Poslanci Devínskej Novej Vsi sa včera na miestnom zastupiteľstve zaoberali aj protipovodňovými opatreniami. V najbližších dňoch spracuje návrh opatrení aj Devín. Ako povedal Pavol Virág z Povodia Dunaja, najúčinnejším opatrením je vybudovanie pevnej bariéry, ktorá zabráni prieniku vody na územie.
Podľa starostu Devína Jána Novotného uvažujú o niekoľkých možnostiach. Najdôležitejším je bariéra. „Nechceme však k Dunaju nasypať val, zhoršil by sa napríklad aj výhľad na rieku a hrad,“ hovorí Novotný. Použil by systém, aký sa osvedčil v Salzburgu, kde bariéru pri rieke v prípade potreby ľahko zložia z panelov a po povodňovom nebezpečenstve opäť rozložia. Na niektorých miestach uvažujú aj o zdvihnutí komunikácie Slovanské nábrežie, a tam, kde to neprekáža, aj o vybudovaní stáleho valu. O konkrétnych opatreniach začnú rokovať na budúci týždeň.
Aj Devínskonovovešťania potrebujú v prvom rade obranný val. Mal by ochrániť ulicu Na hriadkach. Tú zaliala voda, ktorú z koryta Moravy vytlačil stúpajúci Dunaj. O tomto kroku budú rokovať s Povodím Dunaja.
S Vodárňami a kanalizáciami bude Devínska Nová Ves rokovať o klapkách na kanalizácii. Nevyhnutné je sfunkčniť starý, nefunkčný kanál, zberajúci dažďovú vodu na Vápencovej ulci. Nefunkčná je aj spätná klapka kanála, ktorý odvádza dažďovú vodu do potoka Mláka. Cez nefunkčný kanál sa pri povodniach voda z Mláky vytlačila a vyliala na Vápencovú ulicu.
Ako povedal vicestarosta Devínskej Novej Vsi Peter Rajkovič, pri povodni sa ukázalo, že je neyhnutné zabezpečiť aj viac technických pomôcok pre miestny hasičský zbor. „Dôležité sú motorové čerpadlá a agregáty, ktoré sme veľmi potrebovali najmä vtedy, keď vypli elektrinu.“ Na ich nákup vyčlení mestská časť asi 120-tisíc korún, na ostatných opatreniach sa bude podieľať spolu s Povodím Dunaja a vodárňami.
Devínska Nová Ves hodnotí augustovú povodeň ako najhoršiu, ktorá ju postihla za 50 rokov, zaplavených bolo viac ako 50 domov, päť je silne poškodených. Evakuovať museli desať osôb. V Devínskej Novej Vsi momentálne zabezpečujú likvidáciu zničených vecí. Zatiaľ vyviezli asi 45 kontajnerov. Bude ich však viac, pretože mnohým ľuďom až teraz škody ohodnotili poisťovne, a tak sa zničeného nábytku zbavujú až teraz. V ďalšej etape budú čistiť inundačné územie Moravy, cyklistický chodník a záhrady pri Morave, ktoré voda zaplavila a zaniesla bahnom.
Ako povedal Pavol Virág, ochrana územia pred povodňami nie je technický, ale finančný problém. Koncom minulého roka bola prijatá štúdia ochrany Bratislavy proti veľkým vodám. V prípade Devína a Devínskej Novej Vsi sa v nej uvažuje s protipovodňovým valom. Všetko však závisí od peňazí, ktoré Povodie Dunaja dostáva zo štátneho rozpočtu. Vláda na rokovaní po povodniach uznala potrebu investovať do protipovodňových opatrení, ale nehovorila o konkrétnej sume. Európska komisia ako pomoc pre krajiny postihnuté povodňami schválila možnosť využiť peniaze z predvstupových fondov, pre Slovensko to je asi 28 miliónov eur.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