BRATISLAVA. Nové moderné ambulancie pre vysokodávkovú fototerapiu, ktoré dnes slávnostne otvorili v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave (DFNsP), by mali malým pacientom priniesť úľavu pri liečbe a skrátiť dĺžku ošetrenia.
Určené sú kožným pacientom a pacientom po transplantácii kostnej drene, u ktorých sa vyskytnú kožné komplikácie. Na kompletné prerobenie dvoch ambulancií a nové prístroje prispela Nadácia Kvapka nádeje sumou 195-tisíc eur.
Ako uviedol riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan, výhodou zariadenia UVA1 žiarič, ktoré pribudlo na pracovisku, je, že ide o celotelovú fototerapiu. „Myslím, že na Slovensku je to jediný takýto veľký prístroj,“ povedal riaditeľ nemocnice. Malý pacient tak nebude musieť absolvovať ožarovanie po častiach, ale celotelovo. Doteraz mali v nemocnici len lokálnu fototerapiu. Pacientov s viacerými ložiskami museli ožarovať na viac etáp, čo je pre detských pacientov náročné. Vďaka žiareniu s vysokou energiou sa dĺžka ošetrenia skráti na zhruba jednu štvrtinu.
Ako uviedol prednosta Detskej dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a DFNsP v Bratislave Tibor Danilla, detskému pacientovi prinesie vysokodávková fototerapia úľavu, útlm zápalových prejavov, zníženie svrbenia a získanie pôvodného vzhľadu kože. „Tým sa zvýši kvalita aj komfort pre pacienta,“ povedal Danilla. Fototerapia je vhodná už pre deti v predškolskom veku, ak dokážu pri ošetrení spolupracovať. Dávku žiarenia stanovia podľa kožného nálezu, zohľadňuje sa fototyp pacienta a jeho vek. Jednotlivé ošetrenie podľa veľkosti dávky trvá päť minút až jednu hodinu.
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave majú s fototerapiou dvadsaťročné skúsenosti. Počas nich urobili viac ako 2 000 liečebných kúr pacientom s kožnými ochoreniami. Každá z nich pozostávala z 15 až 35 ožiarení.
Z finančných prostriedkov od Nadácie Kvapka nádeje zakúpili do nemocnice pre pacientov Transplantačnej jednotky kostnej drene aj sonografický prístroj. Deti, ktoré majú oslabenú imunitu tak nemusia presúvať na rádiologické oddelenie, ale rádiológovia prídu k nim na oddelenie.
Prvú transplantáciu kostnej drene u detského pacienta urobili v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave v novembri 1995. Nemocnica je dodnes jedinou na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek v detskom veku. Lekári zatiaľ vykonali celkovo 287 transplantácií krvotvorných buniek, ročne tak dostane šancu na záchranu života 30 detí.
Autor: khu