
FOTO SME -ĽUBOŠ PILC
Do redakcie nám zavolala čitateľka, ktorá sa sťažovala, že jej francúzsky hosť sa chcel dať odfotografovať v automate v podchode na Hodžovom námestí. Digitálne počítadlo mu stále ukazovalo, že prijalo iba 50 korún, hoci on vhodil už 180. Keď pochopil, že z fotografovania nič nebude, zavolal na číslo určené pre prípad poruchy, ktoré našiel na búdke, nepochodil však. Odkazovač bol na mobil, a ten sa po dvoch zvoneniach vypol.
Zavolali sme Jánovi Stykovi, konateľovi firmy KIDDI – MAT, ktorá automat vlastní. Bol ochotný problém vyriešiť. Keď sa skontaktoval s reklamujúcou čitateľkou, vyšlo najavo, že Francúz poprosil okoloidúcu chodkyňu, aby mu prekladala, a došlo k omylu, volal na nesprávne číslo. Technici z firmy skontrolovali sumu zbytočne vhodených peňazí a vrátia ich.
Rovnako sa postupuje aj pri iných reklamáciách. Stačí zavolať na číslo na fotobúdke a opísať problém, umiestnenie automatu a nechať na seba kontakt na odkazovači.
Spomínaná firma prevádzkuje v Bratislave sedem automatov na frekventovaných miestach už dvanásť rokov. V podchode mali problémy s bezdomovcami, ktorí sa snažili vyberať z automatu peniaze, vandali zas fotoautomaty zapchávali. „Aby sa obmedzil vandalizmus, začal sa podchod v noci zamykať. Aj cez deň sú z času na čas pokusy dostať sa k peniazom. Toto sú však stroje zo západu, vybavené proti takým prípadom, podarí sa im nanajvýš znefunkčniť automat,“ hovorí Ján Styk. (man)
Prvé fotokabíny na farebné fotografie v strednej Európe nainštalovali v roku 1990 v Bratislave v bývalom Priore.
Automatické fotokabíny sú špeciálne zhotovené na fotografie do dokladov. Majú európsky formát – 3,5 x 4,5 cm. Slovensko je však z okolitých krajín jediné, ktoré má formát občianskeho preukazu iný – 3 x 3,5 cm. Kriminalistický a expertízny ústav policajného zboru ich však vyhodnotil ako využiteľné.