Mandľovníky môžu aj dnes Bratislavčania vidieť v parku na Račianskom mýte či na Kolibe.
BRATISLAVA. Kiwi či figy si ľudia dokážu dopestovať v bratislavskom Novom Meste. V parku na Račianskom mýte sa napríklad páči aj mandľovníku.
Kiwi pochádza zo subtropických oblastí, vidieť ho rásť v našich klimatických podmienkach je preto rarita. "Ak sú zimné teploty nízke, čo nemôžeme vylúčiť, tak to úsilie stroskotá. Ale ak je niekoľko zím miernych a zároveň to majú ľudia vysadené na slnečných stráňach alebo blízko domu, kde strom chránia pred bezprostrednou poveternosťou, môžu mať úspech," vysvetlil pre TASR pracovník Odboru Klimatologickej služby SHMÚ Pavel Šťastný. "Stále však musíme počítať s tým, že môžu nastať tuhé zimy," dodal.
V Novom Meste si vlastný strom kiwi pestuje aj miestna poslankyňa Andrea Vítková. Ešte pred rokmi si kúpila výhonok v bratislavskej botanickej záhrade. Vo svojej záhradke však nemá len toto exotické ovocie. Pred dvadsiatimi rokmi si z dovolenky v zahraničí priniesla aj výhonok figy. "Zdalo sa nám, že klimatické podmienky u nás by mohli byť pre rastlinku priaznivé. Úrodu zberáme pravidelne každý rok," povedala.
V zime je napríklad vhodné obaliť kmeň figovníka, aby nezmrzol. Na južnom Slovensku sa figy pestujú už niekoľko storočí. Rástol vo vinohradoch, kde ho vysádzali do voľnej pôdy. Takto dorazil pred časom aj do vinohradov pod Karpatmi.
Voľakedy sa v teplých oblastiach Slovenska hojne pestovali mandle. Mandľovníky môžu aj dnes Bratislavčania vidieť v parku na Račianskom mýte či na Kolibe. "V našej mestskej časti je niekoľko lokalít, ktoré spĺňajú požiadavky a záhradkári si dopestujú vlastnú úrodu tohto exotického ovocia," hovorí starosta Rudolf Kusý.