BRATISLAVA. Nefunkčná fontána Družba na bratislavskom Námestí slobody sa stane pieskoviskom pre deti. Fontána bude 18. septembra od 9:00 do 18:00 patriť škôlkarom a žiakom prvého stupňa. Agentúru SITA o tom informoval organizátor projektu Občianske združenie Verejný podstavec.
Pieskovisko na námestí bude prístupné verejnosti aj 19. a 20. septembra.
Autor projektu, poľský umelec Pawel Althamer, chce takto prepojiť deti školského a predškolského veku cez hru v piesku, kreslenie a spoločné čítanie knihy Kráľ Maťko Prvý od Janusza Korczaka, ktorou sa inšpiroval.
"Chcel by som radikálnym spôsobom pokračovať v neobyčajnom príbehu z knižky Janusza Korczaka Kráľ Maťko Prvý. Na bratislavskom Námestí slobody by sa tak analogicky zišli len králi a kráľovné,“ povedal Pawel Althamer.
Hra vo fontáne
Autor projektu sa rozhodol z nefunkčnej fontány vytvoriť veľké detské pieskovisko, predstavuje si na námestí ihrisko s množstvom hrajúcich sa detí. Podľa jeho slov, práve deti sú tie, ktoré ukážu ako si predstavujú usporiadanie tohto priestoru.
"Myslím, že by sme im mohli pomôcť stavebnou úpravou – vybudovaním pieskoviska na mieste nefunkčnej fontány. Pieskovisko je miestom, kde sa od začiatku vytvárajú vzťahy medzi deťmi," uviedol k myšlienke projektu jej autor. Ako ďalej dodal, predstavuje si jednodennú akciu, ale myslí si, že by sa takáto akcia mohla opakovať v týždennom cykle, alebo by sa mohla stať takým zvláštnym sviatkom.
Bod 0
Projekt Námestie slobody je prvým dielom, ktoré Verejný podstavec realizuje v rámci Dočasnej autonómnej zóny umenia - projekt BOD 0. Projekt podporili aj bratislavská mestská časť Staré Mesto, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Visegrádsky fond, Intenda a Poľský inštitút v Bratislave.
Verejný podstavec založili v roku 2010 sochári Dalibor Bača, Tomáš Džadoň, Michal Moravčík a Martin Piaček. Je pokračovaním iniciatívy Akú sochu do mesta? (2006) a petície Stop kultúrnej politike v našich mestách! (2006).
Pawel Althamer je poľský umelec, ktorý aktívne pôsobí na medzinárodnej výtvarnej scéne. V jeho tvorbe má nezastupiteľné miesto akcia, happening, socha, inštalácia, plastika. Umenie vníma ako komunikačný kanál, do ktorého zapája svoje okolie. Vytvára udalosti a situácie, kde sa divák ocitá uprostred novej, zmenenej reality umenia.
Althamer je držiteľom prestížneho ocenenia The Vincent Award 2004, udeľovaného každé dva roky umelcovi, ktorého tvorba má významný trvalý vplyv na súčasné umenie. Je tiež dlhodobým organizátorom varšavských výtvarných dielní, ktoré sa sformovali do Skupiny Nowolipie. V tomto výtvarnom krúžku pôsobí v role terapeuta pre chorých s diagnózou roztrúsenej sklerózy. Vystavoval na prestížnych medzinárodných prehliadkach umenia Documenta X, Kassel, Manifesta 3, Ľubľana, 50. Benátske bienále, 9. Istanbulské bienále, Skulptur Projekte 07, Műnster a v inštitúciách výtvarného umenia ako Centre Pompidou Paríž, Tate Modern, Londýn, Ludwig Museum Kolín, Deutsche Guggenheim Berlín.