SME

Medveďa z Karpát už chcú odstreliť

Medveďa videl v sobotu miestny poľovník v lese nad vinohradmi. Primátor Svätého Jura už má riešenie - poľovačku.

Ako sa medveď dostal do Jura, je záhadou.Ako sa medveď dostal do Jura, je záhadou. (Zdroj: ARCHÍV SME)

SVÄTÝ JUR, BRATISLAVA. „Zviera ma počulo, natočilo smerom ku mne hlavu a zostalo tak niekoľko sekúnd, potom odišlo,“ rozpráva poľovník Marian Pavelek o svojom sobotnom stretnutí s medveďom v lese nad svätojurskými vinohradmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po medveďovi zostalo len zopár stôp a zopár fám. Prvý naň uporoznil Nový čas.

Primátor Svätého Jura Alexander Achberger hovorí, že by sa oň mali postarať poľovníci. Povolenie na odstrel však musí vydať ministerstvo životného prostredia.

Ochranár Erik Baláž, ktorý roky pozoruje medvede v ich prirodzenom prostredí v Tatrách, je proti. „Mal by odísť sám. Možno nejaký čas ostane, keď tam našiel potravu, ale predpokladám, že si bude hľadať cestu späť,“ povedal Baláž.

SkryťVypnúť reklamu

Medvede podľa neho v nížinách v minulosti žili, až kým ich človek nevyhubil.

Videl ho iba poľovník"Bol odo mňa zhruba dvesto metrov. Vyšiel som spoza zákruty a na ceste predo mnou stál maco,“ vraví člen poľovníckeho zväzu Jablonka Pavelek. „Najprv som si myslel, že je to nejaký veľký diviak. Potom som videl srsť. Zodvihol hlavu a otočil ju mojím smerom. Potom pokojným krokom zišiel z cesty.“

Poľovník hovorí, že nechcel ísť s medveďom do médií. Správu zverejnilo až mesto Svätý Jur. Poľovníci odhadli podľa stôp na lesnej ceste hmotnosť zvieraťa na 200 až 250 kilogramov.

„To už je veľký medveď,“ hovorí predseda poľovníckeho zväzu Jablonka Štefan Horváth. „V revíri sme mali pred pár rokmi rysa, ale medveďa sme nečakali.“ Môže ísť podľa neho o samca, ktorého nedávno videli aj na Záhorí.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto oblasti podľa poľovníkov medvede žili naposledy okolo roku 1600.

Odplaší ho hlukEkológ a ochranca prírody Erik Baláž predpokladá, že ide o medveďa, ktorý sa dostal mimo svojho teritória, zablúdil a je dezorientovaný. Medveď nie je samotárske zviera, nezostáva tam, kde nie je stabilná populácia medveďov.

Odkiaľ mohlo zviera prísť do oblasti Malých Karpát, nevie Baláž odhadnúť. „Nejde však o teritórium, ktoré by bolo pre medvede nevhodné. V prípade, že by neodišiel sám, možno vyskúšať zviera odplašiť.

„Keď bude medveď počuť nejaké hlasy z dostatočnej diaľky, určite sa stiahne,“ hovorí aj poľovník Pavelek. „Útočí hlavne zo strachu.“

„Mali by sa urobiť rázne kroky a situáciu by mal riešiť Slovenský poľovnícky zväz,“ povedal primátor Svätého Jura Alexander Achberger.

SkryťVypnúť reklamu

Fámy vo vinohradeKrátko po zverejnení informácie o medveďovi sa začali šíriť aj fámy.

„Medveďa videli dopoludnia vo vinohradoch nad obchodným domom v Jure, v lokalite Stoličiare, kŕmil sa hroznom,“ informovala prednostka svätojurského mestského úradu Mariana Fiamová.

Neskôr informáciu dementovala. „Vo vinohradoch nevideli medveďa, ale zlodeja hrozna,“ povedala.

Mesto zrejme nepochopilo vtipkárov na Facebooku.

Protikladné názory na medvede sa snaží zmierniť BritROBIN RIGG pôvodom z Veľkej Británie, je ochranár a výskumník, ktorý žije na Slovensku od roku 1996. Prírodné vedy študoval na Univerzite v Cambridge a magisterský titul zo zoológie získal na Aberdeenskej univerzite. Venuje sa dlhodobej ochrane veľkých šeliem, najmä zlepšeniu spolužitia a redukovania konfliktov s miestnym obyvateľstvom. Na Slovensku inicioval a viedol niekoľko projektov,medzi nimi projekt BEARS, či Sčítanie vlkov na Slovensku. V roku 1988 založil Slovak Wildlife Society (Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou) a je tiež aktívnym členom Medzinárodnej asociácie pre výskum a manažment medveďov (IBA).

S názorom samosprávy sv. Jura, že územie Malých Karpát nie je prirodzeným domovom medveďov nesúhlasíte, prečo?

„Výskyt medveďa v Malých Karpatoch je v súčasnosti neobvyklý, ale ešte v 19. storočí tam žil, ľudia ho však vyhubili. Odvtedy sa v oblasti vyskytuje len sporadicky. Či sú ľudia ochotní tolerovať tam medveďa v 21. storočí, je samozrejme iná otázka.

Odkiaľ sa mohol do Sv. Jura zatúlať medveď?

„Ak je medveď udajne sa vyskytujúci pri Svätom Jure z prirody, teda neušiel napríklad zo ZOO, mohol by pochádzať napríklad z Bielych Karpát, kde sa bežne vyskytuje od 70. rokov 20. storočia, prípadne z Považského Inovca, ale aj z iných lokalít.“

Medveď má podľa odhadov 200 -250 kilogramov

"Videl som v médiách fotografiu stopy, nie je to veľmi jasna fotka, ale stopa môže byť medvedia. Ak však merali stopu tak, ako to vyplýva z fotografie, nemá tá stopa 30 centimetrov. Krivka medzi veľkosťou laby a hmotnosťou medveďa nie je presná, takže na základe stôp prísť k záveru, že to bol 250-kilogramový samec, nie je opodstatnené".

Ako postupovať, keď sa niekde nečakane objaví medveď?

„To, ako postupovať, keď sa nejaký jedinec objaví v "novej" lokalite, či tam bude alebo nebude tolerovaný výskyt medveďa, to by malo byť súčasťou Komplexného manažmentového plánu medveďa v SR, ktorý bohužiaľ stále neexistuje. Ďalšia časť plánu by mala byť, tak ako to majú napríklad v Chorvatsku, Rumunsku, Taliansku či v Poľsku, vznik pohotovostného tímu na riešenie urgentných konfliktných situácií medzi medveďmi a ľuďmi“

Čo vzniku takéhoto plánu bráni?

„Hlavnou prekážkou je, že na Slovensku je u poľovníkov silná tendencia vidieť každú situáciu ako dôkaz, že sú medvede premnožené, zatiaľ čo niektoré mimovládne ochranárske organizácie nechcú ani počuť o regulácii medveďej populácie. Naša organizácia sa snaží o dosiahnutie konsenzu medzi poľovníkmi a ochranármi prostredníctvom odborných seminárov, zameraných na pochopenie a vytýčenie kľúčových otázok týkajúcich sa medveďa hnedého a jeho manažmentu na Slovensku.

(vju)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 391
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 538
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 568
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 657
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 135
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 107
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 904
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu