Tradične najväčším lákadlom je hrad Devín. Ani počas tohto leta sa však návštevníci na hornú časť hradu nedostali.
BRATISLAVA. Do bratislavských mestských múzeí zavítalo toto leto menej návštevníkov ako minulý rok. Inde ako za kultúrou sa oproti vlaňajšku počas dvoch prázdninových mesiacov vybralo takmer 6000 ľudí. Najväčší záujem bol tradične o hrad Devín.
V júli prišlo do mestských múzeí 17.112 návštevníkov, čo je takmer o 3500 ľudí menej ako vlani. V auguste sa do nich vybral podobný počet, a to 17.582 ľudí. Minulý rok však počas tohto mesiaca do bratislavských múzeí zavítalo o vyše 2300 návštevníkov viac, celkovo 19.950.
Veľmi teplo na kultúru?
"Aj iné múzeá a galérie majú v porovnaní s vlaňajškom nižšiu návštevnosť. Dôvodom môže byť aj veľmi teplé počasie, ktoré ľudí vyháňalo skôr k vode a do prírody," povedal pre TASR riaditeľ Múzea mesta Bratislava (MMB) Peter Hyross.
Minuloročnú návštevnosť MMB zvýšilo najmä otvorenie Múzea dejín mesta k 1. júlu 2011, ktoré sa nachádza v komplexe budov Starej radnice. Návštevníkom prezentuje dejiny Bratislavy na pozadí historických udalostí, ktoré ovplyvnili život na území mesta od praveku až po súčasnosť. Významné udalosti môže návštevník sledovať aj prostredníctvom dotykových obrazoviek. "V tomto roku tam však návštevnosť klesla skoro o polovicu," podotkol riaditeľ.
Hrad čaká
Tradične najväčším lákadlom MMB je už hrad Devín. Ani počas tohto leta sa však návštevníci na hornú časť hradu nedostali. Na dokončenie jej rekonštrukcie treba vyše 260.000 eur a hrad čaká na peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu.
Prvýkrát ho v Bruseli neschválili, na jeseň sa o príspevok bude hrad snažiť opäť. Jeho hornú časť s atraktívnou vyhliadkou na okolie pritom uzatvorili pre verejnosť ešte v roku 2008 a vstupné na hrad znížili. Návštevníci sa podľa Hyrossa nesťažujú, sú skôr sklamaní. Od apríla do konca októbra hrad navštívi okolo 100.000 ľudí, aj tam však návštevnosť toto leto klesla.
Múzeum mesta Bratislavy je príspevkovou organizáciou hlavného mesta. Založili ho v roku 1868 a dokumentuje históriu Bratislavy. Zbierky mimoriadnej umeleckohistorickej hodnoty dokladajú dejiny mesta od najstarších dôb prostredníctvom archeologických nálezov, pamiatok na bohatú remeselnú činnosť i priemysel, vinohradníctvo, dejiny farmácie, kultúrny i spoločenský život, zbierky etnografického charakteru, ale i numizmatiky.