zanedbané.Projekt Filiálka možno nebude. Dnes je územie zanedbané. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Štúdia realizovateľnosti projektu výstavby koľajového prepojenia v Bratislave na trati Predmestie - Filiálka s novou stanicou pri Trnavskom mýte by mala byť hotová koncom septembra. Rozhodnutie o financovaní projektu zo zdrojov Európskej únie v rámci Operačného programu Doprava (OPD) je podmienené súhlasom Európskej komisie (EK).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ministerstvo dopravy pre realizáciu projektu považuje za nevyhnutné aj včasné získanie rozhodujúcich stavebných povolení, dokončenie majetkovoprávneho vysporiadania a úspešné ukončenie verejného obstarávania.

SkryťVypnúť reklamu

Čakajú na stanovisko expertov

Európska komisia má zatiaľ veľmi zdržanlivý postoj ku kvalite riešenia a efektivite projektu Filiálka. Ide o prvú etapu plánovaného prepojenia železničnej siete v rámci TEN-T.

"Preto nezávislý konzultant spracúva spomínanú štúdiu realizovateľnosti, v ktorej budú zohľadnené všetky požiadavky JASPERS a Európskej komisie. Jej závery by mali byť kľúčové pre podporu komisie bratislavským projektom," informovala agentúru SITA vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou na ministerstve dopravy Katarína Šimková.

Všetky procesy sú podľa nej nastavené tak, že rozhodnutie o začatí realizácie projektu Filiálka budú prijaté až po získaní pozitívneho stanoviska expertov JASPERS.

Odborníci vyzývajú ministerstvo

Skupina šiestich dopravných odborníkov nedávno vyzvala ministerstvo dopravy, aby namiesto hľadania dôvodov, prečo nie je možné projekt tunela po Filiálku realizovať, hľadalo spôsoby na odstránenie prekážky a aby Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali realizovať tento projekt čo najskôr.

SkryťVypnúť reklamu

"Severo-južné prepojenie tratí tunelom pod centrom mesta je kľúčové pre budúcnosť mestskej aj regionálnej dopravy v Bratislave. Ak sa nezačne budovať prvá etapa už v tomto plánovacom období, v budúcnosti už tento projekt nemusí byť dostatočne financovateľný zo zdrojov Európskej únie," upozornili experti.

Autormi výzvy ministerstvu dopravy sú dopravní inžinieri Ladislav Csáder a Peter Frešo, stavebný inžinier Miloslav Frankovský, urbanista a územný plánovač Michal Chudík, predseda komisie dopravy a informačných systémov v Bratislave Jozef Uhler a vedúci projektant staníc metra vo Viedni Vlado Šimko.

Žiadajú tiež, aby v rámci plánovania využitia eurofondov v programovom období 2014 až 2020 bolo v OPD alokovaných dostatok prostriedkov na budovanie integrovaných dopravných systémov v Bratislave a Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo: Projekt nie je pripravený

Rezort dopravy reagoval, že kto hovorí, že projekt železničnej stanice Filiálka či dokonca tunel popod Dunaj je dobré pripravený, má buď veľmi zlé informácie, alebo bezostyšne klame.

"Aby ho bolo možné financovať z eurofondov, bolo by potrebné túto stavbu ukončiť do konca roka 2015, teda za necelé tri roky a štyri mesiace. Nie je vysúťažený stavebník, dosiaľ nie sú na svete všetky stavebné povolenia a nie sú ani vysporiadané pozemky, pod ktorými má vyrásť táto železničná stanica," uviedla Šimková.

Stále pritom neexistuje súhlasné stanovisko Európskej komisie s týmto projektom, ktoré je zásadné pre financovanie z európskych peňazí.

Na vine je Figeľ?

Za sklz a riziko nedostavania stanice Filiálka je podľa ministerstva dopravy priamo zodpovedný bývalý minister Ján Figeľ (KDH). Pretože práve on inicioval myšlienku presunu peňazí vyčlenených na túto stavbu na diaľnice. "K pôvodnému zámeru stavať železničnú stanicu Filiálka sa vrátil až po negatívnom stanovisku komisie. Pán Figeľ je teda priamo zodpovedný za to, že prípravy výstavby Filiálky deväť mesiacov doslova stáli," dodalo ministerstvo.

Ku koncu marca, tesne pred výmenou vlády, bolo pre spomínaný železničný projekt potrebné vydať ešte šestnásť stavebných povolení. Nevysporiadané boli 3 % pozemkov pre stavbu, pričom ide o kľúčové pozemky patriace do takzvanej stavebnej jamy, kde má byť stanica Filiálka.

Železnice ešte vyhodnocujú ponuky

Železnice predtým informovali, že projekt stavby trate Bratislava Predmestie - Filiálka je plne pripravený na realizáciu a pokračujú vo vyhodnocovaní ponúk siedmich uchádzačov otvorených 23. júla.

Vyhodnocovanie ponúk by malo trvať približne tri až štyri mesiace. V súčasnosti sa rieši, či na projekt budú poskytnuté peniaze z Európskej únie. "Ak skončí verejná súťaž a bude vybraná najvýhodnejšia ponuka, bude celý proces verejného obstarávania aj so zmluvou postúpený na riadiaci orgán (ministerstvo dopravy), ktorý rozhodne, či sa môže zmluva podpísať alebo nie," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Predpokladaná cena prvej etapy výstavby mestskej železničnej infraštruktúry počas troch rokov predstavuje 424 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zo siedmich uchádzačov chce práce vykonať najlacnejšie slovensko-česká stavebná skupina Doprastav, a.s. a Subterra a.s. Praha, a to za 269,6 mil. eur bez DPH.

Oproti odhadovaným nákladom je to okolo 64 %. Železnice plánujú prvú časť investície financovať z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie a štátneho rozpočtu cez OPD v súčasnom programovom období. Prvá etapa projektu v prípade realizácie by mala byť hotová v roku 2015. Odhadované náklady na plánovanú druhú etapu železničného projektu od budúcej stanice Filiálka po stanicu v Petržalke sú okolo 900 mil. eur. Táto časť by mala byť realizovaná v ďalšom období čerpania eurofondov 2014 až 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 142
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 744
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 152
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 853
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 298
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 561
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 400
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 260
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 341
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 020
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 931
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 146
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 057
  7. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 6 956
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 665
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu