SME
Utorok, 11. máj, 2021 | Meniny má BlaženaKrížovkyKrížovky

Návštevníci musia parkovať drahšie, žiadajú Staromešťania

Jedno až dve eurá na hodinu by mali po novom v bratislavskom Starom Meste zaplatiť návštevníci, ktorí sa tam od budúceho roku rozhodnú odstaviť svoje auto.

(Zdroj: SME - ARCHÍV)

Centrum Bratislavy chce zmeniť parkovanie. Zásady parkovania už poslanci schválili, obyvatelia majú výhrady.

STARÉ MESTO. Podľa Staromešťanov je takáto suma za parkovanie nízka, žiadajú, aby nerezidenti platili viac.

Starostka Tatiana Rosová (SDKÚ) však tvrdí, že návštevníkov nemožno z mestskej časti úplne vyhnať. "Nosia sem peniaze, bez nich neprežijeme."

Pokusné králiky?

V Starom Meste pripravujú novú parkovaciu politiku už niekoľko mesiacov. V júni miestni poslanci schválili zásady parkovania a počas letných prázdnin mohli občania stratégiu pripomienkovať cez web mestskej časti.

V utorok 4. septembra zorganizovala samospráva k parkovaniu ďalšiu diskusiu s občanmi.

"Sme pokusné králiky. Sústavne zhoršujete obyvateľom podmienky parkovania. Diskriminujete nás," zaznievalo podvečer v Staromestskej sieni na Vajanského nábreží. Po novom by totiž v mestskej časti mohol zaparkovať každý, vyhradené miesta firiem aj rezidentov zrušia.

"Ktokoľvek cudzí príde a môže zaparkovať na mojom mieste? Ak bude v centre akákoľvek akcia, vrátim sa domov a nebudem mať kde odstaviť svoje auto," obávala sa jedna zo Staromešťaniek.

Staré Mesto vraj vymiera

Starostka tvrdí, že ak miesta nerezidentom spoplatnia, nebudú sa už do mestskej časti tak hrnúť. Parkovať v nej celý deň, kým budú v práci, ich potom vyjde draho. Zo sto parkovacích miest dnes v Starom Meste zamestnanci obsadia 40.

"Sú ale zóny, kde to určite nebude fungovať a kde musíme použiť iný nástroj. Tým by bolo spoplatnenie až do nočných hodín," podotkla Rosová. Ak ani toto nepomôže znížiť dopyt po parkovaní, samospráva plánuje zaviesť tabuľky s označením, že po 18.00 h parkujú len rezidenti.

"Staré Mesto vymiera, pretože mu konkurujú okolité mestské časti, do ktorých chodia ľudia žiť. Ak chceme, aby sme odtiaľto nevyhnali všetkých ostatných, aj tých, ktorí nám tu poskytujú služby, nemôžeme im zabrániť parkovať," dodala starostka s tým, že dnes je ťažké zaparkovať aj lekárovi, ktorý príde do mestskej časti niekoho ošetriť.

Problémová lokalita

Mnoho Staromešťanov prišlo na diskusiu z Moyzesovej, Gunduličovej či Lermontovej ulice, kde je situácia s parkovaním komplikovaná. V lokalitách dnes sídlia mnohé štátne inštitúcie, zastupiteľstvá či veľa firiem. "Do nášho obytného domu sa ich nasťahovalo 15 a pre obyvateľov sú tam len dve parkovacie miesta, teda reálne nemáme žiadne," sťažovala sa obyvateľka z Gunduličovej ulice.

Ľudia chcú, aby mestská časť tieto lokality zaradila do najviac spoplatnenej, červenej zóny.

Parkovať nemajú kde ani obyvatelia pešej zóny, tých však nová parkovacia politika nerieši.

"Dostali sme ale návrhy, aby mali obyvatelia pešej zóny zriadený svoj sektor. Územie, v ktorom by takýto sektor bol rozumný, však spadá pod BPS PARK," vysvetlila starostka. So spoločnosťou sa mestská časť už dlho súdi, zmluva s ňou platí až do roku 2026.

Kde sa nedajú vyhradiť miesta pre automobily, budú sa vyhradzovať pre motorky či bicykle. V centre mesta v utorok protestovala asi stovka motorkárov. Od júla totiž platí legislatíva, ktorou dnes motorkár nemôže zaparkovať na chodníku v zóne s dopravným obmedzením, a to aj napriek tomu, že ponechá odstup 1,5 metra. Musí si tak zaplatiť miesto pre auto. Staré Mesto navrhlo poslancom Národnej rady SR, aby zmenili ustanovenie zákona.

Z chodníkov len pásiky

Michal Páleník zo združenia Cyklokoalícia si myslí, že cieľom parkovacej politiky nemá byť zväčšiť počet parkovacích miest, ale najmä urobiť bývanie pre Staromešťanov príjemnejšie a bezpečnejšie. "Pri Palisádach zanikli niektoré chodníky, ostali z nich 40 centimetrové pásiky. Sme posledná krajina v Európe, ktorá má možnosť parkovať na chodníku," doplnila ho Zora Paulíniová zo združenia.

V novej parkovacej politike sa počíta s rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu v obytnej zóne a len s jednou dopravnou značkou na začiatku ulice. Ich počet by sa tak mal znížiť o polovicu. Na cestách tiež nebudú vyznačené parkovacie boxy, ale len parkovací pruh.

Princípy nových pravidiel parkovania by mali byť prijaté v októbri, potom mestská časť začne so súťažou na partnera a nová parkovacia politika by mala začať platiť najneskôr začiatkom apríla 2013. Po troch mesiacoch fungovania chcú systém kompletne vyhodnotiť. Jednotlivé ulice potom možno prejdú do inej zóny spoplatnenia.

ico

Koniec boxov, začiatok farieb

Zaniknúť by mali vyznačené parkovacie boxy. Vzniknúť majú tri farebne odlišné zóny plateného parkovania.

