SME

Stromy rúbu, nové nesadia

Developeri tvrdia, že na ich pozemky sa už stromy nezmestia. Radšej zaplatia.

Výrubové povolenie už majú aj na strom paulownia na Kamennom námestí. Chcú tam budovať aj podzemné garáže.Výrubové povolenie už majú aj na strom paulownia na Kamennom námestí. Chcú tam budovať aj podzemné garáže. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Stavebníci nemusia vysadiť náhradu za vyrúbané stromy. Stačí zaplatiť podľa vzorca.

BRATISLAVA. Pri roky sľubovanej výstavbe nového komplexu hlavnej stanice má padnúť šesťsto stromov, rúbať budú aj pri výstavbe pod Hradom, stromy miznú po celej Bratislave. A developeri ich nemusia ani nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď staviteľ dostane výrubové povolenie a nemá priestor vysadiť náhradné stromy na vlastnom pozemku, môže ich sadiť inde v mestskej časti. V Starom Meste však na to už vôbec nie je miesto, v Novom Meste aj Ružinove sa hľadá čoraz ťažšie. Developeri majú tak aj inú možnosť. Za vyrúbané stromy zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

171 tisíc eur dostali vlani úrady za vyrúbané stromy

Nový nenahradí starý

Suma sa určuje podľa vyhlášky. Napríklad lipa s obvodom kmeňa 70 centimetrov má štátom priznanú hodnotu zhruba päťsto eur. Tieto peniaze musí potom mestská časť použiť na údržbu existujúcich stromov.

Ochranárom sa to nepáči. „Výrubom sa nielen znižuje počet stromov v danej mestskej časti, ale znižuje sa aj vek stromov, respektíve plocha listov,“ vysvetľuje aktivistka Katarína Šimončičová.

Tenučký strom, ktorý zasadia namiesto vyrúbaného dospelého stromu, má len zlomok plochy listov z pôvodného. „Skutočnú náhradu môžeme očakávať až za niekoľko desiatok rokov,“ tvrdí Šimončičová.

Náhradná výsadba mimo pozemku developera podľa nej často nie je dostatočná. Tenké stromčeky sa mnohokrát neuchytia a uschnú, hoci staviteľ sa o ne má po vysadení starať ešte tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze za zeleň

„Pre firmy je náhradná výsadba nutné zlo. Znižovanie zisku,“ hovorí aj arborista Tomáš Fraňo, ktorý presádza aj dospelé stromy s hlbokými koreňmi. Firmy sa podľa neho o stromy nestarajú ani povinné tri roky. V Prahe to je až päť rokov a ak strom po tomto čase nie je zdravý, musí firma platiť pokutu a zasadiť nový.

Stavebníci podľa Fraňa radšej, ako by zasadili nový strom či premiestnili starý, zaplatia. Mesto a mestské časti dostali minulý rok od stavebníkov za vyrúbané stromy 171­tisíc eur.

Majú ich vysadiť

Ak pri stavbe lietajú triesky, mal by stavebník vysadiť nové stromy. Keď už nie je miesto na stavenisku, čo sa stáva čoraz častejšie, môže to urobiť aj inde v mestskej časti. Vtedy treba počítať.

info

Ako vypočítať hodnotu stromu

Spoločenská hodnota stromu sa počíta na základe obvodu kmeňa a druhu:

  • napríklad lipa s obvodom kmeňa 70 centimetrov
    má hodnotu 497,90 eura;

  • keďže ide o dlhoveký druh, cena sa zvyšuje o index 1,1;

  • ak je strom poškodený,
    cena sa násobí 0,4;

  • ak je lipa v stromoradí,
    cena sa zvyšuje o index 1,5;

  • ak rastie na cintoríne,
    stúpne cena o index 1,4;

  • ak pôsobí ako vetrolam,
    cena vzrastie o koeficient 1,3. Nový strom s obvodom
    21-25 cm má hodnotu
    asi 150 eur.

