Veľa úrazov detí spôsobila trampolína.
Na pohotovosti ošetrovali aj deti pod vplyvom alkoholu.
BRATISLAVA. Počas letných prázdnin lekári urgentného príjmu Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava ošetrili 7025 detí. Spomedzi úrazov prevládali pády z výšky, úrazy na trampolíne, poranenia v súvislosti s koňom a po útoku psom.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pediatrické ambulancie OUP pracovali počas letných prázdnin v obvyklom režime, úrazová ambulancia si vyžiadala posilnenie lekárskych služieb.
Celkovo na urgentnom príjme ošetrili 7025 detí, z nich 4058 v pediatrickým ambulanciách s nechirurgickým ochorením. Prevládali ťažkosti s trávením, alergické reakcie, kolapsové stavy, ochorenia dýchacích ciest.
Pitný režim aj alkohol
"Letné obdobie kladie na dieťa vyššie nároky v zmysle vhodného pitného režimu, ochrany pred priamym slnečným svitom ale aj dostatok oddychu a pozornosť pri výbere vhodnej nedráždivej a ľahkej stravy vždy doplnenej o čerstvé ovocie a zeleninu," povedal primár oddelenia Marcel Brenner.
Za dva mesiace lekári ošetrili 17 detských pacientov pod vplyvom alkoholu, čo je dlhodobý priemer, podobne ako dvojtretinový podiel dievčat. Najmladším pacientom pod vplyvom alkoholu bolo 13-ročné dievča, najvyššia hladina alkoholu bola zachytená u 16-ročného chlapca, a to 2,57 gramu na liter.
Pády z výšky
Ošetrenie s chirurgickým ochorením v sledovanom období potrebovalo 2967 detí. Prevládali pády z výšky, v tejto súvislosti potrebovalo ošetrenie 674 detí. Na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (DKAIM) hospitalizovali s vážnym poškodením zdravia ďalších 15 detí po páde z výšky. Úraz vzniknutý v súvislosti s koňom sa zaznamenal v 24 prípadoch.
Zdravotný stav viacerých detí vo veku od dva až 16 rokov si vyžiadal hospitalizáciu na Klinike detskej chirurgie, najčastejšie utrpeli otras mozgu a poranenia chrbtice. Ďalšie tri dievčatá so závažným poškodením zdravia v súvislosti s koňom boli hospitalizované na DKAIM.
Prevládali poranenia vnútrobrušných orgánov a hrudníka. U jednej z nich pravdepodobne ostanú závažné trvalé následky.
Trampolína - časté úrazy
Po úraze na trampolíne lekári ošetrili 33 pacientov. Extrémom bol podľa nemocnice úraz jednoročného dieťaťa na trampolíne. Viaceré z nich sme hospitalizovali na Klinike detskej chirurgie, nakoľko ich zdravotný stav si vyžadoval liečbu a sledovanie stavu, prípadne operáciu komplikovanej zlomeniny.
Najčastejšie postihnutými orgánmi bola hlava a končatiny. Najčastejšou vekovou skupinou zranených detí na trampolíne boli deti vo veku od 3 4 rokov. Prevenciou by malo byť rešpektovanie prevádzkových pokynov prevádzkovateľa, nakoľko dieťa nevie riadiť a koordinovať nepredpokladaný pohyb svojho tela vzniknutý skákaním na trampolíne.
Útoky psov
Po útoku psom počas leta lekári ošetrili 17 detí. "Pre deti je úraz psom zvlášť nebezpečný, nakoľko malé dieťa má pre útočiaceho psa dostupnú tvár a krk, kde sa aj u našich pacientov nachádzalo veľa nepríjemných poranení, niektoré z nich budú mať aj trvalé následky," varuje pred nebezpečenstvom primár Brenner.
Hospitalizácia bola nutná v prípade necelej štvrtiny spomenutých pacientov. Zo závažným poškodením zdravia počas prázdnin na DKAIM hospitalizovali 26 detí, päť detí v súvislosti s dopravnou nehodou, jedno popálené dieťa, 15 detí po páde z výšky, troch pacientov po úrazoch spôsobených koňmi, jedno dieťa po topení sa a iné.
Takmer v každom prípade išlo o zlyhanie ľudského faktora, precenenie schopností dieťaťa, nedostatočný dozor alebo nevhodný výber aktivity pre dieťa.
"Výber aktivity pre dieťa musí zohľadňovať jeho vek, zručnosti a schopnosti. Vždy treba rešpektovať vymedzenia, ktoré určujú vhodnosť dieťaťa pre tú ktorú pomôcku výška, vek, hmotnosť, treba rešpektovať pokyny obslužného personálu zodpovedného za prevádzku alebo pomôcku, povedal Brenner s tým, že významným preventívnym prvkom je zabezpečenie adekvátneho dohľadu nad dieťaťom a kontrola prostredia, v ktorom sa nachádza. Používaniu zábavných alebo športových pomôcok musí predchádzať poučenie o správnom používaní, určenie vhodnosti pre danú vekovú skupinu. Použite akejkoľvek pomôcky znamená aj potrebu zvýšeného dozoru nad dieťaťom.
Počas prázdnin mali rušno aj lekári na Detskej otorinolaryngologickej klinike, kde ošetrili viac ako 500 detí so sezónnym zápalom vonkajšieho zvukovodu, ktorý v prevažnej miere súvisel s kúpaním sa a hraním detí vo vode. Traumu nosa utrpelo 35 detí, traumu ucha 15 detí.
TASR informácie poskytla hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická.