Vodiči autobusov mesačne mali od 53 do 95 nehôd.
BRATISLAVA. Vodiči autobusov bratislavskej mestskej hromadnej dopravy spôsobili za prvých šesť mesiacov tohto roka o štvrtinu menej nehôd ako vlani. O 30 percent menej ich mali vodiči trolejbusov. Vyplýva to zo štatistiky Dopravného podniku Bratislava (DPB), ktorú TASR poskytla Zuzana Vachová, vedúca odboru marketingu a komunikácie.
Autobusov má DPB najviac a najazdia teda najvyšší počet kilometrov. Aj vinou ostatných účastníkov cestnej premávky tak vodiči mesačne spôsobili tiež najviac nehôd, a to 53 až 95. Trolejbusy ich mali 10 až 17 a električky 15 až 21. Vodič električky ale napríklad z tohto počtu zapríčinil mesačne len jednu až tri nehody.
Električka nedobrzdí
"Najviac nehôd je spôsobených vodičmi individuálnej dopravy, ktorí električke nedajú prednosť. Brzdná dráha električkového vlaku je oproti osobnému vozidlu približne dvakrát dlhšia, čo si vodiči často neuvedomujú," tvrdí Vachová s tým, že za posledné dva mesiace nezaznamenali u električiek ani jedinú nehodu z vlastnej viny vodiča MHD.
Z celkového počtu nehôd tak vodič MHD spôsobí len okolo 30 percent. "Na bratislavských cestách je čoraz badateľnejšia agresivita vodičov individuálnej dopravy," podotkla Vachová. Medzi najčastejšie príčiny kolízií patrí nedodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami, nedanie prednosti v jazde, podbehnutie chodca, nezaistené cúvanie či nevenovanie pozornosti vedeniu vozidla.
Veľa nehôd však nespôsobilo škodu väčšiu ako 327 eur. Z celkového počtu ich bolo približne 70 až 80 percent. "Asi 10 percent tvoria väčšie škody a najmenej zaznamenávame značné škody a škody veľkého rozsahu," podotkla Vachová. Škodu veľkého rozsahu nemal tento rok dopravca ani jednu.
Kampaň proti nehodám
Vedenie DPB prijalo minulý rok prijalo Špeciálny program na znižovanie nehodovosti. Balíček opatrení zahŕňa pravidelné individuálne školenia vodičov aj zmenu motivačného systému. Ak vodič spôsobí viac ako dve nehody, čaká ho prísny postih. "Je to však dlhodobý proces, ktorého prvé výsledky už môžeme sledovať," komentuje Vachová.
DPB realizuje aj kampane, aby vyzval vodičov automobilov k ohľaduplnosti. Na vozidlá MHD môžu napríklad vodiči zbadať nálepky s odkazom: "Prosím, pusť ma! Ďakujem." Masívnu kampaň dopravca zrealizoval aj pri zmene zákona, ktorý uprednostňuje električku pred chodcami na priechodoch pre chodcov. Upozornenia si môžu Bratislavčania prečítať na mnohých zastávkach MHD.