SkryťVypnúť reklamu

ba-0831-003f-orez-coho.rw_res-120x90.jpg

Foto: SME

Developer musí vysadiť toľko stromov, aby dosiahol hodnotu vyrúbaných. Cena mladého stromu s obvodom kmeňa 21 až 25 centrimetrov je stanovená na 150 eur, cenu vyrúbaného ovplyvňuje to, o aký druh išlo, ale aj kde stál a napríklad aj to, či chránil okolie pred vetrom. Jeden starý strom by tak teoreticky mali nahradiť tri a viac malých stromčekov. Druh nemusí byť totožný, je to na dohode s mestskou časťou.

Miesto na stromy sa však míňa. Preto môžu developeri za stromy jednoducho len zaplatiť. Nie všetky mestské časti vedia povedať, koľko za stromy dostali.

Mestské časti počítajú

„Staré Mesto nemá ďalšie pozemky na výsadbu, preto ju možno riešiť iba priebežne ako obnovu drevín,“ vraví hovorca mestskej časti Tomáš Halán. Štatistiku, koľko peňazí dostali ako spoločenskú hodnotu stromov, Staré Mesto nevedie.

V Petržalke v roku 2011 vysadili 26 stromov. „Tento rok developeri poukázali na účelovo viazaný účet mestskej časti Konto zelene šesťtisíc eur,“ vraví hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-­Laczová.

„Priestory na výsadbu stromov sa hľadajú čoraz ťažšie,“ vraví zasa hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. „Za rok 2011 sme dostali približne 68­tisíc eur.“ Minulý rok vysadili asi 50 stromov.

Zachovať stromy na ich pôvodnom mieste sa snažia napríklad v Karlovej Vsi, napriek tomu, že majú pozemky na náhradnú výsadbu.

Ochranárka Katarína Šimončičová chváli za starostlivosť o vysadené stromy len Nové Mesto.

ba-0831-003f-strom.rw_res.jpg

Aj v komplexe Vinohradis vysadili len mladé stromčeky.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Stromov ubúda

Spoločenskú cenu stromu určujú na základe dendrologického posudku, ktorý si objednáva staviteľ. Mestské časti ho podľa skúseností Šimončičovej nekontrolujú dostatočne. „Mnohokrát nesedí takmer nič. Dendrologický posudok je starý, medzitým stromy podrástli, zmenil sa ich zdravotný stav či žiadateľ uvedie nesprávne údaje.“

Úradníci často nekontrolujú stromy ani po náhradnej výsadbe. Stáva sa tak, že po troch rokoch dostanú do svojej správy už suché stromy. „Podľa toho, čo vidíme v meste, toto sa deje zrejme často,“ myslí si Šimončičová.

icoMuž, ktorý presádza aj veľké stromy

Arborista TOMÁŠ FRAŇO zachraňuje aj stromy s hlbokými koreňmi. Firmy ich radšej vytnú.

Vedia developeri v Bratislave o tom, že dospelý strom nemusia iba vyrúbať, ale môžu ho aj presadiť?

„Väčšina projektantov a investorov o tom vôbec nevie. Často stačí stromy posunúť o niekoľko metrov.“

Prečo by firmy mali presadiť dospelý strom namiesto vysadenia nového?

„Ekologická funkcia dospelého stromu sa len ťažko dá nahradiť výsadbou mladých. Listová plocha filtruje prach zo vzduchu, zvlhčuje ho, zatieňuje rozpálené mesto, ponúka útočisko tisícom ďalších organizmov. Na ekologické a estetické nahradenie dospelého stromu treba vysadiť stovky mladých.“

Prečo je lepšie posadiť náhradný strom na pôvodnom pozemku?

„Uvediem názorný príklad: obchodný reťazec stavia na zelenej lúke, kde rastú aj stromy. Povedzme sto kusov vyrúbu. Na asfaltové parkovisko vysadia 37 malých stromov. Za ostatné uhradí investor spoločenskú hodnotu, ktorú na Slovensku počítajú úplne zle a nízko. Strecha stavby je rovná bez zelene. Na parkovisku je v lete 60 stupňov. Výsadbové miesta sú čo najmenšie, aby sa na plochu zmestilo čo najviac parkovacích miest. Stromy živoria, plocha sa prehrieva, mikroklíma v danej lokalite je zničená. Priemerná teplota stúpla aj o niekoľko stupňov.“

A ako by to mohlo byť?

