BRATISLAVA. V bratislavských reštauráciách, kaviarňach či hoteloch to rodičia s deťmi nemajú ľahké. Mnoho prevádzok nie je na malého návštevníka pripravených. Najčastejšie sa objavuje v reštauráciách detská stolička, no prebaľovací pult je stále raritou. Oproti prevádzkam v Tatrách či na Liptove má hlavné mesto čo doháňať.
"Keď prídeme do reštaurácie, nápoje servírujú prevažne vo veľkých pohároch. K nim dostane dieťa hrubú slamku, z ktorej sa nedokáže napiť," povedala Lenka Černáková z rodinného centra Prešporkovo v Bratislave.
Detskú stoličku majú viacerí
Hovorí, že pripravenosť bratislavských reštaurácií na malých návštevníkov, je stále nízka, hoci sa čím ďalej, tým viac objavuje detská stolička. "Terajšie mamy s malými deťmi po nej automaticky siahnu. To bolo pred desiatimi rokmi ojedinelé," doplnila riaditeľka Únie materských centier Soňa Holíková.
Problémom nie je len detské zariadenie. "Stačí skutočne málo. Ak má prevádzka len papier a farbičky, dieťa si dá koláčik a môže si maľovať. Mamička nemusí myslieť na to, aké všetky hračky musí z domu vziať, ak ide s dieťaťom von," vysvetľuje Černáková.
Mnoho prevádzkarov však podľa jej slov nenapadne niečo pre deti vo svojich podnikoch zriadiť. "Je to aj tým, že nie veľa rodín aktívne chodí do reštaurácií a tie to teda nemotivuje," dodáva s tým, že rozhoduje aj to, či má prevádzkar deti. Ak má, trochu viac na to myslí. "Do niektorých hotelov si ľudia musia priniesť vlastné tuli vaky, či detské vybavenie, ak v nich chcú organizovať podujatie aj za účasti detí," dodala.
Mamičky Prešporkova sa preto snažia hľadať vhodné prevádzky a zapojiť ich do projektu "Vstúpte s dieťaťom." To organizuje Únia materských centier. Minulý týždeň doň takto zapojili kaviareň Radnička, v ktorej návštevníkov obsluhujú čašníci so zdravotným postihnutím. V Bratislave je však takýchto prevádzok s nálepkou málo. "Najviac ich máme z Tatier a Liptova," dodala Holíková.
Päťhviezdičkové prevádzky
Prevádzku môžu do projektu odporučiť materské alebo rodinné centrá, ale aj bežní návštevníci. "Na rozdiel od iných projektov pre deti, je tento certifikát vždy na základe skúsenosti. Vždy tam niekto bol a niečo zažil. Nie je to tak, že si prevádzku nakliká na internete a zdá sa mu, že by mohla byť aj pre najmenších," podotkla Holíková. Ak sa hotel či reštaurácia ozve späť, únia sa príde pozrieť do priestorov, zaradí ju do zoznamu a oceňuje hviezdičkami. Najviac ich môže dostať päť. Ak má jednu, musí byť v prevádzke prorodinná atmosféra, bezbariérový priestor, detská stolička, nefajčiarske prostredie a ústretový personál. Ak má hotel už päť hviezdičiek, musí mať detské príbory, prebaľovací pult, nočník, bazén pre deti či vnútorné ihrisko.
Zoznam všetkých prevádzok nájdu rodičia na webovej stránke www.materskecentra.sk.