V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) ošetrili počas leta 2 967 detí po úraze
BRATISLAVA. V bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) ošetrili počas leta 2 967 detí po úraze. Prevládali pády z výšky, úrazy na trampolíne, poranenia v súvislosti s koňom alebo po útoku psa. Úrazová ambulancia si vyžiadala aj posilnenie lekárskych služieb.
Informovala o tom hovorkyňa DFNsP Bratislava Dana Kamenická. Počas letných prázdnin ošetrili na Oddelení urgentného príjmu v DFNsP celkovo 7 025 detí. Z nich 4 085 ošetrili v pediatrických ambulanciách, ktoré pracovali v obvyklom režime. Najčastejšie mali deti problémy s trávením, alergické reakcie, kolapsové stavy a ochorenia dýchacích ciest.
Počas leta ošetrili aj 17 detských pacientov pod vplyvom alkoholu, čo je, ako uviedla Kamenická, dlhodobý priemer. Najmladším pacientom pod vplyvom alkoholu bolo 13-ročné dievča, najviac promile namerali u 16-ročného chlapca.
V úrazovej ambulancii ošetrili počas leta 2 967 detí s chirurgickým ochorením. Hospitalizáciu si vyžiadala necelá štvrtina pacientov. Na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (DKAIM) hospitalizovali 26 z nich. Najviac úrazov, 674 detí, prijali po páde z výšky. Hospitalizáciu s vážnym poškodením zdravia si vyžiadalo 15 z nich. Po zranení v súvislosti s koňom ošetrili 24 detí. Tri dievčatá hospitalizovali, najčastejšie s poraneniami vnútrobrušných orgánov a hrudníka. Jednej pacientke pravdepodobne ostanú závažné trvalé následky. Zdravotný stav viacerých detí vo veku dva až 16 rokov si vyžiadal hospitalizáciu na Klinike detskej chirurgie. Úraz na trampolíne utrpelo 33 pacientov. Ako uviedla Kamenická, extrémny bol úraz jednoročného dieťaťa. Po útoku psom počas leta lekári ošetrili 17 detí. ,,Pre deti je úraz psom zvlášť nebezpečný, keďže malé dieťa má pre útočiaceho psa dostupnú tvár a krk, kde aj naši pacienti mali veľa nepríjemných poranení, niektoré z nich budú mať aj trvalé následky,“ varuje pred nebezpečenstvom primár Oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner.
Na Detskej otorinolaryngologickej klinike ošetrili viac ako 500 detí so sezónnym zápalom ucha, ktorý súvisel najmä s kúpaním a hraním sa vo vode. Zranenie nosa utrpelo 35 detí, zranenie ucha 15 detí.
Podľa slov Dany Kamenickej takmer v každom prípade išlo o zlyhanie ľudského faktora, precenenie schopností dieťaťa, nedostatočný dozor alebo nevhodný výber aktivity pre dieťa. "Výber aktivity pre dieťa musí zohľadňovať jeho vek, zručnosti a schopnosti. Vždy treba rešpektovať vymedzenia, ktoré určujú vhodnosť dieťaťa pre tú ktorú pomôcku – výška, vek, hmotnosť, treba rešpektovať pokyny obslužného personálu zodpovedného za prevádzku alebo pomôcku,“ povedal primár Brenner s tým, že významným preventívnym prvkom je dohľad nad dieťaťom a kontrola prostredia, v ktorom sa nachádza.