„Nejaké stromy zachovajú. Tie vyrúbané nahradia na parkovisku s vodepriepustnou, napríklad zatrávňovacou dlažbou. Vysadia stromy s obvodom 40 – 50 cm s veľkou korunou. Celá rovná strecha budovy je zazelenená, napríklad kvitnúcou lúkou. Aspoň jeden takýto projekt by jednoducho preukázal prínos k mikroklíme, zvýšeniu biodiverzity a návštevnosti.“

khu

Suché pahýle vymenia

Nové stromčeky pri veži vysychajú. Po stavebnej firme je už zodpovedná Petržalka.

PETRŽALKA. Stromy ako obeť výstavby. Takto sa to javí napríklad aj v Petržalke na Námestí hraničiarov.
Z kedysi zelených stromčekov ostali len tmavé konáre bez listov, iné z nich mali už v polovici augusta oschnuté a zožltnuté listy, akoby bola jeseň.

Stromy sú pod oranžovo­bielym vežiakom nazvaným Dominant, ktorý stojí na Námestí hraničiarov od roku 2008. Mladé stromy tam vysadili ako náhradu za tie vyrúbané.

O mladé stromčeky sa zrejme nikto nestará a schnú.

Vážnejšie sú na tom stromy ďalej od veže, už na pozemku mestskej časti. Aj tie nechal vysadiť stavebník, no po troch rokoch od dokončenia stavby prešli pod správu mestskej časti. „Výsadba mladých stromov na Námestí hraničiarov už je zverená do údržby mestskej časti,“ potvrdzuje hovorkyňa Petržalky Mária Grebeňová-­Laczová.

„O vyschnutí niekoľkých stromčekov vieme a ich výmenu máme naplánovanú v najbližšom agrotechnickom termíne, čiže v októbri alebo novemberi,“ povedala Grebeňová-­Laczová.

So stavebníkom, firmou Slovenská investičná a obchodná spoločnosť sa nám nepodarilo spojiť. V košickom hoteli, kde má oficiálne sídlo, tvrdia, že sa s nimi nevedia spojiť a uvažujú o zrušení ich sídla.

Michal Durdovanský

ba-0831-003f-stromy.rw_res.jpg

V Petržalke nové stromčeky vysychajú.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Sadia aj na streche

Stromy tvoria strechy podzemných garáží. Nepôjdu do hĺbky.

BRATISLAVA. Po výrube stromov musia stavebníci nahradiť iba staršie stromy, teda tie, ktoré majú obvod kmeňa širší ako štyridsať centimetrov.

Len občas sa stane, že firmy idú nad rámec zákona. Napríklad pri rozširovaní obchodného domu IKEA posadili náhradu aj za menšie stromy.

Zákonnú hranicu v areáli Avionu, ktorý celý patrí firme IKEA, spĺňali iba štyri vyťaté kmene. Napokon vysadili strom za každý z 80 stromov, ale na piatich iných miestach Ružinova.

"V prípade, ak by niektorý zo stromov uschol, bude na jeho mieste vysadený nový strom,“ tvrdí PR manažérka IKEA Jana Hrubcová.

Na rozhraní Starého Mesta a Ružinova zasa vzniká obytný komplex Centrál aj ako pokus o oživenie pôvodných kúpeľov, kde vyrúbu 89 stromov. Developer ako čiastočnú náhradu sľubuje aj zelenú strechu so stromami.

Zeleň na strechách sa rozrastá, sľubujú ju aj stavitelia podzemných garáží. Zopár stromov napríklad vysadili na streche takejto garáže pri Hrade. Podobne majú byť stromy aj na streche podzemnej garáže na Kollárovom námestí, kde je dnes park, alebo na Uršulínskej pri Klariskách. Podložie, teda strecha garáží, kde rastú stromy, tam má hrúbku 1,5 až 3 metre.

Staviteľom garáží vyčítajú, že nenahradia pôvodné stromy. Ich korene mohli rásť neobmedzene.

Kristína Hudeková

ba-0831-003f-central.rw_res.jpg

Na streche Centrálu v Ružinove (vpravo hore) sľubujú stromy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 490
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 573
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 720
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 642
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 583
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 663
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 349
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 175
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 150
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 937
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 945
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 824
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu