BRATISLAVA. Veľkou konfrontáciou umeleckých originálov z textilu je výstava v Dome umenia v centre Bratislavy pod názvom 3. Trienále textilu bez hraníc.
Koná sa pod záštitou ministrov kultúry Slovenskej, Českej a Poľskej republiky. Na utorkovej (11.9.) slávnostnej vernisáži sa zúčastnili veľvyslanci viacerých krajín a ďalší zástupcovia rôznych ambasád na Slovensku.
91 umelcov z 26 krajín
Na prvom poschodí Domu umenia sú prezentované diela 91 autorov z 26 krajín, z toho od 79 profesionálnych výtvarníkov a 12 študentov z umeleckých škôl. Porota ich vyberala z tvorby 204 prihlásených umelcov z celého sveta.
"Je tu široká mozaika textilných umeleckých diel a veľmi aktuálny pohľad na túto tvorbu od Austrálie cez Áziu, Európu, Južnú Afriku až po Kanadu a USA. A to nielen v klasickej podobe, ale sa to rozširuje na rôzne presahy, nové materiály a technológie," povedala Danica Lovíšková, riaditeľka Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne, kde mala výstava premiéru.
Porota a hlavná cena
Odborná porota vedená Ivanom Csudaiom udelila hlavnú cenu Grand Prix Boženy Augustínovej za najlepšie dielo japonskej výtvarníčke Nobuko Koizumi aj s prémiou 500 eur za obraz Myseľ s rozmermi 1,6x1,6 metra vytvorený vrapovaním. Boli udelené ďalšie ocenenia: cena Galérie M. A. Bazovského, cena Klubu textilných výtvarníkov Arttex, študentská cena a mimosúťažne cena Poľského inštitútu najinšpiratívnejšiemu poľskému umelcovi.
Popri klasickom závesnom textilnom obraze sa na výstave prezentujú visiace a iné inštalácie, textilné objekty, šperk aj video. Okrem ručnej a strojovej výšivky na rôzny materiál sú uplatnené vlastné originálne výtvarné techniky. Ivana Sláviková (SR) vystavuje obrazy Cervus elaphus vyšité na plechu, Andrea Ševčíková Marčeková (SR) vytvorila dielo Nové knihy textovou šitou kolážou, Dana Bagová (SR) obraz Ako vyšité vymaľovala ihlou. Česká výtvarníčka Blanka Šperková prstami uplietla z nerezového drôtu tri objekty, Misako Wakamatsu (Japonsko) utkala čistým hodvábom na plátno a papier 3,1 metra vysoký závesný obraz Budúcnosť.
Irena Staňková (ČR) z medeného drôtu ušila šaty a z paličkovaného konského vlasu autoportrét, Josefine Pavlik (Nemecko) vytvorila polmetrové plstené fľaše, Nathalie Muller (Holandsko) vlastnou technikou kvetnatý objekt Skoč!, Kanaďanka Dagmar Kovar plstením jemné biele obrazy Sen, Barbara Burns (USA) tapisériu Kráľ Amunhotep II., Fiona Kirkwood (Južná Afrika) sa prezentuje takmer 14 minútovým filmom Rozdelené srdce a Renáta Ormandíková (SR) v expozícii Zavárané panenky uložila na policu 22 rôzne veľkých fliaš s obsahom názvu.
Výstava potrvá do 25. októbra. Po Bratislave ju uvidia v Galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. V roku 2013 bude postupne reinštalovaná v Galérii Slováckeho múzea v Uherskom Hradišti (ČR), vo Városi Müvészeti Múzeum v Györi (Maďarsko) a v poľskom Múzeu v Bielsko-Bialej.