Cieľom novej parkovacej politiky je umožniť rezidentom parkovať v blízkosti svojho bydliska. Mestská časť chce regulovať novými parkovacími pravidlami strednodobých a dlhodobých návštevníkov mesta. A naopak, zvýšiť počet dostupných miest pre rezidentov, služby a krátkodobých návštevníkov mestskej časti. Návrh parkovania myslí aj na motocyklistov.

Staré Mesto chce vyhradiť miesta pre motocykle a bicykle tam, kde nie je možné vyhradiť miesta pre automobily.

Návrh novej parkovacej politiky v bratislavskom Starom Meste navrhla staromestská starostka Táňa Rosová na tlačovej konferencii ešte v júni. Podľa jej návrhu by mali vyznačené parkovacie boxy zaniknúť a na vyznačených miestach by mohli zaparkovať aj návštevníci mesta.

 • V Starom Meste by vznikli tri farebne odlišné zóny plateného parkovania – červená, oranžová a zelená. V červenej zóne bude obmedzené parkovanie na dve hodiny s predpokladanou sadzbou dve eurá za hodinu parkovania. Oranžová zóna bude bez obmedzenia času za poplatok 1,50 eura za hodinu. V zelenej zóne by sa malo parkovať za jedno euro na hodinu.
 • Spoplatnené parkovanie by malo byť v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00. Návštevníci si budú môcť kúpiť aj predplatenú parkovaciu kartu, s ktorou bude možné zaparkovať v oranžovej a zelenej zóne. Za prenosnú parkovaciu kartu navrhuje Staré Mesto poplatok 1 500 eur, za neprenosnú 1 000 eur.

Poplatky za krátkodobé parkovanie návštevníkov bude možné uhradiť aj formou SMS, k dispozícii budú aj parkovacie automaty. Všetky miesta v zóne plateného parkovania budú spoplatnené okrem vyhradených miest verejného záujmu, napríklad pre policajný zbor, alebo pre zdravotne ťažko postihnuté osoby.

Pre rezidentov sa podľa staromestskej starostky nič zásadné v pravidlách parkovania nezmení.

Na parkovaciu kartu budú môcť zaparkovať v okolí svojho domu, za čo by mali zaplatiť navrhovanú sumu 20 eur za auto do 5,5 metra za rok. Ak budú chcieť parkovať v celom Starom Meste, vybavia si kartu pre celú zónu plateného parkovania. V tomto prípade by mali zaplatiť 100 eur za rok za auto do dĺžky 5,5 metra a 200 eur do dĺžky sedem metrov.

Obyvatelia žijúci v zóne BPS Park budú platiť polovicu tejto sumy. Rezidentské parkovacie karty budú neprenosné s ochrannými identifikačnými prvkami, bude na nich uvedené evidenčné číslo vozidla.

Mestská časť očakáva, že po zavedení nových pravidiel sa zníži v Starom Meste dopyt po parkovaní o 25 percent, a to v horizonte pol roka až roka, predíde sa problematickému odťahovaniu áut, podľa Rosovej sa tiež zvýši rešpektovanie pravidiel parkovania a vytvorí sa slušný príjem do rozpočtu mestskej časti.

SITA

ico

Otázky a odpovede

Nový systém parkovania má zatiaľ viacero nejasností. Na rôzne modelové situácie, ktoré môžu nastať po zmene, odpovedá Staré Mesto.

1.Rezidentovi príde známy s trvalým pobytom v inom meste alebo v inej zóne parkovania na návštevu autom. Bude platiť ako návštevník, alebo bude preňho nejaká výnimka?
Parkovacia politika rozoznáva dve skupiny – rezidentov a návštevníkov. V prípade, že majiteľ auta nemá trvalý pobyt na území Starého Mesta a zaparkuje, je vnímaný ako návštevník.

2. Rezidentovi príde rodinný príslušník s trvalým pobytom v inom meste alebo v inej zóne parkovania na návštevu autom. Bude platiť ako návštevník, alebo bude preňho nejaká výnimka?
Rovnako ako v otázke číslo 1.

3. U rezidenta dočasne býva niekto, kto denne používa vlastné auto, no nemá trvalý pobyt v Starom Meste. Ako budete riešiť všetkých nájomníkov, ktorí v danej zóne nemajú trvalý pobyt? Budú platiť ako návštevníci, alebo bude pre nich nejaká výnimka?
Ak nemá obyvateľ trvalý pobyt na území mestskej časti, nemôže mu byť vydaná rezidentská parkovacia karta a je vnímaný ako návštevník.

4. Rezident má auto v servise a dočasne jazdí na inom. Hovoríte, že rezidentská karta je neprenosná. Čo sa stane v takomto prípade?
Rezidentské karty budú vydávané formou nálepiek. Nová parkovacia politika je
v štádiu prípravy a zatiaľ sa pracuje aj na vyriešení takýchto situácií.

5.Príde sanitka, bude musieť platiť?
Ak sanitka vykonáva zdravotnú starostlivosť, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru vydáva výnimku vo forme bielej karty s červeným pruhom.

md
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 2. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie investície
 3. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 8. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 9. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 10. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku
 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 4. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 5. Kupujete nový spotrebič? V PLANEO Elektro naň dostanete zľavu
 6. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 7. Poistkou dlhej životnosti kúpeľne je hydroizolácia
 8. New financial contribution for meals vs. meal vouchers
 9. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 10. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 16 119
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 13 732
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 142
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 10 848
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 9 523
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 8 002
 7. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 034
 8. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 6 459
 9. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 6 299
 10. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 5 976
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu