Strelec 30. augusta 2010 v byte zastrelil päťčlennú rodinu - tri ženy, muža a dieťa.
BRATISLAVA. Osem mŕtvych a 15 zranených bola tragická bilancia streľby v bratislavskej Devínskej Novej Vsi presne pred dvoma rokmi. Ako uviedol starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor, bezpečnosť v mestskej časti sa dnes podľa oficiálnych štatistík pohybuje v lepšej polovici.
Prispieť k tomu má aj vybudovanie kamerového systému v celkovej hodnote 60-tisíc eur. Devínska Nová Ves dostala zo štátneho rozpočtu 48-tisíc eur, mestská časť prispela 12 tisícami eur. V uliciach Devínskej Novej Vsi bude namontovaných 12 kamier prepojených priamo na políciu, ktoré budú neustále monitorovať dianie v uliciach. Podľa slov starostu Jambora by mali byť kamery namontované do konca septembra.
Ako ďalej uviedol, mestská časť sa snaží proti kriminalite bojovať aj pravidelnou komunikáciou s Mestskou políciou a Okresným oddelením Policajného zboru Bratislava IV.
Streľba zo dňa 30. augusta 2010 sa stala druhou najkrvavejšou v histórii SR.
Bol pod vplyvom drog
Mestskou časťou Devínska Nová Ves otriasla 30. augusta 2010 okolo 10:00 hod.
Štyridsaťosemročný muž, nezamestnaný Ľubomír Harman, predpoludním začal streľbu v jednom zo sídliskových bytov. Zavraždil pritom štyri ženy a 12-ročného chlapca. Ďalšiu osobu, muža, zabil pri vchode do obytného domu, následne začal páliť aj po okoloidúcich. Jeho obeťou sa tiež stala žena, ktorá sa v čase streľby ocitla na balkóne.
Muža spacifikovala strelou do hrude polícia a ten si následne sám strelil do hlavy. Strelec Ľubomír Harman bol v čase skutku pod vplyvom alkoholu aj drog. Vyplynulo to zo znaleckého posudku, v krvi mu namerali 0,50 g.kg -1 (%0) etanolu. Okrem alkoholu užil tesne pred tragédiou aj acetón, čo dokázali výsledky toxikologicko-chemického vyšetrenia. Harman mal v krvi 143,13 mg.kg-1 (0,14 %0) a v moči 850,42 mg.kg-1 (0,85 %0) acetónu, ktorý sa dostane do tela inhaláciou, čiže "fetovaním".
Natočili aj film
V poradí prvým zranením Harmana bol priestrel hrudníka. Definitívne to potvrdil znalecký posudok z pitvy. Toto zranenie bolo preukázateľne spôsobené príslušníkom Pohotovostného policajného útvaru, ktorý páchateľa zasiahol jedinou strelou zo samopalu vz. 58. Expertíza jednoznačne vylúčila, že by policajné strely zranili okrem Harmana akékoľvek ďalšie osoby.
Vyšetrovanie tejto tragickej udalosti bolo zastavené z dôvodu úmrtia páchateľa.
Smutná tragická udalosť zaujala slovenských filmárov a vznikol hraný dokument s názvom Devínsky masaker. Je detailnou rekonštrukciou udalostí týkajúcich sa vraždenia Ľubomíra Harmana, ktorého si zahral Pavel Vrabec. Do filmového spracovania dokumentu sa pustili režiséri Gejza Dezorz a Jozef Páleník.