BRATISLAVA. Šiesty ročník kultúrno-spoločenského stretnutia Schöne Náci opäť medzi nami pripravuje občianske združenie Spoločnosť Ferdinanda Martinenga (SFM). Uskutoční sa v piatok 7. septembra o 16. hodine na tradičnom mieste, v letnej čitárni U červeného raka v centre Bratislavy.
"Pozvanie prijali Mária Kráľovičová, Eva Siracká, Ľubo a Oľga Feldekovci, Tomáš Janovic, Ľubo Jurík, Tonko Srholec, Stano Bachleda, Dušan Roll, Juraj Šebo, Stanislav Samuhel, manželia Nágelovci, Ladislav Ballek a ďalší vzácni hostia. O dobrú náladu sa postará populárna skupina LOJZO, speváčka Katka Feldeková a folklórne zoskupenie SPEVULE," uviedol pre TASR predseda SFM Peter Kurhajec.
Starí Bratislavčania poznali Schöne Náciho ako slušného a úctivého Prešpuráka. Bol vždy upravený elegán vo fraku, bielych rukavičkách, s cylindrom a paličkou ich v polovici minulého storočia na korze úslužne zdravil v troch rečiach: Ruky bozkávam, Küss die Hand a Kezét csókolom.
Vlastným menom Ignác Lamár sa narodil 11. augusta 1897 v Engerau, dnešnej Petržalke. Takmer celý život prežil v Prešporku, potom v Bratislave. Jeho matka ušla s tovarišom z obuvníckej dielne do Viedne, otec preto začal piť a čoskoro zomrel. Ignác bol cukrárskym učňom, neskôr pracoval ako kulisár v divadle, pomocník obuvníka, nosil uhlie, prášil koberce a vykonával iné práce pre domácnosti. Za to dostával balíčky s jedlom, od pekárov sladké odrezky v pekných ozdobných škatuliach, veľmi rád mal krémeše.
Istý čas prežil v Domove dôchodcov na Radlinského ulici, neskôr v Podunajských Biskupiciach. Odtiaľ sa dostal do ústavu pľúcnych chorôb v Lehniciach, kde 23. októbra 1967 zomrel na tuberkulózu a bol pochovaný ako bezdomovec, iba za prítomnosti sanitkára, hrobára a farára. Jeho dom medzitým zbúrali. Frak a cylinder venoval svojmu spolubývajúcemu Rómovi v ústave.
Vďaka úsiliu SFM takmer po 40 rokoch našli jeho hrob, exhumovali Lamára a previezli ho do milovanej Bratislavy. Tam ho dôstojne pochovali na Ondrejskom cintoríne za prítomnosti asi 400 občanov. Odvtedy na počesť tohto slušného Bratislavčana organizujú spomienkové stretnutie. Na ňom sa podieľa spoločnosť City Pressburg, Mestská knižnica, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Autor: khu