BRATISLAVA. Exprimátor Bratislavy Andrej Ďurkovský neporušil žiadny zákon, keď v júni 2006 uzavrel s Henbury Development zmluvu, na základe ktorej neskôr požiadal o vydanie búracieho povolenia na budovy Parku kultúry a oddychu.
Vyplýva to z uznesenia Generálnej prokuratúry, ktorá 13. augusta zrušila policajné rozhodnutie o obvinení Ďurkovského, pretože na to nevidela dôvod.
Polícia v apríli, na príkaz bratislavskej Krajskej prokuratúry obvinila exprimátora z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, za čo by mu hrozilo desať až 15 rokov vo väzení.
Uzatvorením zmluvy mal porušiť ustanovenie zákona o hlavnom meste, podľa ktorého je nakladanie s majetkom mesta vyhradené mestskému zastupiteľstvu a ustanovenie zákona o majetku obcí, ktoré hovorí, že nakladanie s majetkovými právami podlieha schváleniu obecného zastupiteľstva.
Podľa polície malo teda podpis zmluvy odobriť mestské zastupiteľstvo.
Nič mu vraj nebránilo
GP SR vo svojom uznesení však tvrdí, že v roku 2006 žiadny zákon nezakazoval Ďurkovskému uzatvoriť spomínanú zmluvu a ani v štatúte mesta nebolo ustanovenie, ktoré by mu bránilo, aby sa zaviazal odstrániť mestskú stavbu.
Prokuratúra pripomenula, že štatút bol až s účinnosťou od 15. februára tohto roku doplnený o odsek, podľa ktorého podlieha súhlasu mestského zastupiteľstva odstránenie stavby s hodnotou vyššou ako 33-tisíc eur.
Ani zo zákona o majetku obcí podľa GP SR nie je možné vyčítať zákaz odstránenia mestskej budovy.
"Mesto je totiž vyvíjajúci sa sídelný útvar, v rámci ktorého odstránenie nejakej jeho budovy spojené s pripravovaným investičným zámerom iného subjektu, nemusí automaticky viesť k zníženiu hodnoty mestského majetku," píše sa v uznesení GP SR.
Rokoval a nepredal
Stotožnila sa aj s argumentom Ďurkovského, že keď mestskí poslanci 30. júna 2005 uznesením 719/2005 schválili predaj pozemkov pod PKO, vedeli, že sa na nich má postaviť Riverside City.
Poslanci síce v tom istom uznesení poverili primátora, aby s investorom rokoval o predaji budov, no z uznesenia prokuratúry vyplýva, že 1. februára 2007 boli informovaní o splnení tejto úlohy.
"Po rokovaniach so záujemcami o kúpu nehnuteľnosti vedenie mesta rozhodlo, že budovy PKO sa predávať nebudú," malo znieť odôvodnenie splnenia úlohy.
Mestské zastupiteľstvo to podľa uznesenia prokuratúry zobralo na vedomie bez rozpravy. Z vlaňajšieho vyjadrenia magistrátu pre políciu vyplýva, že o rokovaniach o predaji budov nemá žiadne informácie ani písomné záznamy.
Polícia však jeho konanie označila za neoprávnené, pričom podľa nej mohla mestu vzniknúť škoda viac ako 4,6 milióna eur.
Ďurkovský podal žiadosť o zbúranie PKO na staromestský stavebný úrad v novembri 2006.
"Rozhodnutím z marca 2007 ich (budovy PKO, pozn. TASR) odstránenie stavebný úrad povolil a následne zabezpečil ich odovzdanie investorovi na realizáciu ich odstránenia," povedala v apríli hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Či Ďurkovský mal právomoci vydať PKO na búranie, rozhoduje súd. Viac tu: Krátky proces s PKO súd zvrátil.